Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Zbiorowe prawo pracy

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-5PP-16
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Zbiorowe prawo pracy
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 5.00 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Wykład przedstawia problematykę zbiorowego pracy oraz zbiorowych stosunków pracy zachodzących pomiędzy pracodawcami i ich organizacjami oraz związkowymi i niezwiązkowymi przedstawicielstwami pracowników. W toku wykładu omawiane są w szczególności zagadnienia związane z prawem związkowym.

Z prawem związkowym ściśle łączy się problematyka sporów zbiorowych. W toku wykładu omawiane są w szczególności pojęcie i przedmiot sporu zbiorowego, etapy sporu zbiorowego. Programem wykładu objęte są także inne niż związkowe formy reprezentacji zbiorowych praw i interesów zawodowych pracowników, w tym zwłaszcza rady pracowników działające od 2006 roku.

Pełny opis:

Wykład przedstawia problematykę zbiorowego pracy oraz zbiorowych stosunków pracy zachodzących pomiędzy pracodawcami i ich organizacjami oraz związkowymi i niezwiązkowymi przedstawicielstwami pracowników. W toku wykładu omawiane są w szczególności zagadnienia związane z prawem związkowym: prawnomiędzynarodowe standardy w zakresie wolności związkowych, wolności związkowe w Konstytucji RP, modele ruchu związkowego w Polsce i na świecie, kompetencje związków zawodowych na szczeblu ponadzakładowym i zakładowym (zwłaszcza w zakresie stanowienia autonomicznych aktów prawa pracy, w tym układów zbiorowych pracy, kształtowania wynagrodzeń oraz udziału w procesach restrukturyzacyjnych pracodawców), organizacje pracodawców oraz ich uprawnienia, pojęcie reprezentatywności związków zawodowych i organizacji pracodawców, dialog społeczny i Komisja Trójstronna do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Z prawem związkowym ściśle łączy się problematyka sporów zbiorowych. W toku wykładu omawiane są w szczególności pojęcie i przedmiot sporu zbiorowego, etapy sporu zbiorowego, strajk jako ostatnie i ostateczne stadium sporu zbiorowego, odpowiedzialność za nielegalny strajk, problem lokautu jako reakcji pracodawcy na strajk. Programem wykładu objęte są także inne niż związkowe formy reprezentacji zbiorowych praw i interesów zawodowych pracowników, w tym zwłaszcza rady pracowników działające od 2006 roku. W tej części wykładu omawiane są: standardy prawa unijnego w zakresie procedur informacyjno-konsultacyjnych, powoływanie, status i uprawnienia rad pracowników, przedmiot uprawnień informacyjno-konsultacyjnych rad, zasady prowadzenia konsultacji, przekazywanie radom informacji przez pracodawców, relacje pomiędzy zakładową organizacją związkową a radą pracowników. W toku wykładu omawiane są ponadto inne formy przedstawicielstw pracowniczych reprezentujących interesy pracownicze (przedstawicielstwa powoływane ad hoc) problem podmiotowości załogi w zbiorowym prawie pracy oraz idee współzarządzania pracowników zakładem pracy (partycypacja pracownicza).

Efekty uczenia się:

Efekty kształcenia

a) wiedza

Absolwent Studium posiada wiedzę na temat instytucji zbiorowego prawa pracy, prawnomiędzynarodowych standardów w zakresie prawa koalicji oraz prawa pracowników do informacji i konsultacji, społecznych skutków tych uregulowań i ich konsekwencji dla pracodawców i pracowników.

b) umiejętności

Absolwent:

– rozumie regulacje dotyczące różnorodnych form reprezentacji interesów pracowników na szczeblu zakładowym oraz na poziomie ponadzakładowym oraz dostrzega praktyczne problemy wynikające z tych uregulowań,

– potrafi dokonać prawidłowej wykładni przepisów przyznających uprawnienia różnym formom przedstawicielstwa pracowniczego i nakładających skorelowane z tymi uprawnieniami obowiązki na pracodawców oraz potrafi dokonać ich prawidłowej subsumpcji,

- analizuje i rozumie problemy związane z prowadzeniem dialogu społecznego, dostrzega różnice pomiędzy związkami zawodowymi a innymi formami reprezentacji interesów pracowników.

c) kompetencje społeczne

Absolwent Studium jest przygotowany do wykonywania czynności zawodowych wymagających wiedzy z zakresu zbiorowego prawa pracy i współdziałania z przedstawicielstwami pracowników.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 25 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Małgorzata Gersdorf
Prowadzący grup: Anna Dubowik, Józef Iwulski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Wykład - Zaliczenie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)