Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Blok specjalizacyjny - Podstawy odpowiedzialn. karnej za przestępstwa gosp., przeciwko mieniu i własn. intelektualnej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2200-PRSIK06
Kod Erasmus / ISCED: 10.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0421) Prawo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Blok specjalizacyjny - Podstawy odpowiedzialn. karnej za przestępstwa gosp., przeciwko mieniu i własn. intelektualnej
Jednostka: Wydział Prawa i Administracji
Grupy: Przedmioty specjalizacyjne dla studiów prawniczych (nowy program)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Zajęcia przeznaczone dla studentów III-V roku studiów prawniczych.

Zajęcia skierowane są do studentów pragnących zdobyć wiedzę z zakresu wybranych dziedzin prawa karnego służącego ochronie obrotu gospodarczego, mienia i własności intelektualnej oraz z zakresu prawa administracyjno-karnego, co może pomóc w przygotowaniu się do egzaminów na aplikacje prawnicze.

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

Celem zajęć zgrupowanych w tym bloku jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy dotyczącej zagadnień związanych z przestępstwami przeciwko obrotowi gospodarczemu, mieniu i własności intelektualnej.

W skład bloku wchodzi 5 przedmiotów:

1) Przestępstwa gospodarcze i przeciwko mieniu - specyfika i źródła prawa oraz wybrane rodzaje przestępstw (nadużycie zaufania, pranie pieniędzy, zwalczanie nieuczciwej konkurencji) (30 godz.)

2) Przestępstwa przeciwko własności intelektualnej (ochrona praw autorskich i własności przemysłowej) (12 godz.)

3) Penalizacja gospodarczych deliktów administracyjnych. Standardy praw przedsiębiorców (18 godz.)

4) Przestępstwa urzędnicze (16 godz.)

5) Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych (14 godz.)

Pełny opis:

Poniżej znajduje się opis każdego z przedmiotów wchodzących do bloku.

Przestępstwa gospodarcze i przeciwko mieniu - specyfika i źródła prawa oraz wybrane rodzaje przestępstw (nadużycie zaufania, pranie pieniędzy, zwalczanie nieuczciwej konkurencji)

Celem przedmiotu jest przybliżenie problematyki przestępstw gospodarczych i przeciwko mieniu. Omówiona zostanie specyfika tych przestępstw i ich źródła, powiązania z prawem cywilnym, administracyjnym, prawem wykroczeń i przestępczością karnoskarbową. Przedstawione zostaną wybrane przepisy statuujące przestępstwa gospodarcze i przeciwko mieniu. Zajęcia będą prowadzone w formie wykładu (z użyciem prezentacji multimedialnej) i warsztatu. Po omówieniu określonego zagadnienia będzie przeprowadzana dyskusja nad spornymi problemami z uwzględnieniem orzecznictwa i poglądów wyrażonych w doktrynie, w połączeniu z rozwiązywaniem kazusów.

Przestępstwa przeciwko własności intelektualnej (ochrona praw autorskich i własności przemysłowej)

Zajęcia obejmują problematykę przestępstw i wykroczeń przeciwko własności intelektualnej (praw autorskich, praw pokrewnych i własności przemysłowej). Przedmiotem zajęć są źródła i zasady obowiązującego prawa służącego zwalczaniu przestępstw i wykroczeń przeciwko własności intelektualnej. Zajęcia poświęcone są spornym problemom dotyczącym odpowiedzialności penalnej w tym zakresie, w szczególności związanym z określeniem podstaw odpowiedzialności karnej za przestępstwo plagiatu, spornym zagadnieniom związanym z tzw. piractwem markowym, ochroną unijnych znaków towarowych, a także związanym z określeniem podstaw odpowiedzialności karnej osoby prowadzącej lub kierującej jednostką organizacyjną.

Penalizacja gospodarczych deliktów administracyjnych. Standardy praw przedsiębiorców

W pierwszej części zajęcia poświęcone są wybranym zagadnieniom podstaw i zasad penalizacji deliktów administracyjnych.

Omawiane są sporne kwestie dotyczące charakteru kar administracyjnych - tematyka ta przedstawiana jest na tle orzecznictwa krajowego, strasburskiego oraz unijnego. Omawiane jest znaczenie wyników sporu wokół charakteru administracyjnych kar pieniężnych dla praktyki, a w szczególności zastosowalności w administracyjnym prawie karnym analogicznych standardów praw jak w prawie karnym sensu stricto.

