University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Fundamental disputes in law

General data

Course ID: 2200-PRSIN07
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Fundamental disputes in law
Name in Polish: Blok specjalizacyjny - Fundamentalne spory w prawie
Organizational unit: Faculty of Law and Administration
Course groups: (in Polish) Przedmioty specjalizacyjne dla studiów prawniczych (nowy program)
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Prerequisites (description):

(in Polish) Celem bloku specjalizacyjnego jest omówienie głównych osi sporów obecnych we współczesnych systemach prawnych we wszystkich w zasadzie gałęziach prawa oraz pomoc studentom w nabyciu umiejętności uczestniczenia w nich w ramach pracy zawodowej, np. w roli profesjonalnego pełnomocnika lub sędziego rozstrzygającego spór.

Mode:

Blended learning

Short description: (in Polish)

Wbrew twierdzeniom wielu teoretyków prawa współczesne prawo w praktyce nie jest spójne pod względem zasad i wartości, na których się opiera. Występuje w nim wiele konfliktów jawiących się jako nierozstrzygalne, które jednakże muszą znaleźć swoje rozstrzygniecie czy to procesie stanowienia prawa przez ustawodawcę czy też przez sędziego gdy staną się przedmiotem sprawy sądowej.

Mogą to być konflikty światopoglądowe, moralne, społeczne i polityczne oraz ekonomiczne, dotyczące gospodarczego uwikłania norm prawnych. Znajdują one odzwierciedlenie w prawie na bardzo wielu płaszczyznach: nie tylko w postepowaniu ustawodawczym czy sporach konstytucyjnych, ale także w codziennej pracy prawnika. Najdonioślejsze z nich determinują odpowiedź na fundamentalne pytanie: Czym jest/ma być prawo. Niemniej różnorodne szczegółowe aspekty i konsekwencje tych sporów można spotkać w wielu codziennych wyzwaniach związanych z pracą prawnika.

Full description: (in Polish)

W ramach poszczególnych zajęć omówione zostaną 1) sposoby radzenia sobie w sprawach odzwierciedlających te fundamentalne konflikty, takie jak argumentacja prawna, wykładania, czy ważenie zasad; 2) filozoficzne i doktrynalne źródła wielu konfliktów oraz stanowiska uzasadniające różne ich rozwiązania; 3) orzecznictwo międzynarodowych trybunałów, sądów konstytucyjnych oraz sądów najwyższych, a także jego podstawy konstytucyjne i prawnomiędzynarodowe dotyczące omawianych konfliktów; 4) role zawodowe prawników oraz ich etyczne powinności w sytuacjach konfliktowych, a także standardy wykonywania zawodów prawniczych i kolizje między nimi odzwierciedlające fundamentalne konflikty w prawie; 5) wpływ otoczenia społeczno-gospodarczego na proces stanowienia i stosowania prawa.

Czy w państwie konstytucyjnym nadrzędna jest wola ustawodawcy czy sądowa interpretacja standardów prawnych? Czy sędzia lub pełnomocnik procesowy może wyłączyć się ze sprawy ze względu na sprzeciw sumienia? Czy ważniejsze w demokratycznym społeczeństwie są gwarancje wolności słowa czy ochrona przed mową nienawiści? Czy oraz ewentualnie kiedy troska o interesy konsumenta powinna stanowić przesłankę ograniczenia swobody obrotu gospodarczego, ingerencji w rynek i wyjątku od zasady swobody umów?

W ramach bloku specjalizacyjnego będziemy starać się odpowiedź na te i wiele podobnych pytań. Zajęcia mają przede wszystkim charakter konwersatoryjny, będą skoncentrowane na rozwijaniu wśród studentek i studentów zdolności rzeczowego i etycznego argumentowania na rzecz stanowisk zajmowanych w fundamentalnych sporach prawnych.

Zajęcia wchodzące w skład bloku:

Spory o prawo i ich rola w kształtowaniu praktyki prawnej i prawniczej – wykład, prof. ucz. T. Stawecki, wtorek, godz. 15.00, semestr zimowy (30h)

Rządy ludu a rządy prawa w demokracji konstytucyjnej. Filozoficzne spory i ich praktyczne konsekwencje – konwersatorium, dr Krzysztof J. Kaleta, wtorek, godz. 13.15, semestr zimowy (30h)

Etyka prawnicza - dylematy i zasady wykonywania zawodu – wykład, dr Paweł Skuczyński, wtorek 13.15, semestr letni (30h)

Współczesne spory o prawo w pluralistycznym społeczeństwie – dylematy ekonomiczne i światopoglądowe – konwersatorium, dr hab. Krzysztof Koźmiński, wtorek godz. 15.00, semestr letni (30h)

Bibliography: (in Polish)

Literatura została podana w opisach poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład bloku.

Learning outcomes: (in Polish)

Efekty uczenia się zostały podane w opisach poszczególnych przedmiotów wchodzących w skład bloku.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Zgodnie z ogólnymi zasadami prowadzenia bloków specjalizacyjnych ostateczna ocena będzie średnią ocen wystawionych za poszczególne zajęcia wchodzące w skład bloku.

Każdy z prowadzących będzie wystawiał ocenę na podstawie:

- obecności, przy czym w ramach każdych zajęć dopuszczalne są dwie nieobecności,

- bieżącej aktywności w trakcie poszczególnych zajęć, które mają charakter konwersatoryjny,

- pracy pisemnej przygotowanej w porozumieniu i pod opieką jednego z prowadzących zajęcia.

Zadaniem każdej studentki i studenta będzie przygotowanie jednej pracy na cały blok specjalizacyjny w ciągu całego roku. Temat powinien zostać ustalony z wybranym prowadzącym. Zakładamy, że skoro ma być to tylko jedna praca, to będzie solidnym opracowaniem objętości ok. 20-25 stron. Praca będzie podlegać wspólnej ocenie przez wszystkich prowadzących zajęcia w bloku. Liczymy, że taka forma oceny pozwoli zarówno zgłębić najbardziej interesujące dla Państwa tematy, jak i nabyć umiejętności z zakresu warsztatu pisarskiego. Może być to przydatne choćby w toku przygotowywania prac magisterskich.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)