University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

(in Polish) Problematyka niepełnosprawności

General data

Course ID: 3401-PS-PNd
Erasmus code / ISCED: 14.5 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0921) Care of the elderly and of disabled adults The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: (unknown)
Name in Polish: Problematyka niepełnosprawności
Organizational unit: Institute of Social Prevention and Resocialisation
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Przedmiot dotyczy podstawowych problemów wynikających z niepełnosprawności i obejmuje podstawy teoretyczne i metodyczne procesów: rewalidacji i/lub resocjalizacji osób niepełnosprawnych, wymagających wsparcia i pomocy w przekraczaniu różnorodnych trudności w rozwoju bio-psycho-fizycznym i funkcjonowaniu społecznym takich osób.

Full description: (in Polish)

Pedagogika specjalna jako dyscyplina zajmująca się osobami niepełnosprawnymi – pojęcia, przedmiot, zadania, zakres i subdyscypliny pedagogiki specjalnej

- Podstawowe problemy pedagogiki specjalnej jako nauki interdyscyplinarnej.

-Podmioty pedagogiki specjalnej - osoba niepełnosprawna, niedostosowana i/lub nieprzystosowana społecznie - rozróżnienia. Wspólne i swoiste problemy osób borykającymi się z różnymi formami niepełnosprawności.

-Normalizacja warunków życia i wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych. Kreatywność osób niepełnosprawnych w różnych przejawach ludzkiej aktywności.

- Problemy opieki, rehabilitacji oraz terapii pedagogicznej osób niepełnosprawnych.

-Idea i problemy integracji oraz edukacji inkluzyjnej osób niepełnosprawnych w społecznym funkcjonowaniu.

-Podstawowe regulacje prawne dotyczące rehabilitacji edukacyjnej, społecznej, zawodowej i leczniczej osób niepełnosprawnych (standardy i ochrona praw osób niepełnosprawnych). Inwalidztwo i kalectwo, orzeczenia o niepełnosprawności.

- Systemy rewalidacji i resocjalizacji oraz działalność placówek rewalidacyjnych i resocjalizacyjnych i problemy funkcjonowania. Organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych, sieć społeczna na rzecz osób niepełnosprawnych.

- Formy, zasady i metody pracy opiekuńczo -wychowawczej terapeutycznej, rehabilitacyjnej i resocjalizacyjnej z osobami niepełnosprawnymi. Poradnictwo, rehabilitacja społeczna i zawodowa oraz

zatrudnienie osób niepełnosprawnych.

- Promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom (modele i wskaźniki zdrowia psychicznego, czynniki sprzyjające i zagrażające zdrowiu psychicznemu). Interwencje kryzysowe.

Bibliography: (in Polish)

Dykcik W., Pedagogika Specjalna, Poznań 2001,

Lipkowski O., Pedagogika specjalna, Warszawa 1977,

Sękowska Z., Wprowadzenie do pedagogiki specjalnej, Warszawa 1985,

Wyczesany J., Pedagogika Upośledzonych Umysłowo, Kraków 2002,

Hulek A. (1977): Integracyjny system nauczania i wychowania [w:] A. Hulek (red.): Pedagogika rewalidacyjna. Warszawa.

Pytka L.: Pedagogika resocjalizacyjna: Wybrane zagadnienia teoretyczne i metodyczne. WSPS Warszawa 2000,

Przepisy

Konstytucja RP – art. 30, 32, 68, art. 69

Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. 1997 r. nr 123 poz. 776 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 nr 162 poz. 1118 z późn. zm.)

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych (uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 sierpnia 1997 r., M.P. 1997 r. nr 50 poz. 475).

Learning outcomes: (in Polish)

W zakresie wiedzy student

- Ma wiedzę o koncepcjach i teoriach podstawowych dziedzin wiedzy (psychologii, socjologii, pedagogiki, prawa, ekonomii, organizacji i zarządzania) istotnych dla pracy socjalnej

- Ma podstawową interdyscyplinarną wiedzę o źródłach i mechanizmach zaburzeń w funkcjonowaniu człowieka i niepełnosprawności

W zakresie umiejętności

- Potrafi charakteryzować systemy oddziaływania, metody i środki oddziaływania rewalidacyjnego/resocjalizującego i ich zastosowanie w pracy socjalnej.

- Potrafi wykorzystywać interdyscyplinarną wiedzę do kompetentnej obserwacji i interpretacji okoliczności i sytuacji życiowych osób, rodzin i społeczności wymagających wsparcia

- Potrafi identyfikować i interpretować zachowania człowieka w odniesieniu do modelu zdrowia oraz nieprzystosowania społecznego.

W zakresie kompetencji społecznych

- Jest uwrażliwiony na potrzeby człowieka niepełnosprawnego i wymagającego wsparcia w rozwoju i społecznym funkcjonowaniu

- Jest wrażliwy na zjawiska wymagające interwencji społecznej i podejmuje inicjatywy w tej dziedzinie, potrafi w tym celu aktywizować innych

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność), opracowanie projektu, zaliczenie testu

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)