University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Równoważni UW. Warsztaty rozwijające postaw równościowe doktorantów i doktorantek – ZIP

General data

Course ID: 0508-RUW-OG-ZIP
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: (unknown)
Name in Polish: Równoważni UW. Warsztaty rozwijające postaw równościowe doktorantów i doktorantek – ZIP
Organizational unit: (in Polish) Biuro Programu ZIP i Innowacji Dydaktycznych
Course groups: (in Polish) Przedmioty ogólnouniwersyteckie w ramach ZIP dla doktorantów
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

general courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie i podpisanie (podczas pierwszych zajęć) Deklaracji uczestnika/uczestniczki projektu i Oświadczenia uczestnika/uczestniczki projektu. Rezygnacja z udziału w zajęciach w trakcie ich trwania wiąże się ze zwrotem kosztów żetonów ZIP wykorzystanych do rejestracji na zajęcia.

Short description: (in Polish)

W ramach zajęć uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w warsztatach dotyczących dyskryminacji, jej przeciwdziałaniu oraz wzmacnianiu postaw równościowych z uwzględnieniem kontekstu akademickiego. Warsztaty prowadzone będą w oparciu o aktywne i innowacyjne metody dobierane z zachowaniem zróżnicowania narzędzi i ich dostosowania do poszczególnych tematów. Zajęcia wyposażą uczestniczki i uczestników w wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu kompetencji interpersonalnych i komunikacyjnych związanych z zachowaniami równościowymi.

Full description: (in Polish)

Zajęcia oferowane są w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach PO WER, ścieżka 3.5. Zasady korzystania z oferty zajęć ogólnouniwersyteckich dla doktorantów w ZIP (pn. Regulamin Zintegrowanego kształcenia doktorantów UW) dostępne są na stronie: www.zip.uw.edu.pl

Uczestniczki i uczestnicy wezmą udział w warsztatach dotyczących dyskryminacji, jej przeciwdziałaniu oraz wzmacnianiu postaw równościowych ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu akademickiego. Zajęcia pozwolą także rozwinąć refleksyjność oraz świadomość uczestników i uczestniczek związaną z własnymi zachowaniami równościowymi.

Zajęcia składać się będą z 4 modułów:

Moduł I

Pierwszy moduł poświęcony będzie integracji i poznaniu się uczestników i uczestniczek oraz określeniu zasad współpracy.Ponadto uczestnicy i uczestniczki zdobędą wiedzę dotyczącą takich zagadnień jak stereotypy, uprzedzenia, nierówne traktowanie, mikronierówności, dyskryminacja. Zdobędą również umiejętności pozwalające im identyfikować i odróżniać różne formy dyskryminacji ze szczególnym naciskiem na zachowania dyskryminacyjne w środowisku akademickim.

Moduł II

Drugie spotkanie będzie miało na celu podjęcie przez uczestników i uczestniczki refleksji nad własnymi doświadczeniami związanymi z dyskryminacją w roli świadka, osoby dyskryminowanej oraz osoby dyskryminującej oraz budowanie świadomości dotyczącej własnych postaw równościowych. Ponadto skupiać się będziemy na rozwijaniu umiejętności reagowania na dyskryminację.

Moduł III

Trzeci moduł poświęcony będzie dyskryminacji ze względu na specyficzne cechy - płeć, orientację seksualną, narodowość, pochodzenie etniczne, wiek, niepełnosprawność.

Moduł IV

Ostatni moduł - to warsztaty podsumowujące wszystkie zajęcia. Podczas tego modułu poza podsumowaniem zdobytej wiedzy i umiejętności uczestnicy i uczestniczki będą pracować nad stworzeniem katalogu dobrych praktyk w zakresie zachowań równościowych, które będą mogły być wdrażane w życie społeczności UW.

Studiowanie, nauczanie jak i praca dydaktyczna na UW powinny opierać się na poszanowaniu zasad równościowych. W ramach tych warsztatów wzmacniać będziemy wspólnie postawy prorównościowe jak również przyglądać się zachowaniom dyskryminującym w przestrzeni akademickiej.

