Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Naprawienie szkody i krzywdy w tzw. sprawach medycznych

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-1CWPC55
Kod Erasmus / ISCED: 10.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Naprawienie szkody i krzywdy w tzw. sprawach medycznych
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Wykłady specjalizacyjne i konwersatoria dla IV roku studiów prawniczych
Wykłady specjalizacyjne i konwersatoria dla V roku studiów prawniczych
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Założenia (opisowo):

Znajomość zasad odpowiedzialności odszkodowawczej w prawie cywilnym – na poziomie osiąganym na zajęciach z zakresu prawa cywilnego II.



Skrócony opis:

Konwersatorium rozwija zagadnienia naprawienia szkody i krzywdy, omawiane w ramach kursu prawa cywilnego materialnego. Poszczególne kwestie odpowiedzialności cywilnej przedstawiane są tu na tle szczególnej kategorii spraw w postaci tzw. spraw medycznych, czyli postępowań cywilnych o naprawienie szkody, wyrządzonej pacjentowi w związku z leczeniem.

Pełny opis:

Konwersatorium ma za zadanie analizę zagadnień, dotyczących naprawienia szkody i krzywdy w tzw. sprawach medycznych. Obejmuje analizę treści pojęć „odszkodowanie” i „zadośćuczynienie”, zasad odpowiedzialności za szkody medyczne przed wejściem w życie Konstytucji RP z 1997 roku, odpowiedzialności za szkody medyczne wyrządzone działaniami władczymi na podstawie art. 417 k.c. oraz aktualnych podstaw odpowiedzialności za szkody medyczne. W trakcie konwersatorium omawiane są kwestie naruszenia prawa pacjenta do wyrażenia lub odmowy zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego, przesłanki zasądzenia zadośćuczynienia na podstawie art. 445 i art. 448 k.c. oraz zasady ustalania wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia w tzw. procesach lekarskich, z uwzględnieniem przyczynienia się poszkodowanego do powstania szkody medycznej. Analizowany jest art. 446 k.c. w zakresie odszkodowania za znaczne pogorszenie sytuacji życiowej i zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez bliskich w związku ze śmiercią poszkodowanego. Rozważany jest problem zbiegu podstaw odpowiedzialności za szkody medyczne oraz odpowiedzialności za doznane przez dziecko przed urodzeniem szkody związane z działaniami medycznymi. Przedstawiana jest kwestia ciężaru dowodu w procesach lekarskich oraz dowodzenia przesłanek odpowiedzialności i przedawnienia roszczeń o naprawienie szkody doznanej w tzw. sprawach medycznych.

Literatura:

Mirosław Nesterowicz, Prawo medyczne, Toruń 2007

Kinga Bączyk-Rozwadowska, Odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone przy leczeniu, Toruń 2007

Małgorzata Świderska, Zgoda Pacjenta na zabieg medyczny, Toruń 2007

Monika Wałachowska, Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, Toruń 2007

Marcin Śliwka, Prawa pacjenta w prawie polskim na tle prawno porównawczym, Toruń 2008

Ewa Bagińska, Marcin Śliwka, Małgorzata Świderska, Monika Wałachowska, Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, Red. Mirosław Nesterowicz, Warszawa 2009

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu konwersatorium student analizuje zagadnienia z zakresu odpowiedzialności odszkodowawczej w tzw. sprawach medycznych: wskazuje podstawę prawną dochodzonych roszczeń, podmiot uprawniony do wystąpienia z żądaniem, roszczenia przysługujące pacjentowi w związku z wyrządzeniem szkody i krzywdy w trakcie leczenia, analizuje wysokość roszczeń odszkodowawczych i wpływające na tę wysokość czynniki, określa rozkład ciężaru dowodu przesłanek odpowiedzialności cywilnej i termin przedawnienia roszczeń przysługujących pacjentowi.

Metody i kryteria oceniania:

Ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność)

Kontrola obecności

Praca semestralna

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)