Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Specjalizacja - Psychometria stosowana

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2500-SP307-EGZ
Kod Erasmus / ISCED: 14.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0313) Psychologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Specjalizacja - Psychometria stosowana
Jednostka: Wydział Psychologii
Grupy: Egzaminy Specjalizacyjne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Pełny opis:

Specjalizacja dotyczy konstruowania, adaptowania i stosowania narzędzi diagnostycznych w badaniach psychologicznych. Celem specjalizacji jest wyposażenie studentów w wiedzę o zasadach i procedurach konstruowania oryginalnych, adaptowania zagranicznych i stosowania już istniejących narzędzi diagnostycznych.

Specjalizacja ma charakter teoretyczny. Osiowym kursem specjalizacji jest wykład specjalizacyjny. Praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy odbywa się poprzez wykonanie dwóch prac obowiązkowych o charakterze empirycznym (tj. poprzez próbę adaptacji lub konstrukcji testu oraz poprzez próbę wszechstronnej diagnozy przypadku). Program jest realizowany w wymiarze 240 godzin w trzech semestrach studiów i obejmuje 150 godzin zajęć obligatoryjnych i 90 godzin zajęć fakultatywnych. Całość zamyka egzamin specjalizacyjny, do którego mogą przystąpić studenci mający zaliczone wszystkie potrzebne kursy specjalizacyjne (240 godzin).

Psychometria jest krótką i stosunkowo mało obciążającą godzinowo specjalizacją (chociaż w jej trakcie wykonuje się parę poważnych prac empirycznych). Bardzo często studenci kończą ją razem z inną. Daje to wiedzę z określonej dziedziny (np. z organizacji i pracy, z rozwoju człowieka) połączoną z umiejętnościami prowadzenia badań psychometrycznych, czyli używania, a przede wszystkim – tworzenia narzędzi pomiaru. Przydawać się może do prowadzenia badań i analiz w korporacjach (HR) oraz ośrodkach badania opinii. Umiejętności psychometryczne są też ważne, jeśli ktoś chce się doktoryzować, a jest to udziałem niejednego absolwenta specjalizacji.

Dodatkowa informacja dotycząca rekrutacji na specjalizację:

Dla studentów MISMaP i MISH średnią ocen z zajęć obligatoryjnych realizowanych na Wydziale Psychologii wylicza jednostka macierzysta. Student zobowiązany jest dostarczyć potwierdzoną średnią do dziekanatu Wydziału Psychologii UW.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)