University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Przedmiot fakultatywny: W “filomackiej krainie”: konspiracyjne organizacje młodzieżowe (1806-1826) na ziemiach Białorusi

General data

Course ID: 3224-PRZEDF53
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: (unknown)
Name in Polish: Przedmiot fakultatywny: W “filomackiej krainie”: konspiracyjne organizacje młodzieżowe (1806-1826) na ziemiach Białorusi
Organizational unit: Department of Central and East European Intercultural Studies
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

elective courses

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z działalnością członków konspiracyjnych organizacji jakie istniały w 1806-1826 r. na ziemiach białoruskich.

Full description: (in Polish)

Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z czasem istnienia konspiracyjnych organizacji młodzieży, ich celem, działalnością, członkami, zamknięciem towarzystw i pokaraniem ich przyjaciel.

W trakcie zajęć omówione zostaną następujące zagadnienia:

1. Przyczyny pojawienia i umowy rozwoju potajemnych towarzystw, cz. 1.

2. Przyczyny pojawienia i umowy rozwoju potajemnych towarzystw, cz.2.

3. Towarzystwa Filomatów cz. 1

4. Towarzystwa Filomatów cz. 2

5. Promienisci czyli Przyjacieli Pożytecznej Zabawy.

6. Zgromadzienie Filaretów (milosników cnoty), cz. 1.

7. Zgromadzienie Filaretów (milosników cnoty), cz. 2.

8. Towarzystwa, które stwożone Filomatami (cywilne).

9. Towarzystwa, które stwożone Filomatami (wojskowe).

10. Towarzystwa w m. Swislocz Grodzieńskiej guberni.

11. Proces sledczy nad przyjacielami towarzystw.

12. Biogramy czląków towarzystw, cz.1.

13. Biogramy czląków towarzystw, cz.2.

14. Wplyw filomatów na rozwuj romantyzmu w polskiej literaturze.

15. Historja „Archiwum filomatów“.

Nakład pracy studenta:

Uczestnictwo w zajęciach w sali – 30 godzin (1 ECTS)

Przygotowanie do zajęć – 30 godzin (1 ECTS)

Bibliography: (in Polish)

Źródła:

Archiwum filomatów. Cz. 1. Korespondencja 1815 - 1823. T. 1 – 5 / wydal J. Czubek. – Kraków 1913.

Archiwum filomatów. Cz. ІІ. Materiały do historii Towarzystwa filomatów. T. 1-3. Wydali S. Szpotański i S. Pietraszkiewiczówna. – Kraków: nakładem Akademii Umiejętności, 1920.

Archiwum filomatów. Cz. ІІI. Materiały do historii Towarzystwa filomatów. T. 1-2. Poezja filomatów / oprac. J. Czubek. – Kraków: PAU, 1922.

Archiwum filomatów. Cz. ІV. Na zesłaniu / pod red. Z. Zgorzelskiego. – Wrocław: Ossolineum, 1973.

Z filareckiego świata /Wyd. H. Mościcki. – W., 1924 - S. 77 – 105.

Lektury:

ARCY: Tomasz Zan i Przyjaciele / Opracowanie i wybór Gerard Położyński, Wyd. 2. – Warszawa: Wydawnictwo Vipart, cop. 2014.

Borowczyk J. Rekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823-1824. Historia śledztwa przeciw uczestników konspiracji studenckich i młodzieżowych w Wilnie oraz w Wileńskim Okręgu Naukowym. – Poznań: WN, 2003.

Dunajowna M. Filomaci na prowincji. – Wilno, 1935.

Janowski L. Słownik bio-bibliograficzny Uniwersytetu Wileńskiego // Źródła i materiały historyczne wydawnictwa wydziału III Towarzystwa przyjaciół nauk w Wilnie. T. 5. – Wilno, 1939.

Shved V. Organizatorzy i kierownicy legalnych i tajnych towarzystw młodzieży Wileńskiego Okręgu Naukowego z ziem białoruskich // Będziemy wzorem innym, sobie samym chlubą – w 200. rocznicę powstania Towarzystwa Filomatów. – Olsztyn: Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2020. – S. 48-60.

