University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

New technologies in social life

General data

Course ID: 3500-FAKM-NTŻS
Erasmus code / ISCED: 14.2 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Sociology and cultural studies The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: New technologies in social life
Name in Polish: Nowe technologie w życiu społecznym
Organizational unit: Faculty of Sociology
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): 4.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

elective courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Znajomość języka angielskiego w stopniu wystarczającym czytanie tekstów i słuchanie materiałów audiowizualnych


Kurs nie jest polecany dla studentów, którzy są w trakcie lub już ukończyli kurs “Zajęcia z praktykami” ze względu na zbieżność materiałów i tematów.


Mode:

Remote learning

Short description: (in Polish)

Współcześnie coraz trudniej dzielić socjologię na “klasyczną” i cyfrową. Coraz liczniejsze obszary życia online i offline przenikają się wzajemnie. Celem zajęć jest zapoznanie studentów z różnorodnymi projektami realizowanymi w obszarze socjologii cyfrowej oraz przyjrzenie się tym obszarom rzeczywistości społecznej, w które technologie mają coraz większy udział. Przyjrzymy się aspektom metodologicznym i realizacyjnym ale też popatrzymy na niektóre aspekty technologii oczami badaczy społecznych.

Podczas zajęć będziemy odnosić się do różnych tematów, ale wszystkie będą w jakiś sposób wiązały się ze światem cyfrowym - zarówno jako źródła narzędzi jak i przedmiotem obserwacji socjologicznej. Tematy będzie łączyło też to, że będą dotyczyły spraw aktualnych, obecnych w dyskursie publicznym.

Będziemy bazować na specjalnie dobranych pod kątem tematyki zajęć materiałach, w tym podcastach, wywiadach, webinarach, raportach, artykułach.

Kurs odbywa się na platformie "Kampus".

Full description: (in Polish)

Współcześnie coraz trudniej dzielić socjologię na “klasyczną” i cyfrową. Coraz liczniejsze obszary życia online i offline przenikają się wzajemnie.

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z różnorodnymi projektami realizowanymi w obszarze socjologii cyfrowej oraz przyjrzenie się tym obszarom rzeczywistości społecznej, w które technologie mają coraz większy udział. Będą okazją do refleksji nad aspektami metodologicznym i realizacyjnym ale też spojrzenia na niektóre aspekty technologii oczami badaczy społecznych.

Podczas zajęć będziemy odnosić się do różnych tematów, ale wszystkie będą w jakiś sposób wiązały się ze światem cyfrowym - zarówno jako źródła narzędzi jak i przedmiot obserwacji socjologicznej. Tematy będzie łączyło też to, że będą dotyczyły spraw aktualnych, obecnych w dyskursie publicznym.

Poszczególne tematy będą oparte na na specjalnie dobranych pod kątem tematyki zajęć materiałach, w tym podcastach, wywiadach, webinarach, raportach, artykułach.

Zajęcia będą miały silny komponent pracy własnej - studenci będą brali udział w różnorodnych zadaniach, quizach, dyskusjach on-line.

Przykładowe tematy, jakie mogą zostać poruszone na zajęciach:

- obszary rzeczywistości społecznej widziana przez pryzmat tematyki cyfrowości jak np. rynek pracy, edukacja, rozprzestrzenianie się informacji, decyzje polityczne, rozmaite zjawiska rynkowe

- badania społeczne z zastosowaniem narzędzi cyfrowych

- rozwiązań metodologicznych i technicznych (np. zarządzanie danymi, prywatność, wykorzystanie danych przez duże instytucje)

- projekty o charakterze społecznym powiązane z wykorzystaniem nowych technologii (prowadzonych np. przez organizacje pozarządowe czy samorządowe)

- przykładów zastosowań najnowszych rozwiązań technologicznych i ich wpływu na życie codzienne ludzi (np. tzw. inteligentne miasta, inteligentne domy, roboty w życiu codziennym).

Powyższe tematy są tematami przykładowymi. Poszczególne zajęcia będą planowane z uwzględnieniem tego jakie zjawiska są obecne w dyskursie publicznym, istotnych wydarzeń medialnych czy publikowanych w danym czasie badań.

Ze względu na różnorodność dostępnych źródeł interesujących materiałów poszczególne tematy mogą być realizowane różny sposób. Będziemy łączyć elementy pracy własnej z materiałem źródłowym, słuchania wykładów, udziału w forum dyskusyjnym. Będziemy sięgać po formy mniej klasyczne – jak np. udział w wydarzeniach on-line (konferencjach, seminariach), słuchać podcastów, oglądać materiały video. Ważną cechą zajęć będzie odnoszenie się do konkretnych przykładów – case’ów - obrazujących przedstawiane i dyskutowane zagadnienia.

Zajęcia będą miały silny komponent pracy własnej - studenci będą brali udział w różnorodnych zadaniach, quizach, dyskusjach on-line.

Zajęcia będą wymagały pracy własnej studentów m.in. wykonywania prac domowych, brania udziału w quizach, dyskusjach na platformie.

Kurs odbywa się na platformie "Kampus", ma charakter e-learningowy

Learning outcomes: (in Polish)

K_W07 posiada pogłębioną wiedzę na temat wybranych metod i technik badań społecznych, ich ograniczeń, specyfiki i obszarów zastosowania

K_W08 jest świadomy znaczenia refleksyjnego i krytycznego podejścia do wyników badań społecznych, analiz i procedur badawczych

K_W13 jest refleksyjny i krytyczny w interpretacji procesów zachodzących w społeczeństwie polskim i globalnym oraz ich konsekwencji w zakresie postaw i instytucji społecznych

K_U03 potrafi samodzielnie formułować i weryfikować sądy na temat przyczyn wybranych procesów i zjawisk społecznych

K_U09 potrafi wskazać związek przeczytanego tekstu naukowego z problemami życia społecznego i ich badaniem

K_K04 potrafi argumentować stawiane tezy posługując się dowodami naukowymi

K_K08 jest świadomy istnienia dylematów etycznych związanych z pracą socjologa

K_K09 jest otwarty na różne perspektywy teoretyczne i metodologiczne badań społecznych

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-19 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Seminar, 30 hours, 15 places more information
Coordinators: Anna Baczko-Dombi
Group instructors: Anna Baczko-Dombi
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Grading
Seminar - Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)