Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Ćwiczenia z filmu dokumentalnego

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3002-SZS-22WT6
Kod Erasmus / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Ćwiczenia z filmu dokumentalnego
Jednostka: Instytut Kultury Polskiej
Grupy: Przedmioty dla kierunku Sztuki społeczne, IKP
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Skrócony opis:

Warsztat ma charakter analityczno-praktyczny. Studenci i studentki poznają różne nurty filmu dokumentalnego - od obserwacji bez ingerencji, poprzez dokumenty kreacyjne, hybrydowe, found footage, animadoc, skończywszy na filmach interwencyjnych, politycznych i propagandowych. Program warsztatu obejmuje także: ćwiczenia-wprawki, montaż, wykorzystanie filmu w działaniach animacyjnych i in.

Pełny opis:

Film dokumentalny jest odzwierciedleniem tego, co możemy opowiedzieć o rzeczywistości – łącząc obraz i dźwięk na przestrzeni czasu. Może być również narzędziem do pracy ze społecznościami lokalnymi, w programach animacji kultury czy diagnozowania potrzeb. Na warsztatach uczestnicy będą mogli poznać film dokumentalny analitycznie i przede wszystkim praktycznie. Zostaną przeprowadzone analizy wybranych krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fragmentów dłuższych filmów (zarówno „klasycznych“ jak i współczesnych). Podczas ćwiczeń i omówień z prowadzącym, studenci i studentki poznają narzędzia filmu dokumentalnego, takie, jak: obraz, dźwięk, montaż, dokumentacja, rozmowa dokumentalna, etc. Będą także pracować metodą „participatory documentary”.

Zaliczenie obejmuje stworzenie własnych etiud dokumentalnych oraz przygotowanie ich publicznej prezentacji.

Prowadzący:

Jakub Piątek – reżyser i scenarzysta, absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Jego krótkometrażowy debiut Matka był pokazywany na ponad pięćdziesięciu festiwalach filmowych, zdobył kilkanaście nagród. Wyreżyserował także: One Man Show (2014), Prime Time (2021 - premiera na festiwalu Sundance). W latach 2008-2015 w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę“ odpowiadał za opiekę artystyczną projektów filmowych młodych twórców („Polska.doc“, „Videonotacje“). Od 2021 roku prowadzi zajęcia z reżyserii filmu fabularnego w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu zajęć student/ka:

zna i rozumie najważniejsze teorie oraz historyczne i współczesne inicjatywy związane z sztuką zaangażowaną w Polsce i na świecie, m.in. animację kultury, applied arts, audience development, community arts, pedagogikę teatru;

zna i rozumie przemiany sztuki współczesnej, jej zróżnicowanie pod względem mediów, strategii i technik.

potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę by testować wybrane strategie sztuki w działaniach społecznych,

potrafi stworzyć projekt społeczno-artystyczny, samodzielnie formułując problem, dobierając narzędzia naukowe i praktyczne oraz odpowiednią metodologię;

jest gotów/a do samodzielnego i twórczego działania w kulturze, ze świadomością celowości tych działań i opracowywania ich strategii;

jest gotów/a do świadomego i twórczego uczestniczenia w kulturze i korzystania z różnorodnych form i strategii artystycznych.

Metody i kryteria oceniania:

> obecność i aktywność na zajęciach - Dopuszczalna liczba nieobecności:

w zajęciach w trybie nieregularnym - 1 (4 godz. akademickie)

Trzy spóźnienia traktowane są jak 1 nieobecność.

> realizacja ćwiczeń i etiudy filmowej

> udział w przygotowaniu publicznej prezentacji etiud podczas Sesji otwartej

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)