University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Zarządzanie projektami

General data

Course ID: 2102-M-Z2ZAPR-ADP
Erasmus code / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Political sciences and civics The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: (unknown)
Name in Polish: Zarządzanie projektami
Organizational unit: Faculty of Political Science and International Studies
Course groups: (in Polish) Nauki Polityczne -ZAOCZNE II STOPNIA - 2 semestr 1 rok - przedmioty obowiązkowe
ECTS credit allocation (and other scores): 2.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Uczestnik kursu powinien wykazywać się zainteresowaniem różnymi aspektami funkcjonowania organizacji publicznych, gotowością do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz podstawową umiejętnością pracy w grupie – w szczególności dyskusji.

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Wszechstronna wiedza na temat zarządzania projektami jest przydatną umiejętnością w różnych organizacjach. Jest ona podstawą właściwego planowania, organizowania i kontrolowania procesów projektowych. Celem kursu jest opanowanie podstaw zarządzania projektami, z uwzględnieniem zagadnień związanych z formowaniem zespołów projektowych i kierowaniem nimi.

Full description: (in Polish)

Tematyka kursu obejmuje kluczowe zagadnienia z zakresu zarządzania projektami. Punktem wyjścia jest charakterystyka specyfiki zarządzania projektowego i uzasadnienie użyteczności zarządzania projektowego we współczesnych organizacjach. Celem kursu jest poznanie przez uczestników najprostszych narzędzi zarządzania projektami i zasad kierowania zespołami projektowymi. Są to kompetencje szczególnie przydatne dla osób, które pragną rozwijać umiejętności kierownicze i interesują się funkcjonowaniem organizacji, także działających w sferze publicznej.

Podczas zajęć omawiane będą takie zagadnienia jak: projekt i jego charakterystyka; proces zarządzania projektem (podstawowe pojęcia); fazy projektu - cykl projektowy; menedżer projektu (Project Manager) i jego rola – obowiązki i wymagania kompetencyjne; style kierowania zespołem projektowym; konflikty w zarządzaniu projektami i metody ich rozwiązywania; problemy struktur macierzowych; budowanie zespołu projektowego; system rekrutacji i selekcji; motywowanie zespołu;

prowadzenie spotkań – rozwiązywanie problemów (techniki heurystyczne); zarządzanie procesami uczenia się w zespole; planowanie projektu; badanie potrzeb odbiorców - przekładanie potrzeb na wymagania jakościowe; narzędzia planowania i kontroli projektu (wykres Gantta, harmonogramy sieciowe PERT/CPM, planowanie i kontrola „kamieni milowych” projektu); struktura podziału prac (Work Breakdown Structure). Podczas zajęć prezentowane są konkretne narzędzia i wykonywane przez studentów ćwiczenia, które pomagają uczestnikom kursu poszerzać umiejętności zarządzania projektami. Szacowana całkowita liczba godzin, którą student musi przeznaczyć na osiągnięcie zdefiniowanych efektów kształcenia wynosi 50 godz. Konwersatorium obejmuje 15 godz., czas potrzebny na przygotowanie zajęć wynosi 20 godz., przygotowanie do kolokwium końcowego – 15 godz.

Tematyka:

1. Projekt i jego charakterystyka. Proces zarządzania projektem. Podstawowe pojęcia. Fazy projektu - cykl projektowy.

2. Menedżer projektu i jego rola – obowiązki i wymagania kompetencyjne. Style kierowania zespołem projektowym. Problemy w zarządzaniu projektami i metody ich rozwiązywania. Problemy struktur macierzowych. Delegowanie zadań i odpowiedzialności.

3-4. Budowanie zespołu projektowego. System rekrutacji i selekcji. Motywowanie zespołu. Prowadzenie spotkań – rozwiązywanie problemów. Techniki heurystyczne. Zarządzanie procesami uczenia się w zespole.

