Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Europejskie prawo pracy

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-5PP-18
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Europejskie prawo pracy
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 0 LUB 1.50 (w zależności od programu) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Europejskie prawo pracy reguluje indywidualne i zbiorowe stosunki pracy. Podstawowym instrumentem prawnym w zakresie stosunków pracy są dyrektywy, których celem jest harmonizacja ustawodawstw pracy państw członkowskich.

Pełny opis:

Europejskie prawo pracy reguluje indywidualne i zbiorowe stosunki pracy. Podstawowym instrumentem prawnym w zakresie stosunków pracy są dyrektywy, których celem jest harmonizacja ustawodawstw pracy państw członkowskich. Najważniejsze z dyrektyw dotyczą: obowiązku pracodawcy informowania pracowników o warunkach umowy lub stosunku pracy; ochrony praw pracowniczych przy przejęciu przedsiębiorstwa, zakładu pracy lub jego części; zbliżenia przepisów prawnych państw członkowskich o ochronie pracowników przy niewypłacalności pracodawcy; zwolnień grupowych; równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet; równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do zatrudnienia, kształcenia zawodowego i awansu oraz w zakresie warunków pracy; ciężaru dowodu w sprawach dotyczących dyskryminacji opartej na płci; organizacji czasu pracy; pracy w niepełnym wymiarze; poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników podczas pracy; bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracownic w ciąży, po porodzie i karmiących; urlopu wychowawczego; ochrony młodych pracowników; poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników zatrudnionych na podstawie stosunku pracy o określonym czasie trwania lub stosunku pracy czasowej; delegowania pracowników w ramach świadczenia usług; Europejskich Rad Zakładowych.

Efekty uczenia się:

Efekty kształcenia

a) wiedza

Po ukończeniu zajęć absolwent posiada podstawową wiedzę na temat instytucji indywidualnego i zbiorowego europejskiego prawa pracy.

b) umiejętności

Absolwent :

umie odpowiedzieć właściwie na zadane pytanie dotyczące polskiego prawa pracy z uwzględnieniem regulacji prawa europejskiego,

potrafi zidentyfikować zadany problem prawny i znaleźć propozycje rozwiązań w orzecznictwie (przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości) i literaturze prawa pracy,

c) kompetencje społeczne

Absolwent studiów jest przygotowany do wykonywania czynności zawodowych wymagających wiedzy z zakresu prawa pracy

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 8 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Małgorzata Gersdorf
Prowadzący grup: Piotr Grzebyk
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Wykład - Zaliczenie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)