University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Block: International trade law

General data

Course ID: 2200-PRSM44
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Block: International trade law
Name in Polish: Blok specjalizacyjny - Międzynarodowe prawo handlowe
Organizational unit: Faculty of Law and Administration
Course groups: (in Polish) Przedmioty specjalizacyjne dla studiów prawniczych (nowy program)
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Prerequisites (description):

(in Polish) Blok „Międzynarodowe prawo handlowe” stanowi odpowiedź na zjawisko stałego rozwoju transgranicznych inwestycji kapitałowych, międzynarodowego obrotu handlowego i świadczenia usług ponad granicami państw. Napływ do Polski zagranicznych inwestycji oraz rosnące zaangażowanie kapitałowe krajowych przedsiębiorców za granicą rodzą potrzebę znajomości prawnych zagadnień transakcji fuzji i przejęć (mergers & acquisitions). Operacje te, przyjmujące zróżnicowaną postać, są podstawowym sposobem dokonywania inwestycji kapitałowych w przedsięwzięcia gospodarcze w wymiarze międzynarodowym i krajowym. Uczestnictwo w krajowych spółkach giełdowych zagranicznych inwestorów kapitałowych i branżowych oraz szczególnie silny wpływ na te spółki prawa unijnego oraz wzorców zagranicznych wpłynęły natomiast na rozwinięcie się specjalizacji poświęconej odrębnie regułom zarządzania spółkami giełdowymi i nadzoru nad tym procesem, współtworzącym tzw. ład korporacyjny tych spółek (corporate covernance). Polscy przedsiębiorcy, eksportując i importując towary oraz świadcząc i zlecając usługi za granicą, zawierają kontrakty handlowe z partnerami zagranicznymi. Rodzi to problem wyboru (ustalenia) prawa właściwego dla stosunków umownych oraz odpowiedniego ukształtowania treści tych stosunków. Dochodzenie roszczeń wynikających z tego tytułu następuje w znacznej części nie przed sądami państwowymi, lecz w międzynarodowym arbitrażu handlowym.

Mode:

Blended learning

Short description: (in Polish)

Założeniem Bloku „Międzynarodowe prawo handlowe” jest powiązanie trzech, dotychczas traktowanych odrębnie płaszczyzn refleksji z obszaru prawa prywatnego, to znaczy elementów:

1) materialnego prawa handlowego i prawa rynku kapitałowego;

2) prawa międzynarodowego i prawa unijnego z zakresu stosunków handlowych; a także

3) prawa międzynarodowego arbitrażu.

Dzięki zajęciom absolwent Bloku „Międzynarodowe prawo handlowe” będzie miał szansę zrozumieć założenia systemu międzynarodowego obrotu handlowego oraz z łatwością poruszać się po złożonych źródłach prawa tworzących ten system. Będzie zdolny samodzielnie rozwiązywać problemy z zakresu współpracy międzynarodowej w sprawach handlowych, dzięki czemu stanie się bardziej konkurencyjny na rynku pracy, a zwłaszcza będzie wartościowym pracownikiem dla kancelarii adwokacko-radcowskich obsługujących obrót gospodarczy a także kancelarii notarialnych.

Full description: (in Polish)

Wykład: Transakcje fuzji i przejęć (mergers & acquisitions) w praktyce międzynarodowej i krajowej

Celem wykładu jest ukazanie prawnych mechanizmów rządzących zróżnicowanymi operacjami, zbiorczo określanymi przez praktykę mianem „transakcji fuzji i przejęć” (mergers & acquisitions, M&A). Transakcje M&A są podstawowym sposobem dokonywania inwestycji kapitałowych w przedsięwzięcia gospodarcze tak w wymiarze międzynarodowym (transgranicznym), jak i krajowym. W transakcjach M&A mających za przedmiot spółki polskie wzorce zaczerpnięte z praktyki zagranicznej, najczęściej anglo-amerykańskiej, są stosowane w uwarunkowaniach polskiego prawa spółek, prawa rynku kapitałowego i prawa zobowiązań, przy czym istotny wpływ na prawo krajowe ma obecnie prawo unijne. Dlatego wykład ma na celu ukazanie, z jednej strony, sposobów przeprowadzania inwestycji kapitałowych w spółki, mających charakter uniwersalny z perspektywy międzynarodowej, z drugiej zaś reżimu prawnego determinującego te inwestycje, o cechach specyficznych wynikających z otoczenia polskiego prawa spółek, prawa rynku kapitałowego i prawa zobowiązań. Zajęcia są kierowane do studentów zainteresowanych nabyciem wiedzy z zakresu prawa handlowego, prawa spółek i prawa rynku kapitałowego o wymiarze praktycznym. Mają pierwszorzędne znaczenie dla przyszłych adeptów prawa planujących podjęcie pracy w kancelariach obsługujących duże podmioty gospodarcze, zwłaszcza o zasięgu międzynarodowym.

