Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Etyka badań naukowych: badania naukowe na dokumentach i innych zabytkach

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1500-SZD-E-BNNDIIZ
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Etyka badań naukowych: badania naukowe na dokumentach i innych zabytkach
Jednostka: Wydział Filozofii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Skrócony opis:

Warsztaty towarzyszą wykładowi „Etyka badań naukowych”. Podstawowym celem warsztatów jest zapoznanie studentek i studentów Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego z etycznymi aspektami pracy z dokumentami archiwalnymi i innymi wytworami kultury.

Pełny opis:

Warsztaty towarzyszą wykładowi „Etyka badań naukowych”. Podstawowym celem warsztatów jest zapoznanie studentek i studentów Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego z dokumentami archiwalnymi i innymi wytworami kultury.

Treści nauczania: zagadnienia etyczne związane z pracą z dokumentami archiwalnymi, w tym prywatnymi (listy, notatki, pamiętniki, fotografie); udostępnianie i upowszechnianie, prawa autorskie, prawo do wizerunku, prawo do prywatności i ochrona danych osobowych, kult pamięci po osobie zmarłej, dobra osobiste a wolność debaty naukowej, poszanowanie postaw, przekonań i praktyk różnorodnych społeczności w badaniach na dokumentach i innych zabytkach.

Adresaci: Doktorantki i doktoranci prowadzący badania z wykorzystaniem dokumentów archiwalnych i innych zabytków.

Literatura:

 L. Jurek, „Wolność debaty historycznej a ochrona dóbr osobistych w orzecznictwie sądów polskich i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka”. Studia Prawa Prywatnego 2013, nr 2.

 M. Konstankiewicz, A. Niewęgłowski, „Narodowy zasób archiwalny i archiwa. Komentarz”, Warszawa Wolters Kluwer 2016, fragment (art. 16).

 Resnik, David B. 2017. The ethics of research with human subjects: protecting people, advancing science, promoting trust. New York, NY: Springer Berlin Heidelberg (selections).

 Inne materiały wskazane przez prowadzącego

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu kursu student:

 zna i rozumie główne tendencje rozwojowe dyscyplin naukowych lub artystycznych, w których odbywa się kształcenie (P8S_WG_2),

 jest gotowy do wypełniania zobowiązań społecznych badaczy i twórców (P8S_KO_1),

 jest gotowy do inicjowania działań na rzecz interesu publicznego (P8S_KO_2),

 jest gotowy do podtrzymywania i rozwijania etosu środowisk badawczych i twórczych,

w tym: prowadzenia działalności naukowej w sposób niezależny; respektowania zasady publicznej własności wyników działalności naukowej, z uwzględnieniem zasad ochrony własności intelektualnej (P8S_KR_1).

Metody i kryteria oceniania:

Aby zaliczyć przedmiot „Etyka badań naukowych”, student musi zaliczyć dwa warsztaty oraz otrzymać pozytywną ocenę z wykładu.

Warsztaty zaliczane są na „zal” na podstawie aktywności (praca w grupach, udział w dyskusji, itp.). Niezaliczenie jednego lub obu warsztatów uniemożliwia podejście do testu z wykładu i rozliczenie całego przedmiotu „Etyka badań naukowych”.

Wykład zaliczany jest na ocenę na podstawie testu końcowego. Test obejmuje treści przedstawione na wykładzie oraz zawarte we lekturach obowiązkowych do wykładu. Warunkiem dopuszczenia do testu jest: (a) obecność na wykładzie; (b) zaliczenie dwóch zajęć warsztatowych z zakresu etyki badań naukowych. W sytuacjach wyjątkowych, wykładowca może dopuścić do testu osobę, która była z usprawiedliwionych przyczyn nieobecna na wykładzie (lub jego części) i satysfakcjonująco wykonała dodatkowe zadania zlecone przez wykładowcę (np. odbyła rozmowę na temat wskazanych lektur, napisała esej z zakresu etyki badań naukowych).

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)