Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Zarządzanie i marketing w bibliotekarstwie i praktyce informacyjnej

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2700-M-IN-Z2ZMBPI
Kod Erasmus / ISCED: 15.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0322) Bibliotekoznawstwo, informacja naukowa i archiwistyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Zarządzanie i marketing w bibliotekarstwie i praktyce informacyjnej
Jednostka: Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii
Grupy: IN-ZAOCZNE II STOPNIA - 2 semestr (przedmioty wspólne dla wszystkich ścieżek)
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem zajęć jest zapoznanie z trendami w zarządzaniu i marketingu stosowanymi w bibliotekach jako organizacjach kultury działających w sferze non profit.

Pełny opis:

Na zajęciach będą poruszane zagadnienia dotyczące podstawowych terminów odnoszących się do zarządzania i marketingu z uwzględnieniem obszaru bibliotecznego. Przedmiotem refleksji będą: biblioteki wśród instytucji kultury i organizacji non profit, zawód bibliotekarza i stereotypy z nim związane, specyfika zarządzania biblioteką, strategie zarządzania biblioteką, style kierowania, motywowanie pracowników, sieci biblioteczne, badanie jakości usług bibliotecznych; komponenty marketingu, public relation i promocji w bibliotece. Ponadto zostaną uwzględnione aspekty rozwoju nowych technologii i ich wpływu na biblioteki (np. biblioteki cyfrowe, Library 2.0).

Literatura:

1. Ball, Rafael: Satysfakcja klienta jako kluczowy czynnik sukcesu biblioteki. Działalność Biblioteki Centralnej Forschungszentrum Jülich na rzecz użytkowników. „Przegląd Biblioteczny” 2009, z. 1, s. 5-15.

2. Ficek, Aleksandra: Stymulowanie innowacyjnych postaw pracowników. „Studia Bibliologiczne” 2006, tom 16, s. 48-56.

3. Głowacka, Ewa: Kompleksowe zarządzanie jakością (TQM) w sferze usług biblioteczno-informacyjnych [online]. „EBIB – Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy” 8/2000.

4. Huczek, Marian: Efektywność działalności biblioteki publicznej. „Studia Bibliologiczne” 2006, tom 16, s. 57-68.

5. Jemielniak, Dariusz; Latusek, Dominika: Zarządzanie. Teoria i praktyka. Ćwiczenia, Warszawa 2005.

6. Kamińska, Joanna: Marketing wewnętrzny w bibliotece. Katowice 2006.

7. Kotler, Philip: Marketing. Poznań 2005.

8. Limański, Andrzej, Drabik, Ireneusz: Marketing w organizacjach non-profit. Warszawa 2007.

9. Misztal, Jan: Człowiek w organizacji. Gliwice 2006.

10. Penc, Józef: Komunikacja i negocjowanie w organizacji. Warszawa 2010.

11. Pękaty, Wiktoria: Kapitał intelektualny biblioteki - jego rola i wartości. „Studia Bibliologiczne” 2006, tom 16, s. 39-47.

12. Sargeant, Adrian: Marketing w organizacjach non profit. Kraków 2004.

13. Sidor, Maria: Servqual w badanich jakości usług bibliotecznych. Przegląd wybranej literatury [online]. „EBIB – Elektroniczny Biuletyn Informacyjny Bibliotekarzy” 8/2000.

14. Wojciechowski, Jacek: Marketing w bibliotece. Warszawa 1993.

15. Wojciechowski, Jacek: Biblioteka w integracji środowiskowej. „Przegląd Biblioteczny” 2008, z. 2, s. 227-239.

16. Zybert, Elżbieta B.: Kultura organizacyjna w bibliotekach: nowe i stare idee w zarządzaniu biblioteką. Warszawa 2004.

17. Żołędowska-Król, Beata: Wizerunek biblioteki publicznej. Katowice 2006.