Wykład: Ład korporacyjny spółek akcyjnych – perspektywa prawno-porównawcza

Wykład ma na celu kompleksowe przedstawienie, w ujęciu prawno-porównawczym, problematyki prawnej organizacji spółek akcyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem spółek publicznych. Ład korporacyjny, czyli system mechanizmów, za pomocą których spółki są zarządzane i nadzorowane, jest jednym z centralnych obszarów zainteresowania nowoczesnego prawa handlowego. Organizację spółek publicznych determinują nie tylko regulacje kodeksów i ustaw, ale także zbiory dobrych praktyk korporacyjnych oraz praktyka kształtowania statutów i innych aktów wewnętrznych. Istotny wpływ na kształt ładu korporacyjnego ma prawo unijne a także wzorce czerpane z obcych porządków prawnych, przenoszone na grunt polski przez zagranicznych inwestorów. Przedstawienie w sposób systematyczny najważniejszych problemów ładu korporacyjnego jest jednocześnie przyczynkiem do ukazania węzłowych dylematów współczesnego prawa spółek.

Wykład: Międzynarodowy arbitraż handlowy

Wykład ma na celu całościowe przedstawienie, w ujęciu prawno-porównawczym i z uwzględnieniem międzynarodowej praktyki, problematyki międzynarodowego arbitrażu handlowego. Międzynarodowy arbitraż handlowy jest kompleksową dziedziną prawa, a źródła jego regulacji stanowią konwencje międzynarodowe, prawo arbitrażowe i procesowe cywilne poszczególnych państw oraz reguły tworzone przez międzynarodowe organizacje i stowarzyszenia, stosowane z uwagi na ich autorytet merytoryczny (tzw. soft law). W wypadku sporów na tle transakcji gospodarczych o charakterze międzynarodowym żaden sąd państwowy nie ma naturalnej i wyłącznej jurysdykcji, natomiast wybór sądu w kraju jednej ze stron lub nawet w kraju neutralnym obciążony jest dodatkowym ryzykiem prawnym. W tej sytuacji umowa o arbitraż stanowi typowy, a często wręcz konieczny element takiej transakcji. Znajomość tej instytucji jest więc niezbędna prawnikom, którzy w swojej praktyce będą stykali się z międzynarodowym obrotem gospodarczym.

Wykład: Prawo kontraktów w handlu międzynarodowym

Zajęcia mają na celu przedstawienie wybranych zagadnień praktyki kontraktowej w handlu międzynarodowym. Ich celem jest przekazanie studentom wiedzy i umiejętności z zakresu tzw. nowej lex mercatoria. Częścią zajęć będą warsztaty dające studentom sposobność do ich aktywnego wykorzystania oraz dostosowywania rozwiązań kontraktowych do zróżnicowanych potrzeb uczestników transgranicznego obrotu handlowego.

Bibliography: (in Polish)

Zobacz literaturę do poszczególnych wykładów w ramach Bloku.

Learning outcomes: (in Polish)

Blok „Międzynarodowe prawo handlowe” ma na celu przekazanie studentom podstawowego kanonu wiedzy ze sfery szeroko pojętego międzynarodowego obrotu handlowego. Wypełnia lukę w edukacji w sferze prawa prywatnego postrzeganego w wymiarze międzynarodowym i porównawczym. Luka ta zaznacza się zarówno w toku studiów prawniczych, jak i aplikacji prawniczych, gdzie wskazana problematyka jest dotąd uwzględniana w marginalnym stopniu.

O ile w ramach studiów prawniczych od lat istnieją przedmioty „Prawo handlowe” oraz „Prawo prywatne międzynarodowe”, o tyle w ich ramach nie istnieje szansa przedstawienia wiedzy na temat prawa międzynarodowych stosunków handlowych. Przeznaczone na te przedmioty godziny wykładowe wystarczają ledwie na zarysowanie podstaw krajowych kodyfikacji prawa handlowego i prawa prywatnego międzynarodowego. O innych źródłach prawa, w szczególności istotnych z perspektywy transgranicznych inwestycji kapitałowych i międzynarodowego obrotu handlowego, wspomina się tylko hasłowo, w ogóle nie tłumacząc ich treści i otoczenia normatywnego. Równie niewiele mówi się w ogóle o styku tej dziedziny z zagadnieniami rozstrzygania sporów handlowych w stosunkach międzynarodowych.

Blok „Międzynarodowe prawo handlowe” – oprócz przekazania szczegółowej wiedzy z wybranej tematyki prawnej – daje absolwentowi umiejętność dalszego rozwijania swoich zainteresowań zawodowych i pokazuje kierunek, który może on wykorzystać przy samodzielnym wyborze nowych specjalizacji w swojej pracy zawodowej i dalszym szkoleniu zawodowym. Proponowany blok specjalizacyjny rozwija umiejętność elastycznego myślenia a także niezbędną w dzisiejszych czasach możliwość dostosowywania się do zmieniającego się otoczenia zewnętrznego i realiów rynkowych.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Uczestnictwo w zajęciach i aktywność podczas prowadzonej dyskusji.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)