Skowronek J. Młodzież polska i jej organizacje w ruchu narodowym: 1795 - 1864. – W., 1994

Szwed W. Echo petersburskich dekabrystów w Brańsku w.: Ziemia Brańska. Cz. 1. – Brańsk, 1989, s. 27-32.

Szwed W. Przejawy licwinskości w życiu spoleczno-poltycznym na ziemiach Białorusi (pierwsza polowa XIX wieku) w.: Rocznik centrum studiów białoruskich. - 1. – 2016, s. 45-61.

Szyndler B. Mikołaj Nowosilcow (1762-1838). Portret carskiego inkwizytora, DiG, Warszawa, 2004.

Learning outcomes: (in Polish)

Student po ukończeniu zajęć:

[Wiedza:]

1) zna i rozumie w podstawowym stopniu historię istnienia konspiracyjnych organizacji młodzieży, ich celem, działalnością, członkami, zamknięciem towarzystw i pokaraniem ich przyjaciel.

2) zna przyczyny pojawienia potajemnych towarzystw, ich działalność w związku z podobnymi towarzystwami Europy Środkowo-Wschodniej.( K1_W04; Odniesienie do P6S_WG Zakres i głębia, P6S_WK Kontekst/uwarunkowania, skutki).

[Umiejętności:]

3) potrafi wyszukać, selekcjonować, analizować i wykorzystywać potrzebne mu informacje z różnych źródeł (K1_U01; Odniesienie do P6S_UW Wykorzystywanie wiedzy/ rozwiązywane problemy i wykonywane zadania)

4) potrafi rozwijać swoje umiejętności badawcze, samodzielnie zdobywać wiedzę, korzystając ze wsparcia opiekuna naukowego; umiejętnie formułować myśli, prezentować wyniki badań w postaci wypowiedzi ustnej lub pisemnej (różnego typu) (K1_U03; Odniesienie do P6S_UW Wykorzystywanie wiedzy/ rozwiązywane problemy i wykonywane zadania)

[Kompetencje społeczne:]

5) jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, ciągłego dokształcania się i uzupełniania zdobytej wiedzy (K1_K01; Odniesienie do P6S_KK)

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Warunek dopuszczenia do zaliczenia przedmiotu: obecność na zajęciach (zgodnie z Regulaminem Studiów na UW student ma prawo do 2 nieusprawiedliwionych nieobecności, każda następna wymaga złożenia usprawiedliwienia). O uznaniu usprawiedliwienia decyduje wykładowca. Przekroczenie nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych na 50% zajęć może być podstawą do niezaliczenia przedmiotu.

Jeśli liczba nieobecności przekroczy dopuszczalną, student powinien zwrócić się do wykładowcy z prośbą o wyznaczenie formy zaliczenia materiału z zajęć.

Nieusprawiedliwione nieobecności na zajęciach w wyznaczonym terminie powodują utratę I terminu zaliczenia. Student ma prawo zaliczyć nieobecności i podejść do zaliczenia w terminie poprawkowym.

Zajęcia prowadzone będą w formie wykładów i dyskusji na temat zadanych lektur lub materiału zaprezentowanego przez prowadzącego w formie prezentacji. Aktywny udział w dyskusji oznacza merytoryczne uczestnictwo w dyskusji podczas co najmniej 50% zajęć.

Przewidziany są referaty (2-3 s.) lub prezentacja na temat zadany przez prowadzącego. Ostateczny termin składania referatów stanowi data wyznaczona przez prowadzącego na zajęciach. Osoby nieobecne na tych zajęciach zobowiązane są do zasięgnięcia informacji u prowadzącego zajęcia.

Zaliczenie ustne obejmie zaliczenie na ostatnim zajęciu po wynikach referatów lub prezentacji na zajęciach w semestrze, aktywny i merytoryczny udział w zajęciach.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)