University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Political Decision Making

General data

Course ID: 2102-M-D3DEPO-PP
Erasmus code / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Political sciences and civics The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Political Decision Making
Name in Polish: Decydowanie polityczne
Organizational unit: Faculty of Political Science and International Studies
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Student ma wiedzę, umiejętności i kompetencje wynikające z programu studiów w zakresie nauk o polityce na poziomie I roku studiów drugiego stopnia.

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Przedmiot obejmuje prezentację i analizę: istoty, podstawowych uwarunkowań, rodzajów, głównych kryteriów oceny i napięć w sferze decyzji politycznych, kryteriów merytorycznej analizy i oceny procesów decydowania politycznego oraz identyfikacji rodzajów, źródeł i mechanizmów sukcesów oraz porażek i błędów w działaniach politycznych w ujęciu porównawczym. Przedmiot dostarcza narzędzia pozwalające identyfikować i wartościować zmiany zachodzące współcześnie w sferze decydowania politycznego.

Full description: (in Polish)

W kolejnych fazach zajęć student uzyskuje wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne wynikające z udziału w dyskusji na temat: pojęcia politycznej sytuacji decyzyjnej, usytuowania decydowania politycznego na tle innych procesów decyzyjnych w przestrzeni politycznej, wartościowania i mechanizmów decydowania politycznego, uwarunkowania skutecznego działania i porażek w przestrzeni publicznej, głównych napięć w działaniach politycznych oraz organizacyjnej i komunikacyjnej tożsamości decydowania politycznego, wyborów i rządzenia oraz kojarzenia interesów wspólnych i partykularnych jako specyficznych obszarów decydowania politycznego oraz podstawowych problemów decydowania w ujęciu aksjologicznym, społecznym, normatywnym, ekonomicznym i prakseologicznym, także błędów w działaniach politycznych i paradoksu powtarzania błędów w polityce. Przedmiot ukierunkowany jest też na ustalenie warunków skutecznego działania politycznego w warunkach globalnych zmian oraz rekonstrukcję mechanizmów wspomagania skutecznego działania w polityce. Podstawowe znaczenie w realizacji przedmiotu mają studia przypadku: merytoryczna analiza zachowania decyzyjnego głównych podmiotów aktywnych w działaniach związanych z wyzwaniami wynikającymi z obecnego etapu procesów politycznych w Polsce i na świecie przeprowadzona na podstawie analiz przygotowanych przez uczestników zajęć.

Metody oceny pracy studenta / Liczba punktów/udział w ocenie końcowej

ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność, w tym prezentacja) / 9 pkt.

końcowe zaliczenie pisemne / 10 pkt.

kontrola obecności / 2 pkt.

Ocena

Algorytm oceny końcowej

2

3***

55%

3,5

60%

4

70%

4,5

80%

5

85%

Bibliography: (in Polish)

Decydowanie publiczne. Polska na tle innych państw członkowskich Unii Europejskiej, red. G. Rydlewski, Warszawa 2011 (w szczególności: G. Rydlewski, Decydowanie w przestrzeni publicznej, G. Rydlewski, Prakseologia decydowania publicznego).

Majone G., Dowody, argumenty i perswazja w procesie politycznym, Warszawa 2004.

Pietraś Z. J., Decydowanie polityczne, Warszawa 1998.

Rydlewski G., O skutecznym działaniu w polityce, Warszawa 2004.

Rydlewski G., Rządzenie w świecie megazmian, Warszawa 2009.

Rydlewski G., Sfera publiczna jako środowisko decydowania politycznego, Warszawa 2013.

Żukiewicz P., Przywództwo polityczne. Teoria i praktyka, Warszawa 2011.

Mider D., Partycypacja polityczna w Internecie, Warszawa 2008.

O demokracji w polskich partiach politycznych, red. M. Chmaj i in., Warszawa 2011.

Toffler A., Zmiana władzy, Poznań 2003.

Komarnicki H., Decyzje polityczne i proces decyzyjny, [w:] Wprowadzenie do nauki o państwie i polityce, red. B. Szmulik, M. Żmigrodzki, Lublin 2007.

