University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Social action and social order

General data

Course ID: 3401-SEMM-DPSd
Erasmus code / ISCED: 14.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0310) Social and behavioural sciences, not further defined The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Social action and social order
Name in Polish: Działanie i porządek społeczny
Organizational unit: Institute of Social Prevention and Resocialisation
Course groups: Courses in Institute of Social Prevention and Resocialization
Master seminars (weekday program)
ECTS credit allocation (and other scores): 8.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

Master's seminars

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Celem seminarium jest przygotowanie do napisania pracy magisterskiej dotyczącej związków między działaniem i porządkiem społecznym. Studentów uczy się podstawowych elementów warsztatu naukowego: kwerendy piśmiennictwa i źródeł, analizy tekstu naukowego, obmyślenia badań — ich projektowania i realizacji, pracy nad własnym tekstem. Problematykę różnych form działania i porządku społecznego ujmuje się stosunkowo szeroko: począwszy od analiz stricte teoretycznych, poprzez „klasyczne” prace empiryczne z „teoretycznym kluczem”, a skończywszy na studiach z zakresu historii myśli społecznej. Analiza działania i porządku dotyczy także odstępstw od tego, co kulturowo i społecznie oczekiwane, czyli zjawisk dewiacji, załamania porządku społecznego lub anomii, gdyż ich rozumienie jest na ogół nieodzowne w próbach ustalenia, jak możliwy jest porządek społeczny.

Full description: (in Polish)

Celem seminarium jest przygotowanie do napisania pracy magisterskiej dotyczącej związków między działaniem i porządkiem społecznym. Studentów uczy się podstawowych elementów warsztatu naukowego: kwerendy piśmiennictwa i źródeł, analizy tekstu naukowego, obmyślenia badań — ich projektowania i realizacji, pracy nad własnym tekstem. Problematykę różnych form działania i porządku społecznego ujmuje się stosunkowo szeroko: począwszy od analiz stricte teoretycznych, poprzez prace empiryczne z „teoretycznym kluczem”, a skończywszy na studiach z historii myśli społecznej. Analiza działania i porządku dotyczy także odstępstw od tego, co kulturowo i społecznie oczekiwane, czyli zjawisk dewiacji, załamania porządku społecznego lub anomii, gdyż ich rozumienie jest na ogół nieodzowne w próbach ustalenia, jak możliwy jest porządek społeczny.

Podczas seminarium wykorzystuje się dorobek socjologii i innych nauk społecznych. Istotny jest intelektualny wysiłek dostrzeżenia i analizy stanowienia porządku społecznego w różnych wymiarach: mikro, mezo i makro (a niekiedy globalnym) i w ścisłym związku z działaniem aktorów społecznych. Nie ma katalogu z góry narzuconych tematów, kluczowa jest gotowość do ujęcia badanych zjawisk w kategoriach teoretycznych oraz umiejętność ich zastosowania w analizie empirycznej.

Bibliography: (in Polish)

Abrutyn Seth (red.). 2016. Handbook of contemporary sociological theory. New York, NY: Springer Berlin Heidelberg (wybrane framenty).

Hechter Michael (red.). 2003. Theories of social order: a reader. Stanford CA: Stanford University Press (wybrane fragmenty).

Mrozowicki Adam, Olga Nowaczyk, Irena Szlachcicowa. 2013. Sprawstwo: teorie, metody, badania empiryczne w naukach społecznych. Kraków: Nomos (wybrane fragmenty).

Oprócz wskazanych pozycji w trakcie zajęć podane zostaną dodatkowe lektury: 2–3 wspólne oraz inne — bezpośrednio związane z tematami prac magisterskich. Planuję także wspólną lekturę wybranego artykułu z któregoś z „topowych” czasopism socjologicznych.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Ocena ma charakter ciągły i obejmuje postęp w przygotowaniu pracy magisterskiej. Semestr I to opracowanie koncepcji pracy (łącznie z projektem badań w przypadku prac empirycznych); semestr II to przygotowanie warsztatu badawczego i przedstawienie samodzielnie napisanego fragmentu pracy; semestr III to przeprowadzenie badań i ich opracowanie lub/i pogłębiona analiza piśmiennictwa; semestr IV to złożenie pracy.

Classes in period "Academic year 2023/24" (in progress)

Time span: 2023-10-01 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Second cycle diploma seminar, 60 hours, 12 places more information
Coordinators: Aleksander Manterys
Group instructors: Aleksander Manterys
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Pass/fail
Second cycle diploma seminar - Pass/fail
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)