University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Political Elites and Leadership in Central Asian and Caucasian States

General data

Course ID: 2102-SEA-M-D3EPPP-PA
Erasmus code / ISCED: 14.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0312) Political sciences and civics The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Political Elites and Leadership in Central Asian and Caucasian States
Name in Polish: Elity i przywództwo polityczne w państwach Azji Centralnej i Kaukazu
Organizational unit: Faculty of Political Science and International Studies
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Short description: (in Polish)

Zajęcia mają na celu wzbogacenie wiedzy studentów na temat modeli przywództwa i elit politycznych w Azji Centralnej i Kaukazie; nabycie umiejętności stosowania tej wiedzy w wyjaśnianiu specyfiki procesów w systemach władzy wskazanych regionów. W toku zajęć studenci powinni nauczyć się posługiwać aparatem kategorialnym potrzebnym do opisu i analizy zjawisk i procesów w różnych segmentach elit politycznych, w tym rozpoznania mechanizmów wyłaniania i funkcjonowania liderów tych elit w państwach regionów.

Full description: (in Polish)

Istotnym komponentem studiów politologicznych o profilu euroazjatyckim jest wiedza dotycząca regionalnych elit i przywództwa politycznego, bez której nie można w pełni zrozumieć mechanizmów rządzących życiem społeczno-politycznym. Zajęcia mają na celu pomóc studentom w rozumieniu uwarunkowań cywilizacyjnych, kulturowych, społecznych i psychologicznych związanych z formowaniem się elit i przywództwa politycznego w Azji Centralnej i na Kaukazie, jak również w identyfikacji istniejących modeli przywództwa i elit w państwach tych regionów. W toku zajęć studenci powinni nabyć kompetencje i umiejętności praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy w obserwacji i analizie sceny politycznej państw Azji Centralnej i Kaukazu. Przedmiot ma również kreować umiejętność analitycznego myślenia o specyfice systemów władzy i procesów decyzyjnych w regionach, w tym wyjaśniania specyficznych mechanizmów funkcjonowania elit i ich przywódców, diagnozowania ich zachowań a także prognozowania dalszych kierunków transformacji reżimów politycznych. W programie konwersatorium przewidziano tematykę obejmującą kilka bloków tematycznych, m.in.: blok wprowadzający w teorię i metody badań elit i przywództwa politycznego; ujawniający specyfikę cywilizacyjną, kulturowo-psychologiczna i społeczną badań nad transformacją elit politycznych i ich przywódców w Azji Centralnej i na Kaukazie; opisujący i wyjaśniający modele elit i przywództwa w państwach Azji Centralnej, Kaukazu Południowego i republikach Kaukazu Północnego wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej. Zajęcia zakończą się organizacją „okrągłego stołu”, na którym studenci w dyskusji panelowej przedstawią diagnozę reżimów politycznych w regionach oraz podejmą próbę sformułowania prognozy dalszych kierunków transformacji modeli elit i przywództwa politycznego.

Bibliography: (in Polish)

a) podstawowa:

• M. Weber, Polityka jako zawód i powołanie, Warszawa 1984.

• P. Żukiewicz, Przywództwo polityczne. Teoria i praktyka, Warszawa 2011.

• T. Bodio (red.), Przywództwo polityczne, „Studia Politologiczne, 2001, vol V.

• L. Rubisz, K. Zuba (red.), Przywództwo polityczne, Teorie i rzeczywistość, Toruń 2004.

• T. Bodio (red.), Przywództwo, elity i transformacje w krajach WNP. Problemy metodologii badań, seria wydawnicza:„Władza, przywództwo, elity”, tom 1, Warszawa 2010.

b) zalecana:

• M. Hartliński, Przywództwo polityczne. Wprowadzenie, Olsztyn 2012.

• J. Szczupaczyński (wyb. i opr.), Władza i społeczeństwo. Antologia tekstów z zakresu socjologii polityki, Warszawa 1995, t. 2.

• J. G. Otto, Przywódca polityczny elementem konstytutywnym reżimu politycznego, Toruń 2012.

• M. Mankowicz, Przywódcy polityczni współczesnego świata. Mężowie stanu, demokraci i tyrani, Kraków 2007.

• W. Konarski, A. Durska, Sz. Bachrynowski (red.), Kryzys przywództwa we współczesnej polityce, Warszawa 2011

• Axelrod, Ch. Philips, Władcy, tyrani, dyktatorzy, Warszawa 2000.

• T. Bodio, P. Załęski, Elity władzy w Azji Centralnej. Tradycja – modernizacja – etnopolityka, Warszawa 2008;

• T. Bodio (red.), Kaukaz Północny: elity, reżimy, etnopolityka, bezpieczeństwo, tom 8,Warszawa 2014; Kaukaz Północny: elity władzy i życie polityczne, seria wydawnicza: „Władza, przywództwo, elity”, tom 9, Warszawa 2014 oraz inne tomy wydane w ramach seriach edytorskich pt. „Władza, elity, przywództwo” oraz „Współczesna Azja Centralna”.

Learning outcomes: (in Polish)

WIEDZA

EK1. Posiada poszerzoną wiedzę z perspektywy historycznej i współczesnej o roli elit i przywódców politycznych w życiu społecznym (K_W02)

EK2. Ma na poziomie rozszerzonym wiedzę na temat historycznych, ekonomicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań funkcjonowania elit i przywództwa politycznego na obszarze poradzieckim (K_W04)

EK3. Posiada poszerzoną wiedzę z perspektywy historycznej i współczesnej w wymiarze europejskim i azjatyckim o wpływie przywództwa i elit politycznych na rozwój demokracji i społeczeństwa obywatelskiego (K_W07)

EK4. Posiada zaawansowaną wiedzę na temat paradygmatów badań politologicznych nad przywództwem politycznym w badanych regionach (K_W09)

EK5. Zna i rozumie mechanizmy działania politycznego przywódców i elit politycznych oraz ich konsekwencji w zróżnicowanej perspektywie czasowej (K_W11)

EK6. Ma specjalistyczną wiedzę na temat komunikowania i relacji między elitami, przywództwem a klanami i innymi grupami społecznymi (K_W12)

UMIEJĘTNOŚCI

EK7. Ma umiejętność krytycznej obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych i politycznych związanych z funkcjonowaniem elit i przywództwa politycznego w regionach (K_U01)

EK8. Potrafi w sposób głębszy i poszerzony wykorzystać wiedzę teoretyczną z zakresu nauki o polityce oraz powiązanych z nią dyscyplin w celu analizowania i interpretowania zjawisk i procesów związanych z przywództwem i elitami politycznymi w Azji Centralnej i na Kaukazie (K_U03)

EK9. Potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi oraz wykorzystywać metody i techniki badawcze w celu diagnozowania i prognozowania cyrkulacji elit i przywództwa politycznego w Azji Centralnej i na Kaukazie (K_U05)

EK10. Posiada poszerzoną umiejętność prezentowania własnych pomysłów, uzasadniania ich oraz konfrontowania z poglądami innych studentów, w kontekście różnorodnych nurtów teoretycznych związanych z przywództwem i elitami politycznymi państw Azji Centralnej i Kaukazu (K_U09)

KOMPETENCJE

EK11. Potrafi pracować w grupie przyjmując w niej rolę lidera bądź członka zespołu badawczego (K_K03)

EK12. Potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji zadania określonego przez zespół badawczy (K_K04)

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

• aktywny udział w konwersatorium;

• test z części teoretycznej;

• napisanie pracy semestralnej (praca zespołowa lub indywidualna)

• prezentacja wyników pracy własnej (zespołowej) na zajęciach

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)