University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Street pedagogy

General data

Course ID: 3002-SZS-23WT6
Erasmus code / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Sociology and cultural studies The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Street pedagogy
Name in Polish: Pedagogika ulicy
Organizational unit: Institute of Polish Culture
Course groups: (in Polish) Przedmioty dla kierunku Sztuki społeczne, IKP
ECTS credit allocation (and other scores): 3.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

elective courses

Mode:

Classroom and field classes

Short description: (in Polish)

Podczas warsztatu zapoznamy się z problematyką wykluczenia społecznego, metodologią streetworkingu i jego celami. Poznamy techniki pracy – nawiązywania kontaktu, budowania relacji, organizacji różnorodnych zajęć, a także prowadzenia społecznych projektów dziecięcych. Zobaczymy efekty powstałych na przestrzeni lat projektów, których twórcami byli młodzi ludzie, podopieczni streetworkerów – murale, rzeźby, filmy, zdjęcia i wiele innych.

Warsztat składa się z dwóch części: wprowadzenia w sali oraz zajęć terenowych, których celem będzie praktyczna nauka prowadzenia animacji w środowisku dzieci i młodzieży.

Cała wiedza jaka zostanie przekazana podczas zajęć, opierać się będzie na praktyce oraz doświadczeniu streetworkerów i pedagogów ulicy ze Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ.

Full description: (in Polish)

Od ponad dwudziestu lat streetworkerzy ze Stowarzyszenia Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ (www.gpaspraga.org.pl) wykorzystują sztukę w swoich działaniach, przełamujących izolację społeczną młodzieży i dzieci, z którymi pracują.

Dzieci te pozbawione należytej opieki i wsparcia ze strony dorosłych, wychowują się „na ulicy”, bardzo często w miejscach zwanych gettami socjalnymi. Spędzają tam większość czasu, zaspokajają swoje potrzeby, ulegając wpływom i nabierając „przyzwyczajeń ulicznych”. Ich sposobem na nudę i biedę jest ucieczka w uzależnienia, w przestępczość, w przemoc. Stają się wulgarne i agresywne, co wyklucza je z funkcjonowania w przestrzeni innej niż środowisko ulicy.

Streetworkerzy zapoznają się z nimi w miejscu, w którym dzieci te funkcjonują. Dzięki umiejętnemu podejściu udaje się nawiązać z nimi kontakt. Oferują im możliwość spojrzenia na zewnętrzny świat z innej niż dotychczas perspektywy, przełamując pryzmat „getta”, przez który dzieci te odbierały dotychczas rzeczywistość. Świetnym narzędziem do tego są działania artystyczne angażujące je w procesy twórcze.

W ramach warsztatów poznamy kontekst społeczny, w jakim żyją i wychowują się dzieci z rodzin wieloproblemowych, ich potrzeby i zasoby, jakimi dysponują. Poznamy także role, jakie mogą pełnić osoby pracujące w środowisku i ze środowiskiem osób wykluczonych – animatora, streetworkera, pedagoga ulicy, wychowawcy.

Do zajęć tych wykorzystywać będziemy specjalnie zaprojektowane narzędzie – Szkołę Mobilną.

Studenci i studentki poznają najważniejsze zasady pracy metodą pedagogiki ulicy i streetworkingu oraz zadania placówki wsparcia dziennego prowadzonej w formie podwórkowej. Będą mieli okazję zapoznać się z najczęstszymi problemami streetworkerów/animatorów, a także wzmocnić swoją wiedzę w budowaniu prawidłowych relacji i stawianiu granic w stosunku do podopiecznych.

Prowadzący:

Tomasz Szczepański – pracownik socjalny, pedagog resocjalizacji, kierownik placówki wsparcia dziennego Stowarzyszenie GPAS Praga-Północ. Od 20 lat prowadzi i koordynuje programy środowiskowe z pedagogiki ulicy i streetworkingu na terenie Warszawy. Trener i szkoleniowiec wychowawców, pedagogów i pracowników socjalnych z zakresu pedagogiki ulicy i animacji środowisk wykluczonych społecznie, wykładowca Kursu „Arteterapia – kultura przeciw wykluczeniu” w Centrum Łowicka. Prezes Stowarzyszenia GPAS Praga Północ, a także członek zarządu Federacji Organizacji Streetworkerskich FOS.

Learning outcomes: (in Polish)

Wiedza: absolwent zna i rozumie

najważniejsze teorie oraz historyczne i współczesne inicjatywy związane z sztuką zaangażowaną w Polsce i na świecie, m.in. animację kultury, applied arts, audience development, community arts, pedagogikę teatru,

przemiany sztuki współczesnej, jej zróżnicowanie pod względem mediów, strategii i technik.

Umiejętności: absolwent potrafi

stworzyć projekt społeczno-artystyczny, samodzielnie formułując problem, dobierając narzędzia naukowe i praktyczne oraz odpowiednią metodologię;

wykorzystywać posiadaną wiedzę by testować wybrane strategie sztuki w działaniach społecznych,

Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do

samodzielnego i twórczego działania w kulturze, ze świadomością celowości tych działań i opracowywania ich strategii;

świadomego i twórczego uczestniczenia w kulturze i korzystania z różnorodnych form i strategii artystycznych.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

> obecność i aktywność na zajęciach w sali i w terenie –

> dopuszczalna liczba nieobecności: dopuszczalna liczba nieobecności: 4 godz. akademickie (3 godz. zegarowe), 3 spóźnienia traktowane są jak 1 nieobecność,

> udział w Sesji otwartej

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-19 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Workshops, 30 hours more information
Coordinators: Zofia Dworakowska, Tomasz Szczepański
Group instructors: Tomasz Szczepański
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)