18. Żołędowska-Król, Beata: Zarządzanie wiedzą w procesie kształtowania relacji z użytkownikiem biblioteki. „Przegląd Biblioteczny” 2009, z. 2, s. 219-227.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Zna terminologię specjalistyczną dla nauk humanistycznych podstawowych dla bibliologii i informatologii. Ma uporządkowaną, pogłębioną, prowadzącą do specjalizacji wiedzę z zakresu dyscyplin naukowych właściwych dla bibliotekoznawstwa i informacji naukowej innych niż kierunkowe. Ma pogłębioną wiedzę o powiązaniach bibliologii i informatologii z innymi dziedzinami nauki i dyscyplinami naukowymi obszaru albo obszarów, z których została wyodrębniona informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, pozwalającą na integrowanie perspektyw właściwych dla kilku dyscyplin naukowych. Ma szczegółową wiedzę o współczesnych dokonaniach, ośrodkach i szkołach badawczych, obejmującą bibliologię i informatologię. Ma szczegółową wiedzę o wybranych współczesnych dokonaniach z zakresu tych dyscyplin naukowych, które mogą stanowić punkt odniesienia /obszar współpracy w praktyce bibliotecznej i informacyjnej. Ma podstawową wiedzę o bibliotekach i innych instytucjach kultury oraz orientację we współczesnym życiu kulturalnym, w zakresie niezbędnym dla prowadzenia współpracy bibliotek i wymiany informacji z tymi instytucjami.

Umiejętności

Posiada pogłębione umiejętności badawcze, obejmujące analizę prac innych autorów, syntezę różnych idei i poglądów, dobór metod i konstruowanie narzędzi badawczych, opracowywanie i prezentację wyników, pozwalające na oryginalne rozwiązywanie złożonych problemów w zakresie bibliologii i informatologii oraz dyscyplin naukowych, właściwych dla informacji naukowej i bibliotekoznawstwa. Umie samodzielnie zdobywać wiedzę i poszerzać umiejętności badawcze w zakresie bibliologii i informatologii, a także rozwijać i kształtować własną karierę zawodową. Posiada umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin w zakresie nauk humanistycznych oraz jej zastosowania w nietypowych sytuacjach profesjonalnych związanych z wykonywaniem zawodu bibliotekarza albo pracownika informacji. Potrafi przeprowadzić krytyczną analizę instytucji informacyjnych z punktu widzenia bibliologii i informatologii, stosując oryginalne podejścia, uwzględniające nowe osiągnięcia humanistyki w celu określenia ich znaczeń, oddziaływania społecznego, miejsca w procesie historyczno-kulturowym. Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych ze specjalistami w zakresie bibliologii i informatologii oraz z dziedzin nauki i dyscyplin naukowych pokrewnych, w języku polskim i obcym. Potrafi porozumiewać się z wykorzystaniem różnych kanałów i technik komunikacyjnych z niespecjalistami (użytkownikami faktycznymi i potencjalnymi), w języku polskim i języku obcym. Potrafi popularyzować wiedzę o bibliotekach i placówkach informacji oraz ich zasobach i usługach. Posiada pogłębioną umiejętność przygotowania wypowiedzi pisemnych niezbędnych w praktyce bibliotecznej i informacyjnej, w języku polskim i języku obcym, uznawanym za podstawowy dla bibliologii i informatologii. Posiada pogłębioną umiejętność przygotowania wystąpień ustnych w języku polskim i obcym, w zakresie bibliologii i informatologii lub w obszarze leżącym na ich pograniczu z innymi dyscyplinami naukowymi. Posługuje się językiem obcym w zakresie bibliologii i informatologii, zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.

Kompetencje społeczne

Potrafi inspirować i organizować proces uczenia się innych osób w zakresie kompetencji informacyjnych. Potrafi współdziałać i pracować w grupie , przyjmując w niej różne role. Potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania związanego z praktyką biblioteczną lub informacyjną. Systematycznie uczestniczy w życiu kulturalnym, interesuje się aktualnymi wydarzeniami kulturalnymi i nowatorskimi formami wyrazu artystycznego, nowymi zjawiskami w sztuce, związanymi z książką i jej instytucjami.

Metody i kryteria oceniania:

Ocenie będą podlegać: obecność na zajęciach (możliwość dwóch nieobecności), pisemne zaliczenie końcowe: test.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)