University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Financial Controlling

General data

Course ID: 2600-MSMz2abCF
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (0410) Business and administration, not further defined The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Financial Controlling
Name in Polish: Controlling finansowy
Organizational unit: Faculty of Management
Course groups: (in Polish) Przedmioty specjalnościowe dla 2 roku MSM zaoczne sem. zimowy
ECTS credit allocation (and other scores): 2.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Na zajęciach studenci zostaną zapoznani z zasadami funkcjonowania i podstawowymi instrumentami controllingu finansowego w przedsiębiorstwie.

Full description: (in Polish)

W ramach wprowadzenia omówiona zostanie istota i rozwój controllingu w organizacji (różne ujęcia definicji controllingu, zasadnicze cele stosowania controllingu, główne zadania i funkcje controllingu w przedsiębiorstwie, controlling a rachunkowość finansowa i zarządcza, etapy rozwoju controllingu, rozwój controllingu w Polsce). Kolejnym zagadnieniem przedmiotu będzie klasyfikacja systemów controllingu (controlling strategiczny i operacyjny, - controlling w ujęciu funkcjonalnym, rodzaje i zadania controllingu finansowego). Omówione zostaną warunki zastosowania controllingu w przedsiębiorstwie (modyfikacja struktury zarządzania, tworzenie ośrodków odpowiedzialności za koszty, przychody, zyski oraz inwestycje, wymagania raportów controllingu, zasady tworzenia informacji kontrolno – decyzyjnej). Uzupełnieniem aspektów organizacyjnych controllingu będą organizacyjne aspekty funkcjonowania controllingu w przedsiębiorstwie (zadania controllera, miejsce controllera w strukturze organizacyjnej podmiotu, etapy implementacji controllingu w przedsiębiorstwie, etapy prac controllingowych w przedsiębiorstwie).

Zasadniczą część przedmiotu stanowić będzie omawianie głównych narzędzii controllingu finansowego (budżetowanie – cele i rodzaje, metody analizy odchylenia kosztów, kontrolno – wynikowe rachunki marż pokrycia, metody analizy czynnikowej marż pokrycia, próg rentowności i margines bezpieczeństwa finansowego, wskaźniki ekonomiczne, rola balanced scorecard w pomiarze dokonań strategicznych).

Ważnym zagadnieniem przedmiotu jest omówienie metod oceny projektów inwestycyjnych (metody proste i dyskontowe w ocenie projektów, przepływy pieniężne projektu, dyskontowanie, wartość bieżąca projektu NPV, wewnętrzna stopa zwrotu inwestycji IRR). Ostatnim istotnym zagadnieniem będzie budżetowanie w ośrodkach odpowiedzialności (budżety operacyjne, budżety finansowe, zasady budżetowania kosztów, tworzenie budżetu głównego).

Bibliography: (in Polish)

Podstawowe pozycje:

1. Sierpińska M., Sierpińska A., Węgrzyn R., Controlling finansowy w przedsiębiorstwie, PWN Warszawa 2019.

2. Finansowanie, budżetowanie i ocena efektywności projektów rozwojowych, pod red. Cieślik R., Postula M., Difin Warszawa 2016.

3. Controlling w działalności przedsiębiorstwa – praca zbiorowa pod redakcją E. Nowaka, PWE, Warszawa 2011.

4. Sierpińska M., Niedbała B., Controlling operacyjny w przedsiębiorstwie. PWN, Warszawa 2002.

5. Dobija M., Rachunkowość zarządcza i controlling. PWN, Warszawa 2002.

6. Rogowski W., Rachunek efektywności inwestycji - Wyzwania teorii i potrzeby praktyki, Wolters Kluwer, Warszawa 2013.

Pozycje uzupełniające:

1. Listkiewicz J., Listkiewicz S., Niedziółka D., Szymczak P.: Planowanie, Finansowanie, Wycena. Project finance, Corporate Finance, ODDK, Gdańsk 2004.

2. Marcinek K., Foltyn-Zarychta M., Pera K., Saługa P., Tworek P., Ryzyko w finansowej ocenie projektów inwestycyjnych. Wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice 2010.

3. Vollmuth H. J. Controlling. Instrumenty od A do Z, Placet, Warszawa 1997.

4. Nowosielski S., Zarządzanie produkcją - ujęcie controllingowe. AE we Wrocławiu, Wrocław 2001.

Learning outcomes: (in Polish)

Student/Studentka po ukończeniu kursu:

W zakresie wiedzy:

K_W01 Zna i rozumie w pogłębionym stopniu metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomia i finanse.

K_W02 Zna i rozumie złożone procesy i zjawiska zachodzące w różnych typach organizacji oraz w otaczającym ich świecie, wykorzystuje teorię zarządzania, ekonomii i finansów do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji (operacyjne, finansowe, zarządzanie personelem) i ich integracji w ramach controllingu finansowego organizacji.

K_W03 Zna i rozumie w sposób pogłębiony teorie i modele ekonomiczne dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki, w tym w zakresie controllingu finansowego.

W zakresie umiejętności:

K_U01 Potrafi wykorzystać teorię dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz ekonomii i finansów do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów związanych z kluczowymi funkcjami w organizacji oraz ich integrowania w ramach controllingu finansowego organizacji, stosując właściwy dobór instrumentów oraz przystosowując istniejące lub opracowując nowe metody.

K_U02 Potrafi prawidłowo interpretować złożone procesy i zjawiska technologiczne, społeczne, ekonomiczne i ich wpływ na funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki, stosując właściwy dobór instrumentów controllingu finansowego.

K_U03 Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować w ramach controllingu finansowego analizy, diagnozy i raporty dotyczące złożonych i nietypowych problemów związanych z funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki oraz komunikatywnie je prezentować, także w języku angielskim - wykorzystując zaawansowane narzędzia informatyczno-komunikacyjne.

W zakresie kompetencji społecznych:

K_K01 Gotów jest do oceny i krytycznego podejścia do złożonych sytuacji i zjawisk związanych z funkcjonowaniem organizacji z wykorzystaniem controllingu finansowego.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Efekty uczenia się będą weryfikowane na bieżąco za pomocą zadań wykonywanych przez uczestników podczas konwersatoriów. Dodatkowo uczestnicy dostają plusy za aktywność na zajęciach, które podwyższają im końcową ocenę. Ocena z zaliczenia konwersatorium jest wynikową:

20% praca na zajęciach;

80% kolokwium końcowe.

Classes in period "Winter semester 2023/24" (past)

Time span: 2023-10-01 - 2024-01-28
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Seminar, 9 hours more information
Coordinators: (unknown)
Group instructors: Leszek Borowiec
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Seminar - Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)