University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Cząstki na wysokości

General data

Course ID: 1000-1S20CW
Erasmus code / ISCED: 11.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0541) Mathematics The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: (unknown)
Name in Polish: Cząstki na wysokości
Organizational unit: Faculty of Mathematics, Informatics, and Mechanics
Course groups: Seminars for Mathematics
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: English
Type of course:

elective seminars

Short description: (in Polish)

Seminarium “Cząstki na wysokości” to seminarium o charakterze wyjazdowym. Zajęcia odbywają się w formie tygodniowego wyjazdu (w semestrze zimowym jest to najczęściej styczeń, w semestrze letnim maj). Tematyka dotyczy współczesnych problemów badawczych równań cząstkowych, które są ściśle powiązane z innymi działami matematyki jak geometria różniczkowa, rachunek prawdopodobieństwa czy statystyka.

Full description: (in Polish)

ORGANIZACJA: Każdy semestr rozpoczynamy spotkaniem organizacyjnym, na którym prezentujemy tematykę aktualnej edycji seminarium. Organizujemy też wykład wprowadzający w tę tematykę i prezentujemy materiały, których będziemy używać. Następnie rozdzielamy referaty między uczestników biorąc pod uwagę ich aktualną wiedzę i zainteresowania. W przypadku pytań służymy pomocą.

SEMINARIUM: Seminarium odbywa się w formie tygodniowego wyjazdu (w semestrze zimowym jest to najczęściej styczeń, w semestrze letnim maj). Referaty wygłaszane są według wcześniej określonego porządku. Jednego dnia organizowana jest wycieczka (np. wycieczka górska, spływ kajakowy), która jest integralną częścią tego seminarium. Służy ona omówieniu i utrwaleniu materiału jak również integracji uczestników. Seminarium jest też świetną okazją do mniej formalnych rozmów na temat przyszłej kariery matematycznej (czy aplikować na doktorat, z czego pisać pracę magisterską, …).

TEMATYKA: Staramy się, żeby tematy kolejnych edycji seminarium dotyczyły współczesnych zagadnień badawczych. Dzięki temu uczestnicy mogą brać udział w konferencjach/warsztatach naukowych/szkołach letnich czy zimowych i ze zrozumieniem słuchać prezentacji. Chcemy też integrować środowisko matematyczne zajmujące się analizą więc tematy są z reguły powiązane z innymi dziedzinami matematyki/fizyki. W poprzednich latach było o:

• bayesowskich problemach odwrotnych dla równań cząstkowych (statystyka),

• potokach gradientowych na przestrzeniach Wassersteina (rachunek prawdopodobieństwa),

• metodach wypukłego całkowania dla równania Eulera (geometria różniczkowa, mechanika płynów).

W tym roku w semestrze zimowym skupimy się na analizie równań z mechaniki płynów. Omówimy podstawowe tematy (lemat Lionsa-Aubin, wyprowadzenie równań) jak i bardziej zaawansowane zagadnienia (vorticity formulation, Beale-Kato-Majda regularity criterion). Tematyka na semestr letni zostanie wybrana na zimowym seminarium z uwzględnieniem preferencji uczestników.

KTO BIERZE UDZIAŁ: W poprzednich edycjach uczestniczyli studenci etapu magisterskiego, doktoranci, pracownicy a także goście spoza wydziału. Były to osoby nie tylko pracujące w równaniach cząstkowych, ale także w statystyce czy rachunku prawdopodobieństwa. Ostatnio coraz większe było też zainteresowanie studentów etapu licencjackiego, którzy chcieli zapoznać się z tematyką równań różniczkowych cząstkowych.

Organizatorzy seminarium dokładają starań, aby pozyskać środki na organizację seminarium, w związku z czym uczestnicy seminarium nie ponoszą żadnych kosztów.

W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z organizatorami.

Bibliography: (in Polish)

Na semestr zimowy:

1. S. Daneri, A. Figalli, Variational models for the incompressible Euler equations.

2. L. Ryzhik, Lecture notes for Math 256B (Mathematical Topics in Fluid Mechanics).

3. T.Y. Hou, X. Yu, Introduction to the Theory of Incompressible Inviscid Flows.

Na semestr letni literatura zostanie wybrana po wybraniu szczegółowej tematyki z uwzględnieniem preferencji uczestników.

Learning outcomes: (in Polish)

Wiedza i umiejętności:

1. Student zna aktualne trendy badawcze w równaniach różniczkowych cząstkowych.

2. Potrafi czytać teksty matematyczne pisane dla specjalistów w danej dziedzinie i na ich podstawie przygotować referat.

Kompetencje społeczne.

1. Potrafi rozmawiać z matematykami na różnym poziomie zaawansowania.

2. Nie boi się zadawać (głupich) pytań w trakcie referatu.

3. Umie wygłosić zrozumiały referat matematyczny dla osób na różnym poziomie zaawansowania.

4. Rozumie konieczność ciągłego aktualizowania swojej wiedzy.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Przedmiot jest zaliczany na podstawie udziału w seminarium wyjazdowym w każdym semestrze oraz wygłoszeniu referatu. W niezwykle wyjątkowych sytuacjach uniemożliwiających udział będą proponowane alternatywne metody zaliczania.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)