Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wstęp do komunikacji międzykulturowej na uniwersytecie – jak przygotować się do pracy z wielokulturową grupą? (warsztat)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0508-WKMU-OG-ZIP
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Wstęp do komunikacji międzykulturowej na uniwersytecie – jak przygotować się do pracy z wielokulturową grupą? (warsztat)
Jednostka: Biuro Programu ZIP i Innowacji Dydaktycznych
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie w ramach ZIP dla doktorantów
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie i podpisanie (podczas pierwszych zajęć) Deklaracji uczestnika/uczestniczki projektu i Oświadczenia uczestnika/uczestniczki projektu. Rezygnacja z udziału w zajęciach w trakcie ich trwania wiąże się ze zwrotem kosztów żetonów ZIP wykorzystanych do rejestracji na zajęcia.


Uczestnicy powinni rozumieć język angielski przynajmniej na poziomie B2 (materiały audiowizualne prezentowane podczas warsztatów są w języku angielskim).


Skrócony opis:

Celem warsztatów jest wyposażenie uczestników w wiedzę i umiejętności z zakresu komunikacji międzykulturowej z wyszczególnieniem kontekstu akademickiego. Bloki teoretyczne będą uzupełnione prezentacjami, materiałami audiowizualnymi i ćwiczeniami praktycznymi w oparciu o pracę na konkretnych przykładach. Podczas warsztatu przewidziany będzie czas na omówienie przykładów z doświadczeń uczestników. Aby wziąć udział w warsztatach nie trzeba posiadać wiedzy z zakresu nauk humanistyczno-społecznych.

Pełny opis:

Zajęcia oferowane są w ramach Programu zintegrowanych działań na rzecz rozwoju UW, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach PO WER, ścieżka 3.5. Zasady korzystania z oferty zajęć ogólnouniwersyteckich dla doktorantów w ZIP (pn. Regulamin Zintegrowanego kształcenia doktorantów UW) dostępne są na stronie: www.zip.uw.edu.pl

Warsztaty ze wstępu do komunikacji międzykulturowej zaplanowane są w oparciu o trzy istotne perspektywy: wiedza akademicka, ćwiczenia warsztatowe i doświadczenia własne uczestników i uczestniczek. Każdy z bloków tematycznych zawiera prezentacje i materiały, na podstawie których cała grupa będzie wspólnie pracować nad praktycznymi przykładami pozwalającymi odnieść podejście teoretyczne do sytuacji codziennych.

Podczas pierwszego spotkania przyjrzymy się rozumieniu pojęcia kultury z perspektywy komunikacji międzykulturowej (w oparciu o teorie E.T. Halla oraz G. Hofstedego). Określimy również na czym polega komunikacja międzykulturowa i czemu jest ważna w kontekście pracy na uniwersytecie. Drugim elementem spotkania będzie przedstawienie faz, które przechodzą osoby studiujące lub pracujące za granicą oraz jaki może mieć to wpływ na ich codzienne życie.

W trakcie drugiego spotkania omówimy teorię wymiarów kultury (w oparciu o teorie E.T. Halla oraz G. Hofstedego) oraz ich wpływ na komunikację w zespołach składających się z przedstawicieli różnych narodowości.

Na trzecim spotkaniu przedstawione zostaną narzędzia, które ułatwiają komunikację z osobami pochodzącymi z innych kultur (nawet takich, które nie są nam dobrze znane). Drugim elementem spotkania będzie omówienie różnych stylów uczenia się (w oparciu o teorię D. Kolba) oraz dyskusja o tym, jaki wpływ może mieć kultura na proces uczenia się i nauczania.

Warsztat skierowany jest do doktorantów i doktorantek, którzy chcą rozwinąć umiejętności pracy w wielokulturowych zespołach. Uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się jak odczytywać kody kulturowe, które kształtują zachowanie w różnych sytuacjach. Porozmawiamy również o tym, na jakie aspekty zwracać uwagę w komunikacji z osobami pochodzącymi z kultur, których nie znamy.

Przedstawione zostaną podstawowe teorie kultury i wymiarów kulturowych, które pomogą zrozumieć, skąd wynikają różnice kulturowe. Dzięki zróżnicowanym metodom pracy warsztatowej online, grupa pozna i przećwiczy narzędzia ułatwiające komunikację z obcokrajowcami, z wyszczególnieniem kontekstu akademickiego. Umiejętności rozwinięte podczas warsztatu ułatwią codzienną pracę z zagranicznymi studentami, doktorantami i pracownikami uczelni.

Katarzyna Kucharska, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej i Lancaster University. Studiowała antropologię w Uniwersytecie Amsterdamskim. Ukończyła kursy z zakresu animacji kultury, komunikacji międzykulturowej oraz trenerskie w kraju i za granicą. Trenerka umiejętności międzykulturowych i koordynatorka międzynarodowych oraz wielokulturowych projektów w ramach UCW UW.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu warsztatów uczestnik:

- Zna różne modele i definicje kultury w komunikacji międzykulturowej.

- Rozumie w jaki sposób kultura kształtuje odbiór i nastawienie do świata.

- Rozumie w jaki sposób przebiega proces akulturacji oraz jaki ma to wpływ na studentów zagranicznych studiujących na UW.

- Zna wymiary kultur, które kształtują zachowania, wartości i postawy jednostek.

- Zna model DIVE ułatwiający unikanie nieporozumień wynikających z różnic kulturowych.

- Potrafi korzystać z modelu DIVE w sytuacjach komunikacji z zagranicznymi studentami zarówno bezpośredniej, jak i online.

- Zna model dydaktyczny Kolba wyjaśniający różne style uczenia się.

- Rozumie w jaki sposób różne wymiary kultury kształtują oczekiwania związane z procesem dydaktycznym.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na podstawie obecności oraz aktywności podczas warsztatów.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)