University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Chemical laboratory management

General data

Course ID: 1200-1CHMZLCH7
Erasmus code / ISCED: 13.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0531) Chemistry The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Chemical laboratory management
Name in Polish: Zarządzanie laboratorium chemicznym
Organizational unit: Faculty of Chemistry
Course groups: (in Polish) Przedmioty minimum programowego dla studentów 7-go semestru (S1-CHM)
ECTS credit allocation (and other scores): 1.50 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Zapoznanie Słuchaczy z rolą akredytacji w systemie oceny zgodności oraz zasadami budowy, wdrożenia i utrzymywania systemu zarządzania laboratorium chemicznego opartego o wymagania normy ISO/IEC 17025 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących, umożliwiającego wykazanie kompetencji laboratorium do uzyskiwania ważnych wyników badań, wykazanie kompetencji laboratorium w sposób pozwalający na uzyskanie akredytacji krajowej jednostki akredytującej, uzyskania dzięki akredytacji możliwości wydawania raportów z badań powszechnie uznawanych w systemie oceny zgodności funkcjonującym w Europie i na Świecie.

Full description: (in Polish)

Program zajęć obejmuje wykład dotyczący roli akredytacji w systemie oceny zgodności w ujęciu krajowym i europejskim. Dalsze wykłady obejmują tematy odnoszące się do ogólnych wymagań dotyczących kompetencji laboratorium w zakresie jego bezstronności i zarządzania informacjami wytworzonymi i uzyskanymi przy realizacji działalności laboratoryjnej (poufność informacji). Omówieniu podlega struktura organizacyjna kompetentnego laboratorium i zasoby niezbędne do realizacji działalności laboratoryjnej w obszarze, której laboratorium spełnia wymagania normy ISO/IEC 17025. Na tym etapie wyjaśniane są zagadnienia: kompetencji personelu, dostępu i wykorzystania w badaniach infrastruktury oraz środowiska pomieszczeń, stosowania wyposażenia, w tym w szczególności urządzeń pomiarowych oraz szczegółowe aspekty związane z ustanowieniem i wykazaniem spójności pomiarowej wyników pomiarów uzyskiwanych przez laboratorium w działalności laboratoryjnej. Przedstawiane są również możliwości stosowania przez kompetentne laboratorium wyrobów i usług dostarczanych z zewnątrz. W zakresie podejścia procesowego, prezentowane tematy obejmują wszystkie istotne działania kompetentnego laboratorium, poczynając od przeglądu zapytań ofert i umów, wyboru, weryfikacji i walidacji metod, pobierania próbek, aż do oceny niepewności pomiaru, potwierdzania ważności wyników i ich raportowania. Rozpatrywane są również algorytmy postępowania w przypadku raportowania stwierdzeń zgodności wyniku pomiaru

z wymaganiami lub specyfikacjami, przedstawiania opinii i interpretacji oraz działania podejmowane w odniesieniu do przypadków prac niezgodnych z wymaganiami. W części programu odnoszącej się do systemu zarządzania laboratorium, wspierającego spełnienie wymagań ogólnych oraz dotyczących zasobów i procesów są przedstawiane oczekiwania normatywne w zakresie ustanowienia i udokumentowania sytemu, prowadzenia i zachowywania zapisów oraz są omawiane zasady wykorzystania audytów wewnętrznych przeglądów zarządzania i rozpatrywania ryzyk oraz szans dla wspierania i doskonalenia działalności laboratoryjnej. Wszystkie tematy objęte programem są przedstawiane z uwzględnieniem wymagań i warunków akredytacji, umożliwiających kompetentnym laboratoriom ubieganie się o akredytację krajowej jednostki akredytującej.

Na wszystkich zajęciach po wykładzie prowadzone są warsztaty umożliwiające praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy w budowaniu i ocenie systemu zarządzania laboratorium. Analizowane są różne sytuacje audytowe, w których Słuchacze mają stwierdzić zgodności, niezgodności, elementy do doskonalenia oraz zaproponować potencjalne przyczyny niezgodności, korekcje i działania korygujące. Na wykładach na bieżąco oceniana jest aktywność słuchaczy w rozwiązywaniu stawianych przez wykładowcę problemów, co jest brane od uwagę przy wystawianiu ocen końcowych z przedmiotu.

Forma: Wykład (z warsztatami) – obecność obowiązkowa (możliwość jednej usprawiedliwionej nieobecności)

Bibliography: (in Polish)

1.Norma PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących

2.Materiały własne PCA

3.Dokumenty EA i ILAC dostępne na stronie internetowej www.pca.gov.pl (dotyczące akredytacji laboratoriów badawczych i wzorcujących)

Learning outcomes: (in Polish)

Znajomość roli akredytacji w zapewnieniu wysokiego stopnia ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, środowiska naturalnego i konsumentów. Umiejętność praktycznego wykorzystania normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02 w działaniach laboratorium i w przeprowadzaniu audytów. Umiejętność rozróżniania zgodności, niezgodności, elementów do doskonalenia oraz formułowania niezgodności, proponowania potencjalnych przyczyn niezgodności, korekcji i działań korygujących do niezgodności.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Egzamin pisemny

Obecność na zajęciach obowiązkowa (możliwość jednej usprawiedliwionej nieobecności)

Practical placement: (in Polish)

brak

Classes in period "Winter semester 2023/24" (past)

Time span: 2023-10-01 - 2024-01-28
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lecture, 15 hours more information
Coordinators: Anna Kęsik
Group instructors: Anna Kęsik
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Examination
Mode:

Classroom

Classes in period "Winter semester 2024/25" (future)

Time span: 2024-10-01 - 2025-01-26
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lecture, 15 hours more information
Coordinators: Anna Kęsik
Group instructors: Anna Kęsik
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Examination
Mode:

Classroom

Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)