University of Warsaw - Central Authentication System
Strona główna

Geology II

General data

Course ID: 4030-GEO2
Erasmus code / ISCED: 07.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Earth science The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Geology II
Name in Polish: Geologia II
Organizational unit: Faculty of Geology
Course groups: (in Polish) Przedmioty obowiązkowe na 2 sem. I r. studiów I st. na kierunku MSOŚ
(in Polish) Przedmioty obowiązkowe na kierunku MSOŚ oferowane przez Wydział Geologii
ECTS credit allocation (and other scores): 2.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Type of course:

obligatory courses

Prerequisites (description):

(in Polish) Podstawowa wiedza z zakresu chemii, geografii fizycznej, fizyki i biologii na szczeblu maturalnym.

Mode:

Classroom

Short description: (in Polish)

Studenci uczą się makroskopowych metod rozpoznawania minerałów i skał. Poznają cechy fizyczne minerałów służące do identyfikacji podstawowych minerałów skałotwórczych, jak twardość, łupliwość, barwa i barwa rysy, oraz cechy specjalne (smak, palność, sprężystość, właściwości magnetyczne). Poznają cechy charakterystyczne minerałów skałotwórczych skał magmowych, osadowych i metamorficznych. Uczą się rozpoznawania skał o genezie magmowej, osadowej i metamorficznej. Uczą się rozpoznawania poszczególnych typów skał magmowych, osadowych i metamorficznych.

Full description: (in Polish)

Celem zajęć jest nauczenie studentów rozpoznawania minerałów skałotwórczych oraz identyfikacji na podstawie składu mineralnego skał magmowych, osadowych i metamorficznych.

Do przeprowadzenia przedmiotu służy skrypt „Materiały do ćwiczeń z geologii dla MSOŚ” opracowany przez pracowników Katedry Geologii Basenów Sedymentacyjnych na Wydziale Geologii UW.

Na cykl 30 godzin spotkań składają się następujące zagadnienia dydaktyczne:

1. Omówienie cech fizycznych i chemicznych minerałów: twardość, łupliwość, barwa i barwa rysy, połysk, postać i pokrój minerału, reakcja z kwasem solnym lub alizaryną, oraz cechy specjalne (smak, palność, sprężystość, właściwości magnetyczne i inne).

2. Zastosowanie cech fizycznych i chemicznych minerałów do rozpoznania i prawidłowego nazwania minerałów skałotwórczych skał magmowych, osadowych i metamorficznych.

3. Omówienie cech tekstualnych skał i związek cech tekstualnych z genezą skał.

4. Nabycie umiejętności rozróżnienia trzech podstawowych typów genetycznych skał: magmowych, osadowych i metamorficznych na podstawie ich cech tekstualnych oraz na podstawie składu mineralnego.

5. Opis teksturalny, skład mineralny, klasyfikacja i nazewnictwo skał magmowych, w tym głębinowych, wulkanicznych i żyłowych.

6. Opis teksturalny, skład mineralny, klasyfikacja i nazewnictwo skał osadowych.

7. Opis teksturalny, skład mineralny, klasyfikacja i nazewnictwo skał metamorficznych.

Bibliography: (in Polish)

„Materiały do ćwiczeń z geologii dla MSOŚ” – skrypt przygotowany przez pracowników Katedry Geologii Basenów Sedymentacyjnych Wydziału Geologii UW.

Learning outcomes: (in Polish)

Student umie przeprowadzić podstawowe doświadczenia makroskopowe służące rozpoznaniu cech fizycznych lub chemicznych minerałów, jak twardość minerału, barwa i barwa rysy, pokrój minerału, postać, połysk minerału, reakcja z kwasem solnym lub alizaryną, oraz rozpoznać cechy specjalne (smak, palność, sprężystość, właściwości magnetyczne, iryzacja, pleochroizm).

Student umie rozpoznać i nazwać na podstawie makroskopowych doświadczeń minerały skałotwórcze z grupy krzemianów, tlenków i wodorotlenków Fe i Al., węglanów Ca, Mg i Fe, chlorków, siarczanów i siarczków Fe, Pb, Zn.

