Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Statystyka

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3101-DFSTAT
Kod Erasmus / ISCED: 08.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Statystyka
Jednostka: Instytut Archeologii
Grupy: Zajęcia fakultatywne (I,II rok studiów uzupelniających )
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Wprowadzenie do statystyki opisowej i metod wnioskowania statystycznego. W pierwszym semestrze prowadzony będzie wykład, w drugim ćwiczenia, podczas których szczególny nacisk zostanie położony na praktyczną naukę podstaw programów statystycznych.

Pełny opis:

Uczestnik zajęć poznaje podstawy statystyki i uczy się, jak prawidłowo formułować i testować hipotezy. Zwrócona będzie uwaga na prawidłowe prezentowanie danych i wyników analizy statystycznej. Ponieważ w archeologii często mamy do czynienia z seriami obiektów i danych, umiejętność ich statystycznego opracowania może okazać się bardzo użyteczna. Nie są wymagane szczególne zdolności matematyczne, wystarczy otwartość umysłu i zdolność obsługi kalkulatora.

Część ćwiczeniowa odbywać się będzie w pracowni komputerowej IA UW. Studenci poznają podstawowe funkcje programu statystycznego i nauczą się wykonywać proste analizy na przykładach archeologicznych.

Literatura:

A Łomnicki "Wprowadzenie do statystyki dla przyrodników" Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa (dowolne wydanie)

D Griffiths "Head First. Statystyka", Helion 2010

Efekty uczenia się:

Student powinien umieć prawidłowo sformułować i przetestować hipotezę.

Metody i kryteria oceniania:

Studenci będą oceniani podczas zajęć praktycznych. Studenci będą zaliczać poszczególne zagadnienia przygotowując pracę domową, w której przedstawią zastosowanie konkretnej metody statystycznej na przykładzie (rzeczywistych bądź fikcyjnych) danych archeologicznych (60%). Dopuszczony jest brak 1 pracy domowej. Prace nie mogą być poprawiane. Pozostałą część oceny stanowi aktywność studenta podczas zajęć (40%).

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)