University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Praktikum z palinologii

General data

Course ID: 1300-OPPLLP
Erasmus code / ISCED: 07.304 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Earth science The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: (unknown)
Name in Polish: Praktikum z palinologii
Organizational unit: Faculty of Geology
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Short description: (in Polish)

Zapoznanie z warsztatem palinologicznym: maceracją skał osadowych, oznaczaniem uzyskanych palinomorf (w oparciu o wiedzę nabytą w trakcie zajęć z Mikropaleobotaniki), opisem mikroszczątków organicznych, tworzeniem diagramu palinologicznego i jego wszechstronną analizą.

Full description: (in Polish)

Celem „Praktikum z palinologii” jest zapoznanie studenta z warsztatem palinologicznym. Na zajęciach student uczy się metodyki pracy palinologa począwszy od wyboru materiału skalnego do badań, aż po końcową interpretację wyników analizy. Praktikum koncentruje się przede wszystkim na technikach umożliwiających wydobycie ze skał mikroszczątków organicznych. Techniki te są różne w zależności od charakteru skał osadowych oraz rodzaju obiektów palinologicznych (spory, pyłek, dinocysty, Acritarcha, fragmenty tkanek roślinnych, grzybów, materia amorficzna). Węgle kamienne i brunatne, skały ilaste, krzemionkowe oraz węglanowe wymagają odmiennych procedur laboratoryjnych oraz doboru odpowiednich odczynników chemicznych. Do palinologa należy zatem dokonanie oceny czy dany materiał jest perspektywiczny względem zawartości i stanu zachowania szczątków oraz wybór technik maceracyjnych.

Zajęcia w pracowni mikroskopowej poświęcone są nauce wykonywania analizy uzyskanego ze skał materiału. W następujących po sobie etapach są to oznaczanie taksonomiczne i zliczanie mikroszczątków organicznych w preparacie, następnie konstrukcja diagramu palinologicznego w oparciu o uzyskane dane i jego interpretacja w aspekcie stratygraficznym i środowiskowym (ekologia, odtwarzanie środowisk, palinofacje).

Bibliography: (in Polish)

Palinologia Dybova-Jachowicz S., Sadowska A.

Microfossils Armstrong H., Brasier M.

Learning outcomes: (in Polish)

Po ukończeniu przedmiotu student potrafi dobrać i zastosować odpowiednią metodę maceracji w celu uzyskania materii organicznej z dowolnego typu skały osadowej, rozpoznaje podstawowe typy mikroszczątków roślinnych, wyjaśnia zasady tworzenia diagramu palinologicznego i analizuje zawarte w nim dane.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Kolokwium pisemne.

Practical placement: (in Polish)

brak

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)