Student zna terminologię służącą do opisania cech teksturalnych skał. Prawidłowo identyfikuje na podstawie cech tekstualnych genezę skał magmowych (w tym genezę głębinową, wulkaniczną i żyłową), osadowych i metamorficznych. Umie sklasyfikować skały do odpowiedniej grupy skał magmowch, osadowych lub metamorficznych. Umie rozpoznać i nazwać skały należące do wymienionych grup skał i ponadto nazwać skałę stosując klasyfikację opartą o skład chemiczny. Umie rozpoznać i prawidłowo nazwać skały magmowe felsytowe, obojętne i maficzne o genezie głębinowej wulkanicznej i żyłowej. Umie rozpoznać i prawidłowo nazwać skały osadowe o genezie detrytycznej, a ponadto węglany, ewaporaty, skały powstające w wyniku procesów diagenezy oraz kaustobiolity. Zna terminologię służącą opisaniu tekstur oraz umie rozpoznać skład mineralny skał metamorficznych. Prawidłowo rozpoznaje różne typy skał metamorficznych, w tym łupki, gnejsy, zieleńce, fyllity i granulity.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Ćwiczenia prowadzone są w oparciu o system wejściówkowy, polegający na samodzielnym przygotowaniu się do ćwiczeń na podstawie skryptu w domu i sprawdzeniu tej wiedzy na początku ćwiczeń przez prowadzącego w postaci 2-3 pytań testowych zwanych wejściówką. Wejściówki są oceniane na punkty. Celem punktów na wejściówkach jest uzbieranie minimum 51% punktów, aby zostać dopuszczonym do kolokwium.

Na ćwiczeniach dopuszczalne są DWIE nieobecności w semestrze, ale TYLKO JEDNA może być nieusprawiedliwiona zwolnieniem lekarskim.

Opuszczone ćwiczenia – ze zwolnieniem lekarskim lub bez – muszą być odrobione indywidualnie w następnym tygodniu. Termin odrobienia jest poza godzinami ćwiczeń, w godzinach ustalonych z prowadzącym.

Zaliczenie ćwiczeń jest na końcową ocenę. Końcowa ocena wystawiana jest na podstawie dwóch kolokwiów cząstkowych:

- KOLOKWIUM 1 : przeprowadzone w końcu marca, obejmuje program ćwiczeń 1-5,

- KOLOKWIUM 2 : przeprowadzone w maju; wersja „Mała” obejmuje program ćwiczeń 6-9, wersja „Duża” obejmuje program ćwiczeń 1-9.

KOLOKWIA 1 i 2 Składają się z dwóch części: z PISEMNEGO TESTU z teoretycznej części ćwiczeń na podstawie skryptu do ćwiczeń oraz z OPISU I ROZPOZNAWANIA minerałów i skał (tzw. część praktyczna).

Warunkiem koniecznym dopuszczania do KOLOKWIUM 1 i KOLOKWIUM 2 jest obecność na ćwiczeniach (wliczamy w to również odrobione ćwiczenia) i uzyskanie min. 51% punktów z wejściówek. NIESPEŁNIENIE jednego lub obu tych kryteriów spowoduje NIEDOPUSZCZENIE do kolokwium i niezaliczenie ćwiczeń bez możliwości poprawy.

Przypadki niezaliczenia semestru z wpisaniem oceny ndst do USOS mogą wyniknąć z następujących sytuacji:

- niedopuszczenie do kolokwium w wyniku niespełnienia kryteriów,

- uzyskanie oceny niedostatecznej z KOLOKWIUM 2.

Poprawa oceny niedostatecznej z ćwiczeń przysługuje TYLKO RAZ, w terminie poprawkowym, który odbędzie się w czerwcu, nie później niż przed dniem egzaminu z geologii. Student poprawia wtedy KOLOKWIUM w tej wersji, której nie zaliczył, tj. „Małej” lub „Dużej”. Od oceny uzyskanej w czerwcowym terminie NIE PRZYSŁUGUJE prawo dodatkowej poprawy we wrześniu.

Osoby, które nie zaliczyły ćwiczeń z planisekcji w sesji poprawkowej semestru zimowego, mogą warunkowo uczestniczyć na ćwiczeniach w semestrze letnim. Przysługuje im prawo jednokrotnej poprawy planisekcji w czerwcu 2015. Warunkiem dopuszczenia do tej poprawy będzie jednak uprzednie pozytywne zaliczenie kolokwiów z części skałkowej.

Przypadki losowe, których nie regulują powyższe ustalenia, będą rozstrzygane indywidualnie przez koordynatora ćwiczeń oraz Kierownika MSOŚ na podstawie pisemnego podania studenta złożonego do Sekretariatu MSOŚ.

Practical placement: (in Polish)

Nie są wymagane.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-19 - 2024-06-16
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Classes, 30 hours more information
Coordinators: Ewa Głowniak
Group instructors: Ewa Głowniak
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Grading
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by University of Warsaw.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
contact accessibility statement USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)