University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Movement practices

General data

Course ID: 3002-SZS-22WT2
Erasmus code / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Sociology and cultural studies The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Movement practices
Name in Polish: Praktyki ruchowe
Organizational unit: Institute of Polish Culture
Course groups: (in Polish) Przedmioty dla kierunku Sztuki społeczne, IKP
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

elective courses

Short description: (in Polish)

Warsztaty są dedykowane praktykom ruchowym oraz tanecznym. Osoby studiujące zapoznają się z podstawowymi elementami tańca współczesnego i założeniami postmodern dance. Poznają praktyki somatyczne i anatomię doświadczalną, a także elementy sztuki walki (aikdo i tai chi). Program obejmuje także wybrane elementy koncepcji i założeń nowej choreografii oraz kompozycji. Celem zajęć jest rozgrzanie ciała, przygotowanie go do ruchu i wykształcenie nawyków aktywności fizycznej oraz uruchomienie wyobraźni przestrzennej, a także poddanie refleksji doświadczeń na poziomie indywidualnym i grupowym.

Full description: (in Polish)

Podstawą każdych zajęć będzie trening somatyczny. Praktyki ruchowe mają za zadanie przygotować ciało oraz zmysły do uważnej i empatycznej obserwacji swojego ciała, mają za zadanie wykształcenie kondycji i nawyku aktywności fizycznej. Podczas warsztatów będą wykorzystywane elementy treningu pochodzącego z tańca i choreografii współczesnej, inspirowane takimi technikami jak: ruch autentyczny, improwizacja, edukacja przez ruch Moshe Feldenkraisa, Body Mind Centering Bonnie Brainbridge Cohen, scory choreograficzne.

Będziemy również dyskutować o wybranych tekstach choreografów zaangażowanych społecznie i podejmujących temat „polityczności” w swojej twórczości, aby trenować także “mięsień” krytycznego myślenia.

Osoby studiujące zapoznają się także z podstawowymi elementami choreografii takimi, jak: kompozycja fraz ruchowych, rozpoznawanie cech i jakości ruchu (rytm, czas, rozmieszczenie w przestrzeni, dynamika, kierunki, relacje ciało-przestrzeń, strartegie solo i strategie grupowe).

Warsztat zakończony będzie wspólną prezentacją dla publiczności w formie „lecture performance”.

Prowadząca:

Magdalena Przybysz - choreografka, performerka, trenerka. Jest jedną z bohaterek książek: Anny Królicy Pokolenie solo oraz Witolda Mrozka Nowy taniec. Kierowniczka studiów na SWPS „Komunikacja w organizacji oparta na empatii” oraz wykładowczyni na Wydziale Somatyki w tańcu i terapii na Akademii Muzycznej w Łodzi. Stypendystka stypendium Grażyny Kulczyk z zakresu choreografii współczesnej (2021), w ramach którego powstał zbiór choreo-grafik. Współpracowała min. z Michałem Kmiecikiem, Dominiką Knapik, Rafałem Urbackim, Igą Gańczarczyk, Klaudią Hartung-Wójciak.

Learning outcomes: (in Polish)

Po ukończeniu zajęć student/ka:

zna i rozumie podstawowe praktyki ruchowe związane z tańcem współczesnym, nową choreografią i postmodern dance.

zna i rozumie pojęcie polityczności choreografii, autonomii ciała oraz praktyk oporu, rozpoznaje twórców i przedstawicieli polskich i światowych choreografii współczesnej

potrafi stworzyć projekt społeczno-artystyczny, , który wykorzystuje poznane praktyki ruchowe, samodzielnie formułując problem, dobierając odpowiednią grupę osób uczestniczących adekwatnie do swoich umiejętności

jest gotów/a do samodzielnego, twórczego działania w kulturze, ze świadomością celowości tych działań i opracowywania ich strategii oraz potrafi krytycznie myśleć o politycznym aspekcie ruchu i tańca

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

obecność i aktywność na zajęciach,

udział w przygotowaniu wspólnej prezentacji lecture performance w ramach sesji otwartej

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)