University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Interpretation of Physicochemistry Evidence

General data

Course ID: 4027-22FIDF
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Interpretation of Physicochemistry Evidence
Name in Polish: Interpretacja dowodów fizykochemicznych
Organizational unit: Center for Forensic Science University of Warsaw
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Program przedmiotu obejmuje łącznie 15 godzin akademickich, w tym 7 zajęć warsztatowych (każde po 90 minut) oraz test sprawdzający (45 minut):

1. Wprowadzenie – źródła niepewności w badaniach kryminalistycznych

2. Budowa wersji kryminalistycznych – iloraz wiarygodności

3. Przykład 1 kryminalistycznej interpretacji wyników badań

4. Przykład 2 kryminalistycznej interpretacji wyników badań

5. Przykład 3 kryminalistycznej interpretacji wyników badań

6. Przykład 4 kryminalistycznej interpretacji wyników badań

7. Podsumowanie warsztatów

8. Test sprawdzający

Full description: (in Polish)

W trakcie zajęć z przedmiotu studenci poznają i przećwiczą na praktycznych przykładach sposoby interpretacji dowodów materialnych. Celem przedmiotu jest przekazanie studentom praktycznej wiedzy na temat teoretycznych podstaw w zakresie optymalnego prezentowania wyników badań, ich interpretacji na potrzeby procesu wykrywczego i dowodowego oraz poprawnego formułowania opinii biegłego. Efektywne opanowanie materiału realizowanego w ramach przedmiotu będzie wymagało od studenta posiadania wiedzy teoretycznej dotyczącej elementów prawa karnego, prawa karnego procesowego, zwalczania przestępczości oraz podstawowej wiedzy z zakresu techniki kryminalistycznej, medycyny sądowej i psychologii. W trakcie pierwszych zajęć zostaną omówione źródła niepewności w badaniach kryminalistycznych oraz ich wpływ na metodykę badań kryminalistycznych, interpretację wyniku badań, a także prezentację ustaleń. Na kolejnych zajęciach studenci poznają zagadnienia z zakresu wnioskowania w warunkach niepewności oraz sposoby prezentacji wyników badań w oparciu o dane statystyczne i probabilistyczne. Kolejne zajęcia będą poświęcone praktycznym ćwiczeniom warsztatowym dotyczącym kryminalistycznej interpretacji wyników badań. Po serii ćwiczeń praktycznych będzie dokonane wspólne podsumowanie warsztatów, na którym odbędzie się dyskusja nad najtrudniejszymi kwestiami pojawiającymi się w trakcie ćwiczeń. W trakcie zajęć z przedmiotu będą wykorzystane następujące formy i metody pracy dydaktycznej: prelekcja prowadzącego, prezentacje multimedialne, ćwiczenia nad wybranymi przykładami.

Bibliography: (in Polish)

Literatura podstawowa:

1. Colin Aitken, Paul Roberts, Graham Jackson: Practitioner Guide No 1 – Fundamentals of Probability and Statistical Evidence in Criminal Proceedings Guidance for Judges, Lawyers, Forensic Scientists and Expert Witnesses; Royal Statistical Society (dostępne: http://www.rss.org.uk/Images/PDF/influencing-change/rss-fundamentals-probability-statistical-evidence.pdf )

2. Roberto Puch-Solis, Paul Roberts, Susan Pope, Colin Aitken – Practitioner Guide No 2 - Assessing the Probative Value of DNA Evidence – Guidance for Judges, Lawyers, Forensic Scientists and Expert Witnesses; Royal Statistical Society (dostępne: http://www.rss.org.uk/Images/PDF/influencing-change/rss-assessing-probative-value.pdf )

3. ENFSI guideline for evaluative reporting in forensic science - European Network of Forensic Science Institutes (dostępne: http://enfsi.eu/wp-content/uploads/2016/09/m1_guideline.pdf ).

Literatura uzupełniająca:

1. Paul Roberts, Colin Aitken – Practitioner Guide No 3 – The Logic of Forensic Proof: Inferential Reasoning in Criminal Evidence and Forensic Science – Guidance for Judges, Lawyers, Forensic Scientists and Expert Witnesses; Royal Statistical Society (dostępne: http://www.rss.org.uk/Images/PDF/influencing-change/rss-inferential-reasoning-criminal-evidence-forensic-science.pdf);

2. Graham Jackson, Colin Aitken, Paul Roberts – Practitioner Guide No 4 – Case Assessment and Interpretation of Expert Evidence – Guidance for Judges, Lawyers, Forensic Scientists and Expert Witnesses; Royal Statistical Society (dostępne: http://www.rss.org.uk/Images/PDF/influencing-change/rss-case-assessment-interpretation-expert-evidence.pdf).

