University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Undergraduate seminar

General data

Course ID: 3002-1L3SEM21F5
Erasmus code / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Sociology and cultural studies The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Undergraduate seminar
Name in Polish: Polskie historie wizualne
Organizational unit: Institute of Polish Culture
Course groups: (in Polish) Przedmioty obowiązkowe dla studentów III roku studiów I stopnia (licencjackich) IKP
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

B.Sc. seminars
obligatory courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Celem seminarium jest przygotowanie przez uczestników i uczestniczki prac licencjackich oraz przystąpienie przez nich w terminie do obron.

Short description: (in Polish)

Seminarium odbywa się w trybie mieszanym: na początku semestru kilka spotkań organizacyjnych dla całej grupy, następnie indywidualne konsultacje (konsultacje nie są prowadzone w miesiącach letnich ani w sesji poprawkowej). Zakres problemowy konsultacji uzależniony będzie od tematów prac licencjackich zaproponowanych przez uczestniczki i uczestników seminarium.

Do udziału w seminarium zapraszam osoby zainteresowane historią kultury Polski oraz historyczną i współczesną polską kulturą wizualną. Interesować nas będą obrazy jako źródła wiedzy historyczno-kulturowej, rozwój mediów wizualnych, obrazy szczególnie istotne z perspektywy historii kultury polskiej, współczesne i historyczne praktyki wizualnego kształtowania tożsamości, praktyki wizualne we współczesnej Polsce w kontekście globalnym, społeczna rola sztuki (współczesnej, nowoczesnej, klasycznej), filmu i fotografii, współczesne i historyczne konflikty o obrazy.

Full description: (in Polish)

Do udziału w seminarium zapraszam osoby zainteresowane polską historią kultury oraz historyczną i współczesną polską kulturą wizualną. Interesować nas będą obrazy jako źródła wiedzy historyczno-kulturowej, rozwój mediów wizualnych, obrazy szczególnie istotne z perspektywy historii kultury polskiej, współczesne i historyczne praktyki wizualnego kształtowania tożsamości, praktyki wizualne we współczesnej Polsce w kontekście globalnym, społeczne role sztuki (współczesnej, nowoczesnej, klasycznej), filmu i fotografii, współczesne i historyczne konflikty o obrazy.

Zakres tematyczny seminarium uzależniony jest od tematów prac licencjackich zaproponowanych przez studentki i studentów. Zasadniczo obejmuje on zagadnienia szeroko rozumianych studiów nad kulturą wizualną, krytycznej historii sztuki, a także filmu i fotografii oraz wykorzystywanie obrazów w badaniach historyczno-kulturowych. W punkcie wyjścia preferowane będą propozycje dotyczące najważniejszych zjawisk współczesnej polskiej i globalnej kultury wizualnej, ale ostateczna lista tematów może zostać ustalona wyłącznie w konfrontacji z zainteresowaniami grupy.

Bibliography: (in Polish)

Literatura dobierana będzie indywidualnie w zależności od tematu licencjatu. Egzamin obejmuje także podstawy programowe ze studiów – wymagana jest znajomość lektur przede wszystkim z antropologii kultury, antropologii kultury wizualnej oraz historii kultury polskiej XIX i XX wieku.

Lektury zalecane:

Kultura wizualna w Polsce. Fragmenty, red. I. Kurz i inni, Warszawa 2017.

Kultura wizualna w Polsce. Spojrzenia, red. I. Kurz i inni, Warszawa 2017.

Learning outcomes: (in Polish)

Osoba studiująca:

- jest przygotowany/a do napisania pracy licencjackiej;

- zna najważniejsze pojęcia studiów nad kulturą wizualną i potrafi zastosować je w pracy analitycznej;

- sprawnie i krytycznie posługuje się pojęciami służącymi do badania zjawisk wizualnych;

- potrafi samodzielnie sformułować problem badawczy i znaleźć do jego analizy właściwe konteksty oraz adekwatną literaturę przedmiotu;

- czyta krytycznie literaturę przedmiotu i potrafi o niej dyskutować podczas zajęć;

- potrafi napisać pracę licencjacką poprawną pod względem formalnym, językowym i metodologicznym.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Szczegółowe informacje dotyczące egzaminów licencjackich i warunków podejścia do nich znajdują się na stronie: https://ikp.uw.edu.pl/studia/kulturoznawstwo/seminarium-i-egzamin-licencjacki/

Warunkiem zaliczenia seminarium jest:

- obecność na wspólnych seminariach (dopuszczalne jest opuszczenie jednego spotkania);

- obecność na przynajmniej dwóch konsultacjach indywidualnych;

- na zaliczenie seminarium student przedstawia pracę pisemną o minimalnej objętości 27 000 znaków wraz z bibliografią spełniającą formalne standardy tekstu naukowego. Na podstawie odbytych konsultacji i złożenia pracy student/studentka dopuszczany jest do egzaminu licencjackiego. Seminarium kończy się zaliczeniem bez oceny. Prowadzący i studenci wypełniają druk akceptacji tematu referatu, który student przynosi do toku studiów miesiąc przed planowaną obroną. Termin złożenia skończonej pracy (nie później niż na dwa tygodnie przed egzaminem) i egzaminu licencjackiego ustala promotor.

Wszystkim osobom studiującym rozpoczynającym w tym roku seminarium dyplomowe licencjackie przypominamy, że zgodnie z regulaminem studiów warunkiem zaliczenia będzie złożenie pracy dyplomowej i wyznaczenie terminu obrony.

UWAGA: Nie ma możliwości złożenia pracy w systemie APD po 10 czerwca 2022 roku w przypadku chęci obrony w sesji letniej. W przypadku obrony w sesji poprawkowej co najmniej połowa pracy musi zostać złożona prowadzącej do końca czerwca. W miesiącach letnich nie są prowadzone konsultacje.

- złożenie pracy w toku studiów oraz wyznaczenie daty egzaminu licencjackiego.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)