Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Interdyscyplinarne konwersatorium humanistyczne: ciało – płeć – seksualność

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3100-DOK-KON17
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Interdyscyplinarne konwersatorium humanistyczne: ciało – płeć – seksualność
Jednostka: Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce
Grupy: Zajęcia dla doktorantów Studium Doktoranckiego WH UW
Strona przedmiotu: http://ikhum.wordpress.com/
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

nieobowiązkowe

Skrócony opis:

Zajęcia będą miały charakter sympozjów, podczas których dyskutować będziemy na temat referatów przedstawionych przez doktorantów i prowadzących. Tematy spotkań są jedynie ogólną propozycją. Szczegółowa tematyka zajęć zostanie ustalona w zależności od zainteresowań i potrzeb uczestników konwersatoriów. Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentowania swoich badań i spojrzenia na nie z perspektywy studiów nad cielesnością, seksualnością i płcią.

Doktoranci, którzy chcą uczestniczyć w zajęciach proszeni są o przesłanie do 15 marca 2018 r. pocztą elektroniczną (akoscianska@uw.edu.pl) krótkiej informacji dotyczącej zainteresowań badawczych i ich związku z tematyką zajęć.

TERMINY SPOTKAŃ:

SALA 108 (budynek dydaktyczno-administracyjny WH)

Piątki, w godz. 15.30 - 20.00

13, 20 i 27 kwietnia,

18 i 25 maja,

8 czerwca.

Pełny opis:

Zajęcia będą miały charakter sympozjów, podczas których dyskutować będziemy na temat referatów przedstawionych przez doktorantów i prowadzących. Tematy spotkań są jedynie ogólną propozycją. Szczegółowa tematyka zajęć zostanie ustalona w zależności od zainteresowań i potrzeb uczestników konwersatoriów. Uczestnicy będą mieli okazję zaprezentowania swoich badań i spojrzenia na nie z perspektywy studiów nad cielesnością, seksualnością i płcią. W trakcie spotkań poruszane będą następujące problemy:

1. Ciało, jednostka, społeczeństwo. Ciało, doświadczenie, poznanie. Filozoficzne koncepcje ciała. Społeczna konstrukcja cielesności. Ciało a religie. Integralność cielesna i nietykalność osobista. Dyscyplinowanie i medykalizacja ciała. Rasizm, fizjognomika i inne ślepe ścieżki. Ciało martwe: pochówek i utylizacja.

2. Męskie – kobiece. Rozróżnienie: sex i gender. Konstruktywizm jako sposób badania płci i seksualności: metody, problemy, krytyka. Różne definicje kobiecości, męskości. Płeć i polityka globalna.

3. Seksualność. Seksualność, civilité i kultura. Definiowanie orientacji seksualnych. Płeć, seksualność i ciało w kontekście władzy i sprzeciwu.

4. Wyobrażenia ciała. Antropometria i antropomorfizacja. Ciało w sztukach plastycznych, literaturze i filmie. Ciało odgrywane: rytuał, teatr, taniec. Metamorfozy ciała: Faust, hybrydyzacja, wilkołactwo i wampiryzm.

Więcej: http://ikhum.wordpress.com/ (obecnie na stronie znajdują się informacje o poprzednich edycjach i linki do stron prowadzących)

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)