University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Forensic Investigation in Practice

General data

Course ID: 4027-23KPRS
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (unknown)
Course title: Forensic Investigation in Practice
Name in Polish: Praktyka śledcza
Organizational unit: Faculty of Law and Administration
Course groups:
ECTS credit allocation (and other scores): (not available) Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.

view allocation of credits
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

W trakcie tych zajęć studenci zapoznają się z prawdziwymi sprawami karnymi. Będą je analizować pod kątem stosowania technik kryminalistycznych oraz uczyć się zabezpieczania formalnego i fotograficznego miejsca zdarzenia, a także przedmiotów i zwłok. Będą formułować wersje kryminalistyczne, bazując na zebranych w toku postępowania dowodach. Dodatkowo sprawy będą rozpatrywane pod kątem taktyki i strategii procesowej, tak aby studenci mieli szeroki pogląd na to, jak wygląda rozwiązywanie spraw karnych w praktyce.

Full description: (in Polish)

Studenci, podzieleni na grupy, zapoznają się z aktami sprawy. Na każdych zajęciach sprawy są analizowane szczegółowo, aby na tej podstawie planować i przeprowadzać symulację kolejnych czynności. Dodatkowo studenci w ramach zajęć sporządzają postanowienia o powołaniu biegłych celem przeprowadzenia badań. Precyzują jakie badania chcą zlecić oraz formułują pytania do biegłych. Następnie analizują odpowiedzi, celem sporządzenia aktu oskarżenia posiłkując się całym dotychczasowym materiałem dowodowym.

Bibliography: (in Polish)

Goc M.: Oględziny, [w:] E. Gruza, M. Goc, J. Moszczyński, Kryminalistyka – czyli rzecz o metodach śledczych, Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.

Mazepa J.: Oględziny, [w:] Vademecum technika kryminalistyki, J. Mazepa (red.), Oficyna a Wolters Kluwer business, Warszawa 2009.

Całkiewicz, M. (2010). Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia. Warszawa: Wydawnictwo Poltex

Learning outcomes: (in Polish)

Student potrafi przeprowadzić strategiczne i taktyczne działania, mające na celu zebranie informacji dotyczących przestępstwa i jego sprawcy w sposób efektywny i zgodny z prawem. Potrafi formułować pisma procesowe, w których zawarta jest ocena dowodów lub pytania do biegłych. Wie jak łączyć praktykę oględzin miejsca zdarzenia ze specjalistycznymi badaniami przeprowadzanymi w laboratoriach kryminalistycznych. Potrafi zarówno prowadzić grupę, jak i pracować w niej.\

K_W01; Absolwent zna i rozumie w sposób pogłębiony znaczenie kryminalistyki i nauk sądowych oraz ich miejsce w szerokiej perspektywie systemu nauk; zna relacje występujące między kryminalistyką a obszarami nauk ścisłych i przyrodniczych; zna metodologię badań w podstawowych dziedzinach kryminalistyki; zna terminologię stosowaną w literaturze przedmiotu kryminalistyki i nauk z nią związanych tj. z zakresu chemii, fizyki i biologii

K_U01; Absolwent potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę z obszaru nauk ścisłych, przyrodniczych i społecznych do rozwiązywania i interpretowania złożonych zadań i zagadnień kryminalistycznych dotyczących strategii i taktyk efektywnego postępowania, zarówno w rzeczywistości jak i w sieci.

K_U02; Absolwent umie bezpiecznie zastosować techniki ujawniania i zabezpieczania śladów adekwatnie do ich rodzaju oraz warunków otoczenia, bazując na wiedzy z zakresu fizyki, chemii i biologii; jest w stanie formułować wersje kryminalistyczne na różnym poziomie uszczegółowienia.

K_U07; Absolwent potrafi pracować w grupie wykonującej badania kryminalistyczne zarówno na miejscu zdarzenia, jak i w laboratorium; jako kierownik wie, jakie polecenia i w jakiej kolejności wydawać, aby praca była wydajna; jako wykonawca wie, jak wykonywać podstawowe polecenia dotyczące poprawnego zabezpieczania i badania śladów, mając na względzie zasady fizyki, chemii, biologii.

K_K03; Absolwent jest gotów odpowiedzialnie wykorzystywać zdobytą wiedzę z zakresu fizyki, chemii, biologii, do ochrony społeczeństwa przed zagrożeniami, rozpoznając zagrożenia dla państwa prawa i wykonując czynności wykrywające i zwalczające przestępczość, a także zapobiegając im.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Raport z warsztatów.

This course is not currently offered.
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)