Zajęcia poświęcone są omówieniu podstaw i zasad penalizacji deliktów administracyjnych. Omawiana jest tematyka otwartych katalogów deliktów administracyjnych w kontekście zasady określoności naruszeń (będącej odpowiednikiem zasady nullum crimen sine lege), podmiotów odpowiedzialności, winy jako podstawy odpowiedzialności za delikty administracyjne, zasad odpowiedzialności za delikty administracyjne w grupach kapitałowych, odpowiedzialności następcy prawnego.

Przedmiotem tych zajęć jest również problematyka katalogu zasad stosowania i wymiaru kar w trybie administracyjnym oraz problem zbiegu odpowiedzialności karnej i administracyjnej na przykładzie zmów przetargowych. W podsumowaniu zajęć mowa jest o dotychczasowych kierunkach ewolucji i przyszłości administracyjnych kar pieniężnych.

Druga część zajęć obejmuje problematykę standardów praw przedsiębiorców ponoszących odpowiedzialność za penalizowane naruszenia gospodarcze. Omawiane są zagadnienia dotyczące standardów praw przedsiębiorców - będących osobami fizycznymi w sprawach o przestępstwa gospodarcze oraz wszystkich przedsiębiorców (niezależnie od formy prawno-organizacyjnej, w tym podmiotów mających osobowość prawną ) ponoszących odpowiedzialność za różnego rodzaju penalizowane naruszenia gospodarcze.

Omawiana jest problematyka zastosowania EKPCz w stosunku do przedsiębiorców, wybrane standardy praw (zasada określoności naruszenia i kary, zasada lex retro non agit, prawo do prywatności, zakaz zmuszania do przedstawiania dowodów przeciwko samemu sobie, zasada ne bis idem oraz zagadnienia ochrony własności z uwzględnieniem przepadku przedsiębiorstwa).

Przestępstwa urzędnicze

Podstawowym założeniem wykładu jest wskazanie słuchaczom specyfiki przestępstw urzędniczych i sfunkcjonalizowanie rozwiązań wprowadzonych w konkretnych typach przestępstw.

W związku z tym trzon wykładu stanowi bardzo szczegółowa, sfunkcjonalizowana prezentacja instytucji i uregulowań swoistych dla przestępstw urzędniczych, nie występujących w ogóle (albo stosunkowo rzadko) w prawie karnym powszechnym. Do takich instytucji i uregulowań należą przede wszystkim: przestępstwa indywidualne, pojęcie funkcjonariusza publicznego i osoby pełniącej funkcję publiczną, korupcja i działania antykorupcyjne – w tym CBA, prowokacja antykorupcyjna.

Instytucje występujące zarówno przy przestępstwach urzędniczych, jak i w prawie karnym sensu largo, ale uregulowane w znacząco odmienny sposób, zostaną zaprezentowane w ujęciu porównawczym, ze szczególnym akcentem na różnice i ich uzasadnienie.

W ramach wykładu zostaną również omówione uregulowania ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym i międzynarodowe regulacje dotyczące korupcji.

Prezentowane będą także orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych mające istotny wpływ na interpretację omawianych przepisów.

Odpowiedzialność podmiotów zbiorowych

Zajęcia na temat odpowiedzialności podmiotów zbiorowych dotyczą analizy instytucji szeroko określanej jako odpowiedzialność karna osób prawnych. Podczas zajęć omówione będą, w teorii i w praktyce, następujące zagadnienia: argumenty za wprowadzaniem do systemów prawnych odpowiedzialności karnej osób nie-fizycznych, regulacja odpowiedzialności karnej osób prawnych w różnych systemach prawnych, regulacja odpowiedzialności podmiotów zbiorowych na podstawie przepisów ustawy z 28 października 2002 r. o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary z uwzględnieniem wszystkich nowelizacji, rozstrzygnięcie zawarte w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, projektowana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. W trakcie zajęć przedstawione będą również rozważania dotyczące konstrukcji przyjętego w Polsce modelu odpowiedzialności o charakterze karnym podmiotów zbiorowych. Jednocześnie ze względu na to, że przepisy ustawy odwołują się do instytucji wielu dziedzin prawa, analizie poddane będą także wybrane instytucje prawa cywilnego, administracyjnego oraz gospodarczego. Ponadto instytucja odpowiedzialności karnej osób prawnych przedstawiona zostanie w świetle prawa międzynarodowego, ale również pod kątem rozwiązań przyjętych w wielu państwach Unii Europejskiej.