Warsztaty prowadzone będą w oparciu o aktywne i innowacyjne metody dobierane z zachowaniem zróżnicowania narzędzi i ich dostosowania do poszczególnych tematów. Odbywać się one będą w kameralnej grupie, co umożliwi każdej osobie pogłębienie wglądu we własną wiedzę, umiejętności i postawy oraz systematyczną pracę nad nimi

Zajęcia prowadzi dr Marta Jadwiga Pietrusińska - socjolożka, pedagożka i trenerka. Na co dzień zajmuje się zagadnieniami z zakresu migracji, międzykulturowości oraz edukacji obywatelskiej. Zajmuje się przede wszystkim zagadnienia związanymi z mniejszościami kulturowymi i religijnymi (m.in. muzułmanie).Współpracuje z akademickim zespołem działającym wokół projektu Równoważni UW.

Bibliography: (in Polish)

• Kędziora K., Grędzińska A., red. (2017) Równoważni. Poradnik antydyskryminacyjny dla osób studiujących i zatrudnionych na Uniwersytecie Warszawskim, Warszawa: Uniwersytet Warszawski.

• Rogowska L., Zielińska H. (2018) Szkolenie antydyskryminacyjne dla MAL - materiały szkoleniowe. Warszawa: Urząd M.St. Warszawy.

• Teutsch A., Stoch M., Kozakoszczak A. (2017) Opracowanie merytoryczne na temat przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami dla studentów, studentek, doktorantów, doktorantek, nauczycieli i nauczycielek szkół wyższych. Kraków: Uniwersytet Jagieloński

• Standardy antydyskryminacyjne dla uczelni, Kraków: Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie.

• Komisja Europejska (2016) Strategiczne zaangażowanie na rzecz równouprawnienia płci w latach 2016-2019.

• http://rownowazni.uw.edu.pl/

• rownosc.info

Learning outcomes: (in Polish)

Wiedza

• Uczestnik_uczestniczka potrafi zdefiniować pojęcie stereotypu, uprzedzenia, dyskryminacji, mikronierówności, podać ich źródła oraz konsekwencje na poziomie psychologicznym, społecznym i prawnym.

• Uczestniczka_uczestnik jest świadoma/ świadomy konsekwencji dyskryminacji ze względu na określone cechy tj. płeć, orientacja seksualna, rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, wiek i niepełnosprawność.

• Uczestniczka_uczestnik zna uniwersyteckie standardy równościowe oraz instytucje Uniwersytetu Warszawskiego działające na rzecz równości

Umiejętności

• Uczestnik_uczestniczka potrafi komunikować się w sposób uwzględniający równość wszystkich osób tworzących społeczność UW

• Uczestnik_uczestniczka potrafi zareagować w sytuacji dyskryminacyjnej z zachowaniem swoich granic i w bezpieczny dla siebie sposób w oparciu o ścieżki reagowania na dyskryminację na UW

• Uczestnik_uczestniczka potrafi zidentyfikować i nazwać poszczególne formy dyskryminacji.

Kompetencje społeczne

• Uczestniczka_uczestnik wyraża pozytywny do wartości równościowych

• Uczestnik_uczestniczka deklaruje chęć podejmowania działań prorównościowych

• Uczestnik_uczestniczka deklaruje chęć reagowania w sytuacjach dyskryminujących

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Zajęcia zaliczane na zal/n.zal.

• obecność na warsztatach (doktorant / doktorantka może opuścić jedno spotkanie)

• przygotowanie i omówienie z prowadzącą dydaktycznej indywidualnego planu działań równościowych

Każda osoba biorąca udział w warsztatach będzie miała za zadanie stworzyć indywidualny plan działań równościowych ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu studiowania, pracowania jak i nauczania na Uniwersytecie Warszawskim.

Następnie plan zostanie omówiony z prowadzącą w ramach indywidualnych konsultacji online, w ramach których będzie można w poufnej atmosferze przedyskutować najbardziej nurtujące doktorantkę/ doktoranta zagadnienia.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)