Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Dydaktyka chemii 2 - laboratorium

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1200-2DYDCH2L
Kod Erasmus / ISCED: 13.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Dydaktyka chemii 2 - laboratorium
Jednostka: Wydział Chemii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

uprawnienia pedagogiczne

Założenia (opisowo):

Kontynuacja zajęć laboratoryjnych - Dydaktyka chemii 1

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Student nabędzie umiejętności planowania, przygotowania i praktycznego wykonywania eksperymentów chemicznych wykorzystywanych w procesie realizacji programu nauczania chemii w szkole i na szkolnych kołach przedmiotowych.

Pełny opis:

Studenci kontynuują program laboratorium rozpoczęty w ramach Dydaktyka chemii 1. W ramach laboratorium z dydaktyki chemii studenci wykonują i opracowują doświadczenia chemiczne przewidziane w programach nauczania szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej. Zapoznają się i wykonują samodzielnie doświadczenia uwzględniające reakcje redoks oraz ćwiczenia z elektrochemii. Poznają również eksperymenty możliwe do wykonania w warunkach szkolnych dotyczące węglowodorów nasyconych, nienasyconych i aromatycznych. Przeprowadzają doświadczenia dotyczące jednofunkcyjnych pochodnych węglowodorów przewidzianych w podstawie programowej dla alkoholi, aldehydów, kwasów karboksylowych, mydeł, estrów i tłuszczy. Dla wielofunkcyjnych pochodnych węglowodorów studenci zapoznają się z doświadczeniami dotyczącymi węglowodanów i białek. Poznają metody wykonywania doświadczeń w skali półmikro. Przygotowują ciekawe doświadczenia, które mogą być wykorzystane na zajęciach kółka chemicznego z uczniami bardziej zainteresowanymi chemią.

Literatura:

Zajęcia są prowadzone wg projektu autorskiego

Efekty uczenia się:

Studenci potrafią bezpiecznie przeprowadzać doświadczenia przewidziane przez programy szkolne z zakresu chemii organicznej i elektrochemii. Potrafią przeprowadzić pokazy ciekawych doświadczeń dla dzieci i młodzieży szkolnej. Są przygotowani do przeprowadzenia takich pokazów w ramach Festiwalu Nauki i innych imprez promujących chemię

Metody i kryteria oceniania:

Wykonanie i opracowanie doświadczeń chemicznych przewidzianych programem.

Zaliczenie dwóch testów jednokrotnego wyboru z chemii organicznej i z chemii fizycznej z materiału zawartego w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych.

Przeprowadzenie pokazów ciekawych doświadczeń dla grupy dzieci.

Dopuszczalne są dwie nieobecności w ciągu semestru podlegające usprawiedliwieniu.

Zaliczenie w terminie poprawkowym można uzyskać po zaliczeniu testów i raportów z ćwiczeń laboratoryjnych zaplanowanych na dany semestr.

Praktyki zawodowe:

Odbycie praktyk pedagogicznych w szkole podstawowej i liceum jest niezbędne do uzyskania uprawnień pedagogicznych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)