Literatura:

szczegółowa literatura wskazana jest w sylabusie każdego z przedmiotów wchodzących w skład bloku.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

Po ukończeniu wszystkich zajęć w tym bloku student:

1) posiada wiedzę na temat specyfiki przestępczości gospodarczej, krymnologicznych i wiktymologicznych aspektów poszczególnych przestępstw gospodarczych, a także systemu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej;

2) posiada poszerzoną i pogłębioną wiedzę na temat przestępstw przeciwko mieniu i obrotowi gospodarczemu;

3) zna powiązania przestępstw gospodarczych i przeciwko mieniu z wykroczeniami i przestępstwami/wykroczeniami skarbowymi;

4) zna źródła i zasady prawa służącego zwalczaniu przestępstw i wykroczeń przeciwko własności intelektualnej; zna i rozumie powiązania uregulowań zawartych w ustawie o ochronie praw autorskich i praw pokrewnych w ustawie Prawo własności przemysłowej oraz w kodeksie karnym;

5) zna podstawowe standardy praw przedsiębiorców ponoszących odpowiedzialność za różnego rodzaju penalizowane naruszenia gospodarcze

6) zna źródła i zasady prawa służącego penalizacji deliktów administracyjnych;

7) identyfikuje podstawowe sporne zagadnienia związane z penalizacją deliktów administracyjnych;

8) zna źródła przestępstw urzędniczych oraz ich systematykę; zna i rozumie powiązania materialnego prawa karnego sensu largo z przestępstwami urzędniczymi oraz powiązania przestępstw urzędniczych z pozostałymi częściami prawa karnego materialnego i procedurą karną;

9) zna najważniejsze orzecznictwo dotyczące poruszanych na zajęciach tematów;

10) potrafi opisać wszystkie zasady odpowiedzialności karnej osób prawnych.

UMIEJĘTNOŚCI:

Po ukończeniu wszystkich zajęć w tym bloku student:

1) prawidłowo stosuje instytucje prawa związane z przestępstwami gospodarczymi i przeciwko mieniu;

2) prawidłowo stosuje instytucje prawa służącego penalizacji deliktów administracyjnych;

3) prawidłowo stosuje instytucje prawa służącego zwalczaniu przestępstw i wykroczeń przeciwko własności intelektualnej;

4) prawidłowo stosuje instytucje prawa służącego przestrzeganiu standardów praw przedsiębiorców za różnego rodzaju penalizowane naruszenia gospodarcze;

5) prawidłowo definiuje wszystkie podstawowe instytucje związane z przestępstwami urzędniczymi;

6) prawidłowo stosuje i umie sfunkcjonalizować instytucje przestępstw urzędniczych;

7) prawidłowo definiuje wszystkie podstawowe instytucje związane z odpowiedzialnością podmiotów zbiorowych;

8) ma praktyczne umiejętności odnoszące się do opracowywania pism procesowych w sprawach o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych;

9) dostrzega sporne problemy w zakresie omawianej problematyki;

10) argumentuje posługując się prawidłowo prawniczą terminologią;

11) potrafi przedstawić argumentację na poparcie swoich tez odwołując się do dorobku doktryny i orzecznictwa.

POSTAWY

Po ukończeniu wszystkich zajęć w tym bloku student:

1) rozumie i ocenia zasadność istnienia określonych instytucji prawa służącego zwalczaniu przestępstw gospodarczych i przeciwko mieniu;

2) rozumie i ocenia zasadność istnienia określonych instytucji prawa służącego zwalczaniu przestępstw i wykroczeń przeciwko własności intelektualnej;

3) rozumie i ocenia zasadność istnienia określonych instytucji prawa służącego zwalczaniu przestępstw urzędniczych;

4) rozumie i ocenia zasadność penalizacji deliktów administracyjnych;

5) rozumie i ocenia zasadność istnienia określonych instytucji prawa służącego określeniu standardów praw przedsiębiorców ponoszących odpowiedzialność za różnego rodzaju penalizowane naruszenia gospodarcze;

6) rozumie i ocenia zasadność istnienia odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary

7) jest otwarty na alternatywne interpretacje przepisów

Metody i kryteria oceniania:

Szczegółowe kryteria wskazane zostały w indywidualnym sylabusie każdego z przedmiotów wchodzących w skład bloku.

Praktyki zawodowe:

nie są wymagane

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)