Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Tkactwo w basenie Morza Śródziemnego-odtwarzanie dawnych technik

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3101-DKTKA
Kod Erasmus / ISCED: 08.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Tkactwo w basenie Morza Śródziemnego-odtwarzanie dawnych technik
Jednostka: Instytut Archeologii
Grupy: Zajęcia kierunkowe
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Tematem zajęć jest tkactwo w basenie Morza Śródziemnego, głównie kultur Egei, Bliskiego Wschodu i Egiptu. Formuła zajęć, które składają się z części teoretycznej i praktycznej, pozwala na realizację kilku celów. Część teoretyczna w postaci wykładów i prezentacji pozwala na zapoznanie się z historią tkactwa i technik tkackich w basenie Morza Śródziemnego, jak również z podstawową terminologią i źródłami do poznania tkactwa. Część praktyczna, oparta na założeniach archeologii doświadczalnej, umożliwia uczestnikom zajęć odtwarzanie dawnych technik tkackich, warsztatów i narzędzi wykorzystywanych w tkactwie. Testowane będą różnorodne techniki tkackie przy wykorzystaniu m.in. warsztatu pionowego i poziomego, bardka, tabliczek tkackich, ramy i innych narzędzi.

Pełny opis:

Zajęcia dotyczą historii tkactwa i technik tkania– głównie na przykładzie kultur egejskich. Składają się one z dwóch części: teoretycznej (wykłady i referaty studentów) oraz praktycznej (poznawanie i ćwiczenie technik tkackich).

Na zajęciach przedstawiony zostanie zarys historii tkactwa: omówione wykorzystywane w starożytności surowce i barwniki, narzędzia i warsztaty (warsztat pionowy, ciężarki tkackie, rama, tabliczki, bardko) oraz różnorodne techniki tkania. Zajmiemy się też kwestią znaczenia produkcji włókienniczej dla kultur egejskich w oparciu o źródła archeologiczne, ikonograficzne i pisane. Studenci poznają podstawową terminologię związaną z produkcją włókienniczą, zwłaszcza z tkactwem, a także kierunki rozwoju współczesnej archeologii zajmującej się tekstyliami, w tym archeologii doświadczalnej.

Zajęcia będą miały elementy archeologii doświadczalnej związanej z odtwarzaniem dawnych technik, na podstawie przekazów pisanych, ikonografii i obserwacji etnograficznych oraz zrekonstruowanych przyrządów do tkania (warsztat pionowy, bardko, tabliczki, rama), z ważnym jednak zastrzeżeniem, że nasze doświadczenia nie obejmą procesu uzyskiwania przędzy.

Wykorzystamy m.in. pionowy warsztat tkacki będący rekonstrukcją warsztatu egejskiego. Dzięki uprzejmości pani dr Małgorzaty Siennickiej do tkania zastosujemy kopie ciężarków tkackich z okresu wczesnohelladzkiego z Tirynsu oraz kopie innych ciężarków egejskich, które zostaną wykonane w czasie zajęć. Spróbujemy ocenić trudność poszczególnych prac, czas potrzebny do uzyskania pewnej biegłości praktycznej, oraz czas niezbędny do wykonania poszczególnych prac oraz poziom koniecznej koncentracji uwagi. Przetestujemy różne sposoby mocowania ciężarków do warsztatu pionowego. Będziemy też ćwiczyć różne sploty oraz sposoby tworzenia kolorowych krajek i wzorów. Spróbujemy także odtworzyć technikę tkania znaną w basenie Morza Śródziemnego od wczesnej epoki żelaza, polegającą na zastosowaniu większej liczby półnicielnic na warsztacie pionowym przy jednoczesnym wykonywaniu brzegów tkaniny na tabliczkach.

Literatura:

Barber Elizabeth, Prehistoric Textiles : The Development of Cloth in the Neolithic and Bronze Ages with Special Reference to the Aegean, Princeton University Press, 1991

Burke Bernard, From Minos to Midas: Ancient Cloth Production in the Aegean i\and in Anatolia, Oxford, Oakville 2010, ATR 7.

The Danish National Research Foundation's Centre for Textile Research (CTR)=www.ctr.hum.ku.dk

Gillis, C., Nosch M.-L., Ancient Textiles. Production, craft and society. Ancient Textiles Series 1, Oxford, 2008.

Hilden Joy Totah, Bedouin Weaving of Saudi Arabia and its Neighbours, Arabian Publishing 2010

Maik Jerzy, Wyroby włókiennicze na Pomorzu z okresu rzymskiego i ze średniowiecza, Wrocław 1988

Nahlik Adam, W sprawie rozwoju krosna tkackiego, Kwartalnik Historii Kultury Materialnej 3, 1956, 519-540

Nosch Marie-Louise, C. Michel, Textile terminologies in the Ancient Near East and Mediterranean from the Third to the First Millennnia BC, Oxford 2010

Mårtensson Linda, Marie-Louise Nosch and Eva Andersson Stand, Shape of things: understanding a loom weight, Oxford Journal of Archaeology 2009 28(4), 373–398, PDF

Michałowska, M., Leksykon włókiennictwa, Warszawa 2006

Siennicka Małgorzata, Textile production in Elary Helladnic Tiryns, akta Kosmos, PDF

Wróblewski Tadeusz, Jeszcze o krosnach i tkactwie, Kwartalnik Historii Kultury Materialnej, 1/2, 58, 61-82, tabl III-IV

Efekty uczenia się:

Pogłębiona i uporządkowana wiedza na temat historii tkactwa w basenie Morza Śródziemnego i terminologii związanej z tym tematem.

Rozumienie celów archeologii doświadczalnej i jej praktyczne zastosowanie na przykładzie wybranych technik tkackich.

Teoretyczne i praktyczne poznanie dawnych technik tkackich z obszaru Egei i Bliskiego Wschodu. Umiejętność odtwarzania narzędzi tkackich i rozumienie ich zastosowania.

Metody i kryteria oceniania:

Ocenie podlega aktywne uczestnictwo w zajęciach (dopuszczalne 3 nieobecności nieusprawiedliwione), próba samodzielnego wykonania tkaniny dowolną techniką poznaną na zajęciach. Dodatkowo punktowane są wygłoszone referaty z zakresu tkactwa i kreatywność w odtwarzaniu dawnych technik.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)