Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Historia Europy XVI-XVIII w.

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2900-HE1618-ZW
Kod Erasmus / ISCED: 08.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Historia Europy XVI-XVIII w.
Jednostka: Wydział Historii
Grupy: Zajęcia wyrównawcze dla studentów 1 roku stacjonarnych studiów I stopnia i jednolitych studiów mgr
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

zdalnie

Pełny opis:

Uprawnieni do zapisu na zajęcia są studencki pierwszego roku studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich.

Wykład poświęcony stosunkom międzynarodowym w okresie nowożytnym w Europie oraz procesom gospodarczym i społecznym w tym okresie. Omówione zostaną następujące zagadnienia – rywalizacja francusko-habsburska w XVI wieku, reformacja i wojny religijne, wzrost i upadek zagrożenia tureckiego (XVI-XVIII w.), rozwój państwa moskiewskiego i jego ekspansja w Europie, wojna trzydziestoletnia, wojna domowa w Anglii, dominacja Francji za panowania Ludwika XIV, miejsce Polski w polityce międzynarodowej państw europejskich, pojawienie się nowych potęg w Europie w wieku XVIII (Rosja, Prusy, Austria), rywalizacja o dominację na kontynencie w tym wieku, aż po rewolucję francuską, przemiany gospodarcze i społeczne od XVI do XVIII wieku. Treści te obejmują zagadnienia znajdujące się w Podstawie Programowej (III. Dzieje nowożytne – pkt. 2, 4.1 i 2, 5, 6.1 i 4).

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)