5. Planowanie projektu. Badanie potrzeb odbiorców. Przekładanie potrzeb na wymagania jakościowe.

6. Narzędzia planowania i kontroli projektu. Wykres Gantta. Harmonogramy sieciowe PERT/CPM. Planowanie i kontrola „kamieni milowych” projektu. Struktura podziału prac (Work Breakdown Structure).

Bibliography: (in Polish)

• J. Davidson Frame, Zarządzanie projektami w organizacji, przełożył: Paweł Dąbrowski, WIG-PRESS Warszawa 2001

• J. Kisielnicki, Zarządzanie projektami. Ludzie - procedury – wyniki, Warszawa 2014, Oficyna Wolters Kluwer business

• C. Burton, N. Michael, Zarządzanie projektem. Jak to robić w Twojej organizacji, Wrocław 1999, Wydawnictwo ASTRUM

• F. Krawiec, Zarządzanie projektem innowacyjnym produktu i usługi, Difin, Warszawa 2000

• H. Brandenburg, Zarządzanie projektami. Podręcznik akademicki, Katowice 2002, Wydawnictwo Uczelniane AE im. Karola Adamieckiego w Katowicach

Learning outcomes: (in Polish)

Po zakończeniu zajęć student:

K_W06 – zna i rozumie zasady funkcjonowania organizacji i instytucji, szczególnie w aspekcie zarządzania projektami różnego typu.

K_W09 – zna i rozumie mechanizmy zarządzania w organizacjach formalnych.

S3_W06 – zna i rozumie zasady prowadzenia analiz związanych z zarządzaniem projektowym w organizacjach.

K_U05 – potrafi samodzielnie i krytycznie zdobywać i uzupełniać wiedzę oraz rozwijać swoje profesjonalne umiejętności, innowacyjnie wykonywać zadania w zróżnicowanych warunkach, korzystając z różnych źródeł wiedzy i nowoczesnych technologii.

S3_U02 – potrafi w sposób innowacyjny wykonywać zadania z zakresu zarządzania projektowego.

K_K02 – jest gotów do wyznaczania priorytetów służących realizacji określonego przez siebie i innych zadania odnoszącego się do celów edukacyjnych i zawodowych w obszarze teorii i praktyki zarządzania organizacjami formalnymi.

K_K03 – jest gotów do reprezentowania w różnoraki sposób (w tym zinstytucjonalizowany) zróżnicowanych interesów grup społecznych, uwzględniając polityczne, ekonomiczne i prawne aspekty podejmowanych inicjatyw.

S3_K01 – jest gotów do kompleksowego, efektywnego, kreatywnego i rzetelnego realizowania zadań w obszarze analizy i doradztwa w zakresie zarządzania projektami, z uwzględnieniem różnych ról pełnionych przez siebie w tym obszarze.

S3_K02 – jest gotów do prowadzenia działań w sferze analizy i doradztwa w zakresie zarządzania projektami, uwzględniając prawne, polityczne, ekonomiczne i etyczne aspekty konsekwencji tych działań dla otoczenia społecznego i interesu publicznego.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Realizacja efektów kształcenia jest weryfikowana na podstawie testu.

Podstawowym warunkiem zaliczenia jest obecność na zajęciach (dopuszczalna jest jedna nieusprawiedliwiona nieobecność). Przekroczenie liczby dopuszczalnych nieobecności skutkuje dodatkową pracą, np. koniecznością zaliczenia zajęć podczas dyżuru wykładowcy. Nieobecność na ponad połowie spotkań prowadzi do niezaliczenia zajęć.

Ocena końcowa jest wypadkową aktywności w trakcie zajęć: zrealizowanych prac i prezentacji oraz wyniku testu.

Practical placement: (in Polish)

nie dotyczy

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-19 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Seminar, 10 hours more information
Coordinators: Jerzy Szczupaczyński
Group instructors: Jerzy Szczupaczyński
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Seminar - Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)