Learning outcomes: (in Polish)

Po ukończeniu zajęć z przedmiotu student powinien:

- w zakresie wiedzy: posiadać rozszerzoną wiedzę z zakresu prawidłowej analizy wyników badań i ich optymalnego wykorzystania w procesie wykrywczym i dowodowym;

- w zakresie umiejętności: potrafić właściwie zaplanować proces zarządzania badań kryminalistycznych i ocenić ich wyniki oraz wykorzystać je do wnioskowania o przebiegu zdarzenia i w procesie wykrywczym i dowodowym;

- w zakresie kompetencji społecznych: dokonać krytycznej oceny prawidłowości procesu pozyskiwania materialnych źródeł dowodowych oraz jej wpływu na dalszy bieg postępowania.

Student uczy się podstaw i metodyki interpretacji materiału dowodowego poddawanego analizie fizykochemicznej. Wie jakie wyciągać wnioski z opinii biegłych oraz wyników badań fizykochemicznych. Potrafi powiązać ze sobą badania fizykochemiczne z innymi rodzajami badań kryminalistycznych i wyciągać na tej podstawie wnioski. Potrafi współpracować z innymi ekspertami, bazując na wynikach przeprowadzonych przez siebie badań.

K_W02; Absolwent zna i rozumie w sposób zaawansowany wiedzę o analizowaniu i interpretowaniu zjawisk i procesów przyrodniczych i fizycznych, mających znaczenie w praktyce wykrywania i zabezpieczania śladów kryminalistycznych oraz dowodów pochodzących z przestępstwa; zna kwestie psychologicznych aspektów w wiedzy kryminalistycznej w kontekście popełniania, wykrywania i zapobiegania przestępstwom; zna kwestie dotyczące podstaw stosowania w kryminalistyce informatyki i matematyki

K_U01; Absolwent potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i społecznych do rozwiązywania i interpretowania złożonych zadań i zagadnień kryminalistycznych dotyczących strategii i taktyk efektywnego postępowania, zarówno w rzeczywistości jak i w sieci.

K_K01; Absolwent ma zdolność uważnego i krytycznego oceniania odbieranych informacji, oceny ich wiarygodności i przydatności z punktu widzenia kryminalistyki, stosując przy takiej ocenie wiedzę z zakresu nauk: fizycznych, chemicznych, biologicznych, psychologicznych i prawnych; rozumie jednocześnie ograniczenia we wnioskowaniu na podstawie śladów kryminalistycznych i w ich badaniu, wynikające z możliwości stosowanych współcześnie metod badawczych.

K_K02; Absolwent ma zdolność do formułowania i proponowania specjalistycznych naukowych metod do rozwiązania problemów oraz do skutecznej i efektywnej współpracy z ekspertami z różnych obszarów nauki.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Przedmiot kończy się testem sprawdzającym odbywającym się w formie pisemnej, zawierającym zestaw zamkniętych pytań jednokrotnego bądź wielokrotnego wyboru, przy czym za udzielenie poprawnej odpowiedzi na jedno pytanie możliwe jest otrzymanie jednego punktu. Kryteria oceniania bazują na wskaźnikach procentowych udzielonych poprawnych odpowiedzi w stosunku do wszystkich pytań zawartych w teście, przy czym:

51-60% udzielonych poprawnych odpowiedzi – ocena 3 (dostateczna),

61-70% udzielonych poprawnych odpowiedzi – ocena 3,5 (dostateczna plus),

71-80% udzielonych poprawnych odpowiedzi – ocena 4 (dobra),

81-90% udzielonych poprawnych odpowiedzi – ocena 4,5 (dobra plus),

91-100% udzielonych poprawnych odpowiedzi – ocena 5 (bardzo dobra).

Istnieje także możliwość zaliczenia ustnego obejmującego zagadnienia omawiane na zajęciach, przy czym studenci w trakcie zaliczenia będą musieli wykazać się znajomością tych zagadnień, a także umiejętnością ich zastosowania w praktyce, na podstawie konkretnego przykładu.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)