Learning outcomes: (in Polish)

WIEDZA

EK1. Student jest w stanie zdefiniować podstawowe pojęcia związane z decydowaniem politycznym w ujęciu systemowym i procesowym, przy wykorzystaniu narzędzi nauki o polityce. (K_W5)

EK2. Student umie usytuować decydowania politycznego na tle innych procesów decyzyjnych w przestrzeni politycznej. (K_W 6)

EK3. Student jest w stanie wskazać podstawowe zasoby, ograniczenia i wyzwania, które mają znaczenie dla decydowania politycznego. (K_W6)

EK4. Student jest w stanie wskazać problemy decydowania w ujęciu aksjologicznym, społecznym, normatywnym, ekonomicznym i prakseologicznym. (K_W11)

EK5. Student jest w stanie zidentyfikować i scharakteryzować rodzaje, źródła i mechanizmy sukcesów oraz porażek i błędów w działaniach politycznych w ujęciu porównawczym. (K_W11)

UMIEJĘTNOŚCI

EK6. Student ma pogłębioną zdolność korzystania z literatury oraz utrwaloną umiejętność samodzielnego przygotowania prezentacji na wskazany temat na podstawie lektury źródeł i merytorycznego konfrontowania swoich opinii ze stanowiskiem innych. (K_U8)

EK7. Student umie wykorzystać uzyskaną wiedzę do merytorycznej analizy zachowania decyzyjnego konkretnego podmiotu politycznego. (K_U9)

EK8. Student umie wartościować zmiany zachodzące współcześnie w sferze decydowania politycznego. (K_U9)

EK9. Student ma pogłębioną zdolność merytorycznego konfrontowania swoich opinii ze stanowiskiem innych. (K_U9)

KOMPETENCJE

EK10. Student jest merytorycznie przygotowany do udziału w procesach decyzyjnych o charakterze politycznym. (K_K01)

EK11. Student jest zdolny do udziału w pracach zespołu przygotowującego prezentację oraz udziału w dyskusji na temat prezentacji przygotowanych przez innych. (K_K03)

EK12. Student jest zdolny do podporządkowania swojej aktywności priorytetom określonym w zleceniu przygotowania prezentacji. (K_K04)

EK13. Student jest zorientowany na samodzielne poszukiwanie rozwiązań służących wzbogaceniu swojej wiedzy na temat poprawy jakości decydowania politycznego. (K_K07)

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Ocena końcowa z przedmiotu jest wypadkową ocen cząstkowych uzyskanych w formie punktów w trakcie semestru (aktywna obecność i jakość prezentacji) i zaliczenia końcowego. W trakcie semestru: obowiązek przygotowania samodzielnie lub w zespole do 3 osób (w zależności od wielkości grupy) elektronicznej prezentacji na uzgodniony temat, w formie ok. 15 slajdów przedmiotowych oraz slajdu bibliograficznego ze wskazaniem źródeł (możliwość otrzymania do 7 pkt.) – prezentacja będzie w wersji skróconej przedstawiona na zajęciach; ocena aktywności w dyskusji w trakcie semestru (do 2 pkt.). Obecność kontrolowana (2 pkt. za pełną obecność, 1 ujemny punkt za każdą nieobecność powyżej dwóch – doliczane lub odliczane od wyniku zaliczenia końcowego). Zaliczenie na ocenę na ostatnich zajęciach: 4 pytania – zagadnienia (w tym jedno w formie przygotowania matrycy sytuacji konkretnego decydenta, w której trzeba wskazać zasoby, ograniczenia i wyzwania) do zwięzłego omówienia w formie swobodnej wypowiedzi (możliwość otrzymania do 10 pkt.). Każdy student otrzyma w trakcie semestru 40 pytań, które stanowić będą podstawę zaliczenia. Na przedostatnich zajęciach, w przypadku pojawienia się takiej potrzeby, odpowiedzi na przekazane pytania zostaną omówione.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)