Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Współczesne procesy w strefie brzegowej Bałtyku i ich zapis kopalny

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-WWPBB2L1
Kod Erasmus / ISCED: 07.302 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Współczesne procesy w strefie brzegowej Bałtyku i ich zapis kopalny
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy: Przedmioty sugerowane do wyboru na II i III roku studiów I-go st. na kierunku geologia poszukiwawcza
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Wymagania (lista przedmiotów):

Sedymentologia 1300-OSED2ZW
Sedymentologia 1300-OSED2ZC

Założenia (opisowo):

Student przed udziałem w zajęciach powinien opanować podstawową wiedzę w zakresie procesów egzogenicznych, zwłaszcza w zakresie procesów zachodzących w strefach brzegowych mórz i oceanów oraz procesów glacjalnych.

Wskazane jest aby studenci uczestniczący w zajęciach mieli zaliczone zajęcia: Geologia Dynamiczna, Geomorfologia i geologia czwartorzędu.

Uczestnicy p-rzedmiotu muszą mieć zaliczony przedmiot Sedymentologia lub Praktikum sedymentologiczne.

Skrócony opis:

Zajęcia terenowe, których głównym celem jest poznanie procesów związanych z powstawaniem osadów w wyniku falowania i działania prądów w strefie brzegowej Bałtyku oraz procesów eolicznych obserwowanych na wydmach. We wkopach wykonanych na plaży obserwowane są rodzaje warstwowań w różnych częściach plaży, m.in. w wałach brzegowych. Na czynnych polach wydmowych obserwowany jest ruch piasku, sposoby jego transportu, charakter stoków nawietrznych i zawietrznych wydm, powstawanie warstwowań i ich przestrzenny obraz widoczny w ostańcach deflacyjnych. W obszarach klifowych obserwowane są osuwiska, analizowane są sposoby przeciwdziałania erozji morskiej na przykładzie klifu Jastrzębiej Góry. Przedmiotem zajęć jest także analiza otoczaków wypłukiwanych ze skał tworzących klify. Analizowane są również piaszczyste utwory trzeciorzędowe odsłaniające się w klifach pomiędzy Gdynią a Władysławowem.

W Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego uczestnicy zajęć zapoznają się z jej działalnością.

Pełny opis:

Zajęcia terenowe, których głównym celem jest poznanie procesów związanych z powstawaniem osadów w wyniku falowania i działania prądów w strefie brzegowej Bałtyku oraz procesów eolicznych obserwowanych na wydmach.

We wkopach wykonanych na plaży obserwowane są rodzaje warstwowań w różnych częściach plaży, m.in. w wałach brzegowych. Na czynnych polach wydmowych obserwowany jest ruch piasku, sposoby jego transportu, charakter stoków nawietrznych i zawietrznych wydm, powstawanie warstwowań i ich przestrzenny obraz widoczny w ostańcach deflacyjnych.

W obszarach klifowych obserwowane są osuwiska, analizowane są sposoby przeciwdziałania erozji morskiej na przykładzie klifu Jastrzębiej Góry. Przedmiotem zajęć jest także analiza otoczaków wypłukiwanych ze skał tworzących klify. Analizowane są również piaszczyste utwory trzeciorzędowe odsłaniające się w klifach pomiędzy Gdynią a Władysławowem.

W Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego uczestnicy zajęć mają możliwość zapoznania się z działalnością stacji oraz wysłuchania wykładu dr hab. Krzysztofa Skóry na temat ochrony środowiska przyrodniczego Morza Bałtyckiego.

Literatura:

1. Kurowski, L. 2002. Formy osadu w strefie zmywu i najpłytszego przybrzeża na przykładzie wybrzeża Bałtyku między Mrzeżynem i Dźwirzynem. Przegląd Geologiczny, 50(5).

2. Ringer, Z. 1972. Rośliny Bałtyku. Atlas. PZWS.

3. Rudowski, S. 1962. Mikroformy strefy brzegowej Bałtyku w Polsce. Acta Geologica Polonica, 12(4).

4. Rudowski, S. 1986 Środowisko sedymentacyjne rewowego wybrzeża morza bezpływowego na przykładzie południowego Bałtyku. Studia Geologica Polonica, 87.

5. Żmudziński, L. 1990. Świat zwierzęcy Bałtyku. WSiP.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu zajęć studenci opanują sztukę rozpoznawania struktur sedymentacyjnych, opisu profili odsłonięć oraz analizy zmian środowiska i ich interpretacji w zapisie kopalnym. Poznają w praktyce metody wykonywania sond i wkopów, jak również pobierania i utrwalania prób. Nauczą się interdyscyplinarnego podejścia do analizowania problemów ochrony brzegu morskiego oraz ochrony środowiska naturalnego Bałtyku.

K_W03 – absolwent rozpoznaje podstawowe zjawiska fizyczne, analizuje je w oparciu o prawa fizyki oraz wyjaśnia ich przebieg w nawiązaniu do procesów geologicznych

K_W09 – absolwent posiada podstawową wiedzę o geologii czwartorzędu i formach urzeźbienia na obszarach nizinnych

K_U04 – absolwent potrafi samodzielnie wykonywać zdjęcia, mapy i przekroje geologiczne i interpretować je stosując zasady intersekcji, rozpoznawać na nich rodzaje struktur geologicznych oraz wyjaśnić historię rozwoju budowy geologicznej obszaru przedstawionego na mapie

K_U07 – absolwent umie zastosować metody analizy geomorfologicznej, rozpoznaje procesy rzeźbotwórcze i formy rzeźby na obszarach nizinnych, umie wykazać zależność pomiędzy rodzajem osadu a formą jego występowania, umie rozpoznać, opisać właściwości i podać genezę osadów czwartorzędowych, samodzielnie wykonuje i opisuje wiercenie sondą ręczną

K_U08 – absolwent umie analizować zapis kopalny procesów sedymentacyjnych i odtwarzać ich przebieg, rozpoznaje struktury sedymentacyjne i potrafi na ich podstawie wyciągać wnioski o środowisku powstawania skał je zawierających; zgodnie z zasadą aktualizmu geologicznego rekonstruuje i porównuje środowiska sedymentacji w skali lokalnej i regionalnej

K_K01 – absolwent współdziała w grupach laboratoryjnych i na kursach terenowych

K_K04 – absolwent jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych podczas prac laboratoryjnych i w czasie kursów terenowych

Metody i kryteria oceniania:

Zajęcia składają się z części zajęć terenowych i rozszerzających wiedzę studenta wykładów. Zajęcia prowadzone jako ćwiczenia terenowe oceniane są na podstawie aktywności studentów oraz wykonywanych przez nich bezpośrednio w terenie załączników. Ocena końcowa wystawiana jest na podstawie oceny załączników terenowych oraz pisemnego kolokwium.

Praktyki zawodowe:

brak

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Kurs terenowy, 30 godzin, 20 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Marcin Górka
Prowadzący grup: (brak danych)
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Kurs terenowy - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)