Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Lokalizacja działalności gospodarczej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-1-LDG-E
Kod Erasmus / ISCED: 07.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Lokalizacja działalności gospodarczej
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy: Przedmioty obowiązkowe, dzienne studia I stopnia (kierunek Geografia)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Kierunek podstawowy MISMaP:

geografia

Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Przedmiot obejmuje omówienie podstawowych koncepcji wyjaśniających lokalizację działalności gospodarczej. Poszukujemy odpowiedzi na pytania o najważniejsze czynniki lokalizacji w zależności od rodzaju działalności i skali przestrzennej badań, o możliwości zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej, o przyczyny koncentracji przestrzennej przedsiębiorstw prywatnych i o zasady rozmieszczenia usług publicznych.

Pełny opis:

Przedmiot obejmuje omówienie podstawowych koncepcji wyjaśniających lokalizację działalności gospodarczej. Na początku przedstawione są uwarunkowania wpływające na decyzje przedsiębiorców wybierających miejsce prowadzenia działalności.

Kolejne tematy związane sią z przedstawieniem w sposób chronologiczny najważniejszych podejść w wyjaśnianiu układu przestrzennego działalności gospodarczej (od klasycznych teorii lokalizacji rolnictwa, przemysłu i usług, po nowe koncepcje tłumaczące decyzje lokalizacyjne).

W dalszej części zajęć podejmujemy dyskusję nad zmieniającą się rolą czynników lokalizacji, nad specyficznymi czynnikami lokalizacji różnorodnych działalności od najprostszych tradycyjnych aktywności człowieka po wytwarzanie najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów przemysłu i usług. Analizujemy te czynniki w różnych skalach przestrzennych (od globalnej po lokalną).

Innym tematem dyskusji jest atrakcyjność i konkurencyjność inwestycyjna oraz możliwości jej zwiększenia. Ten temat wiąże się z problemami bezpośrednich inwestycji zagranicznych, umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorstw. Procesy te wiążą się ze strategiami rozwoju przestrzennego, jakie stosują przedsiębiorstwa.

Przy analizie wchodzenia firm na obce rynki, dyskutujemy o roli różnic kulturowych między krajem macierzystym inwestora i nowym rynkiem.

Specyficznym problemem jest wyjaśnienie zasad i sposobów organizacji przestrzennej usług publicznych. Z tym zjawiskiem wiążą się konflikty lokalizacyjne powstające (zwykle w środowisku lokalnym) jako reakcja na decyzje lokalizacyjne inwestorów z sektora publicznego (władz państwowych i/lub samorządowych na różnych szczeblach).

Rozważania problemów lokalizacji zamyka próba dyskusji podsumowującej nad przyczynami i skutkami nierównomiernego rozmieszczenia działalności gospodarczej człowieka w przestrzeni.

Literatura:

Benko G., 1993, Geografia technopolii. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, rozdział 1 (s.13-39).

Budner W., 2003, Lokalizacja przedsiębiorstw. Aspekty ekonomiczno-przestrzenne i środowiskowe. Poznań, Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

Chojnicki Z. , T. Czyż, 2005, Rozwój społeczno-gospodarczy w ujęciu regionalnym, Biuletyn KPZK PAN, nr 219, [s.8-23].

Dmochowska-Dudek K., 2013, Syndrom NIMBY w przestrzeni wielkomiejskiej. Przykład Łodzi. Łódź, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, rozdział x (s.23-55).

Dziemianowicz W., 2008, Konkurencyjność gmin w kontekście relacji władze lokalne - inwestorzy zagraniczni. Warszawa, Wydawnictwo UW.

Kuciński K. (red.), 2011, Glokalizacja. Warszawa, Difin.

Wieloński A., Lokalizacja działalności gospodarczej. Warszawa, WGiSR UW.

Wilk W., 2001, Czynniki lokalizacji i rozmieszczenie wybranych usług w Warszawie. Warszawa, WGiSR UW, rozdział 2 (s.17-38).

Wysocka E. (red.), 2001, Teoretyczne podstawy konkurencyjności w planowaniu przestrzennym, [s.13-18 i 41-52].

 

 

Efekty uczenia się:

W zakresie wiedzy student:

1. Zna najważniejsze uwarunkowania decyzji lokalizacyjnych

2. Identyfikuje najważniejsze czynniki lokalizacji

3. Zna podstawowe koncepcje tłumaczące układ przestrzenny działalności rolniczej, przemysłowej i usługowej.

W zakresie umiejętności student:

1. Potrafi określić zestaw działań podnoszących atrakcyjność inwestycyjną obszaru.

W zakresie postaw student:

1. Argumentuje potrzebę kompleksowego spojrzenia na decyzje o lokalizacji usług publicznych

Metody i kryteria oceniania:

Na ocenę końcową składają się trzy elementy:

1) zaliczenie pisemne na podstawie treści prezentowanych w sali – 10 pytań otwartych – 50% oceny

2) Aktywny udział w dyskusjach wraz z odpowiedzią na kilka pytań w kartkówce - na podstawie wskazanych pozycji literatury – 25% oceny.

3) Przygotowanie i prezentacja opracowania na temat lokalizacji wybranego rodzaju działalności w mieście (grupy 2-3 osobowe) - 25% oceny.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)