University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Tworzenie wystaw muzealnych w XX i XXI w – ewolucja koncepcji i form

General data

Course ID: 2600-PSMrdsTWM
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: (unknown)
Name in Polish: Tworzenie wystaw muzealnych w XX i XXI w – ewolucja koncepcji i form
Organizational unit: Faculty of Management
Course groups: (in Polish) PSM Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki
ECTS credit allocation (and other scores): 2.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: (unknown)
Short description: (in Polish)

Zajęcia koncentrują się na globalnej historii wystaw, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki nowoczesnej i współczesnej od lat 20. XX wieku do dziś, typologii ekspozycji, eksperymentów kuratorskich oraz powiązań sztuki z innymi dyscyplinami: architekturą, projektowaniem graficznym, etnografią.

Full description: (in Polish)

Zajęcia „Historia wystaw muzealnych w XX i XXI wieku” składają się z dwóch bloków zajęć: 1. dotyczących sztuki dawnej, architektury i projektowania w muzealnictwie XX wieku oraz 2. form, historii i typologii wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej w XX i XX wieku.

Blok pierwszy koncentruje się na globalnej historii wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej od lat 20. XX wieku do dziś, z uwzględnieniem typologii ekspozycji, eksperymentów kuratorskich oraz ich powiązań z innymi dyscyplinami: architekturą, projektowaniem graficznym, etnografią etc. Uwzględnione są najważniejsze cykliczne wystawy sztuki najnowszej na świecie (m. in. Documenta i Biennale Sztuki w Wenecji), jak i próby wyjścia poza XIX-wieczny model ekspozycji muzealnej i relacji między widzem, kuratorem oraz artystą (z uwzględnieniem eksperymentalnych ekspozycji takich reformatorów praktyk wystawienniczych jak Seth Siegelaub, Harald Szemmann i Lucy Lippard). Celem zajęć jest zapoznanie się z głównymi formatami wystaw organizowanymi współcześnie, najważniejszymi zagadnieniami związanymi ze współczesnym muzealnictwem (sztuka globalna, wystawa jako narzędzie zmiany społecznej, współczesny status dzieła i autora etc.)

Drugi blok zawiera zajęcia praktyczne w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, podczas planowania nowej ekspozycji i jej montażu. Zajęcia mają za zadanie zapoznanie studentów z procedurami towarzyszącymi powstawianiu wystawy, współpracy z architektem, grafikiem oraz artystami.

Learning outcomes: (in Polish)

WIEDZA

Po zakończeniu prowadzenia zajęć student będzie znał historię wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej od lat 20. XX wieku do dziś, z uwzględnieniem typologii ekspozycji, eksperymentów kuratorskich oraz ich powiązań z innymi dyscyplinami: architekturą, projektowaniem graficznym, etnografią etc.

KOMPETENCJE

Po zakończeniu zajęć student będzie potrafił planować nową ekspozycję i jej montaż. Zajęcia mają za zadanie zapoznanie studentów z procedurami towarzyszącymi powstawianiu wystawy, współpracy z architektem, grafikiem oraz artystami

UMIEJĘTNOŚCI

Student po zakończeniu zajęć potrafi analizować wystawy sztuki nowoczesnej i współczesnej od lat 20. XX wieku do dziś, z uwzględnieniem typologii ekspozycji, eksperymentów kuratorskich oraz ich powiązań z innymi dyscyplinami: architekturą, projektowaniem graficznym, etnografią.

Classes in period "Academic year 2023/24" (in progress)

Time span: 2023-10-01 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Lecture, 7 hours more information
Workshops, 4 hours more information
Coordinators: Elwira Gross-Gołacka
Group instructors: Sebastian Cichocki, Bogna Świątkowska
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Pass/fail
Lecture - Pass/fail
Workshops - Pass/fail
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)