Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Obraz, kolekcja, wystawa - kultura wizualna na Bałkanach

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3005-LU9BAPO
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Obraz, kolekcja, wystawa - kultura wizualna na Bałkanach
Jednostka: Instytut Slawistyki Zachodniej i Południowej
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Znajomość przynajmniej jednego języka południowosłowiańskiego. Zaliczony na pozytywna ocenę przedmiot Wiedza o sztuce.

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Zajęcia są poświęcone kulturze wizualnej Bałkanów rozpatrywanej z perspektywy zagadnień tożsamościowych. Na podstawie analizy wybranych form oraz praktyk artystycznych i nieartystycznych, posługujących się obrazem, uczestnicy przygotowują autorską pracę (może to być esej, wystąpienie/prezentacja konferencyjna, wystawa itp.). W wymiarze ogólnym autorzy będą się mierzyć ze zagadnieniem wykorzystywania przekazu wizualnego w procesach identyfikacji wspólnotowej, w działaniach służących ekspresji odrębności grupowej, kształtowaniu pamięci, a także w porządkowaniu przestrzeni publicznej oraz oznaczaniu zmiany kulturowej. Celem kursu jest kształtowanie postawy świadomej mechanizmów działania przekazu wizualnego oraz krytycznego stosunku do niego.

Pełny opis:

Zajęcia mają postać tutoringu, tj. stanowią cykl indywidualnych spotkań studenta z wykładowcą. Obok rozmowy przestrzenią pracy analityczno-interpretacyjnej, pomyślanej jako laboratorium twórczego myślenia będzie przygotowanie autorskiej pracy - naukowej rozprawki, eseju, wystąpienia konferencyjnego, projektu wystawy (ewentualnie przygotowanie innej materialnej formy zaproponowanej przez studenta i zaaprobowanej przez wykładowcę).

Przedmiotem namysłu będą specyficzne dla kultur bałkańskich formy oraz praktyki wizualne – historyczne i współczesnymi, artystyczne oraz nieartystyczne - które w lokalnych imaginariach symbolicznych dzięki zabiegom instytucjonalnym, przybierającym formę kolekcji, galerii, muzealizacji , przyjmują status kodów służących wyrażaniu i eksponowaniu grupowej tożsamości, ukazywaniu związków z określonym terytorium – miejscowością, krajem, regionem. Za pomocą narzędzi interdyscyplinarnie pojmowanych visual cultural studies (łączących w sobie perspektywę antropologiczną, etnoestetyczną, semiotyczną uczestnicy konwersatorium będą analizować znaczeniowy wymiar przekazu wizualnego oraz sposoby i cele jego użycia w sferze społecznej.

Literatura:

Lektury szczegółowe zostaną dobrane do tematów esejów sformułowanych przez uczestników tutorialu.

Efekty uczenia się:

Wiedza: Student zdobędzie podstawową wiedzę na temat współczesnych badań z zakresu visual studies i na temat kultury artystycznej na interesującym go obszarze w regionie Bałkanów. Będzie dysponował niezbędną terminologią związaną tematyką artystyczną ujmowaną w kontekstach kulturowych.

Umiejętności: Student potrafi wskazać i zinterpretować znaczenie oraz kontekst zjawisk artystycznych; umie wykorzystać w ich analizie specjalistyczne narzędzia badawcze i teksty teoretyczne. Potrafi wykorzystać znajomość języka kierunkowego w indywidualnej pracy badawczej. Umiejętnie formułuje poprawną pod względem formalnym oraz interesującą poznawczo wypowiedź na wybrany temat w postaci eseju, prezentacji konferencyjnej, projektu wystawy itp.

Postawy: Student przestrzega etyki badań naukowych. Z krytycyzmem oraz ze zrozumieniem odnosi się do złożonej problematyki kulturowej, społecznej i politycznej konotowanej przez zagadnienie wiodące. Systematycznie uczestniczy w życiu kulturalnym, interesuje się aktualnymi wydarzeniami artystycznymi, jest otwarty na nowatorskie formy praktykowania sztuki. Kompetentnie i odpowiedzialnie angażuje się w popularyzację wiedzy na temat Bałkanów.

Metody i kryteria oceniania:

Systematyczna praca indywidualna w ramach cyklu spotkań tutoringowych. Do wyboru: rozprawka akademicka, esej wizualno-słowny, wystąpienie/prezentacja konferencyjna, projekt wystawy, czyli autorskie opracowanie wyników badań, przygotowywane przez studenta.

Wymagane 100% obecności - w przypadku nieobecności studenta dane spotkanie musi odbyć się w innym, uzgodnionym przez obie

strony terminie.

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)