Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Analiza matematyczna i układy dynamiczne

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1000-1L16AMU
Kod Erasmus / ISCED: 11.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0541) Matematyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Analiza matematyczna i układy dynamiczne
Jednostka: Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki
Grupy: Proseminaria na matematyce
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

proseminaria

Skrócony opis:

Proseminarium przeznaczone jest dla studentów zainteresowanych szeroko rozumianą analizą matematyczną i układami dynamicznymi.

Pełny opis:

Analiza matematyczna jest fundamentem wielu dziedzin matematyki, zarówno teoretycznej, jak i stosowanej. Rozwój analizy funkcjonalnej był w dwudziestym wieku jednym z motorów rozwoju np. takich gałęzi matematyki, jak równania różniczkowe cząstkowe (w tym: opis funkcji własnych operatorów różniczkowych, słynne pytania o to, czy można usłyszeć kształt bębenka) czy rachunek wariacyjny (a więc np. pytania o kształt oraz o samo istnienie powierzchni o zadanym brzegu i minimalnym polu, albo o skutki tzw. zasady najmniejszego działania w klasycznej mechanice); bez nich nie byłoby olbrzymich partii współczesnej matematyki, ważnych zarówno z poznawczego punktu widzenia, jak i w zastosowaniach.

Natomiast układy dynamiczne i związana z nimi ściśle teoria ergodyczna to bardzo ważne dziedziny współczesnej matematyki, znajdujące liczne zastosowania w naukach przyrodniczych, a przy tym bardzo ciekawe z teoretycznego punktu widzenia. Powstały, bo ludzie interesowali się zachowaniem się rozwiązań układów równań różniczkowych, w tym takich, których rozwiązaniami są funkcje nieelementarne (np. zagadnienie 3 ciał), lub przynajmniej tak skomplikowane, że nie bardzo można zrozumieć, jak się zachowują. Matematycy iterowali też funkcje np. wtedy, gdy chcieli znaleźć przybliżenia pierwiastków wielomianu (metoda stycznych Newtona). Najogólniej mówiąc, chodzi w tej teorii o badanie ewolucji różnych układów w czasie, ze szczególnym uwzględnieniem własności stochastycznych oraz geometrii zbiorów granicznych i niezmienniczych. Wykorzystywane są metody z wielu gałęzi matematyki (m.in. właśnie analizy, teorii miary, rachunku prawdopodobieństwa, topologii).

W ramach proseminarium zamierzamy uzupełnić i poszerzyć wiedzę studentów z zakresu klasycznie rozumianej analizy (m.in. o zagadnienia z teorii szeregów Fouriera, a także przykłady problemów wariacyjnych o geometrycznym pochodzeniu), a także przedstawić podstawowe idee i pojęcia układów dynamicznych i teorii ergodycznej (m.in. zbiór graniczny, stabilność, atraktor, repeller, entropia, ergodyczność), ilustrując je licznymi, elementarnymi przykładami (homeomorfizmy okręgu, automorfizmy torusa, dynamika ułamków łańcuchowych, fraktale, zbiory Julii).

Będziemy używać wyłącznie metod dostępnych dla studentów po drugim roku studiów.

Program może ulec zmianom w przypadku sugestii ze strony słuchaczy. Podstawowym celem pozostanie jednak pokazanie związków klasycznej analizy i układów dynamicznych z innymi działami matematyki, a także ich zastosowań do opisu różnych zjawisk fizycznych (i nie tylko!).

Propozycje referatów i kilku nurtów tematycznych proseminarium przedstawimy na pierwszych zajęciach.

Literatura:

B. Hasselblatt, A. Katok. A first course in dynamics.

Cambridge University Press, 2003

R.Devaney, An introduction to chaotic dynamical systems, The Benjamin/Cummings Publishing Co., Inc., Menlo Park, 1986.

C.Robinson, Dynamical systems. Stability, symbolic dynamics and chaos, Second edition, CRC Press, Boca Raton, 1999.

V.I. Arnold: Teoria równań różniczkowych; Metody matematyczne mechaniki klasycznej.

R. Courant, Dirichlet's Principle, Conformal Mappings and Minimal Surfaces

Inne propozycje będziemy sukcesywnie przedstawiać na zajęciach.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)