Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Thanatos. Obyczaje grzebalne w Grecji od epoki kamienia po okres hellenistyczny

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3101-DMTHA
Kod Erasmus / ISCED: 08.4 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0222) Historia i archeologia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Thanatos. Obyczaje grzebalne w Grecji od epoki kamienia po okres hellenistyczny
Jednostka: Instytut Archeologii
Grupy: Wykłady monograficzne
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

monograficzne

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Wykład poświęcony jest szerokiej panoramie obyczajów grzebalnych Grecji od paleolitu po okres hellenistyczny oraz problematyce tzw. archeologii funeralnej.

Pełny opis:

Badania nad zachowaniami człowieka wobec śmierci należą do tej sfery archeologii, w której wymagana jest szczególna ostrożność interpretacyjna a zarazem konieczna jest wiedza wychodząca poza archeologię, z szeroko pojętej antropologii kulturowej, ale też i nauk przyrodniczych. W czasie dokonywania przeglądu obyczajów grzebalnych, odnotowanych na terenie Grecji przez archeologów zajmujących się tak epoką kamienia, jak i brązu oraz klasyczną będziemy zapoznawać się z dokonaniami, podstawami teoretycznymi, rozumowaniami oraz sposobami interpretacji archeologii funeralnej (jeszcze niedawno zwanej „archeologią śmierci”) i próbowali je stosować do znalezisk greckich. Poznamy formy grobów, cmentarzysk, wyposażenia grobowego, obrządki, a gdzie to możliwe, także ikonografię ceremonii grzebalnych oraz wypowiedzi starożytnych na temat ich wyobrażeń o śmierci i losach duszy w zaświatach.

Literatura:

Podawana w czasie wykładu

Efekty uczenia się:

Słuchacze uzyskają pogłębioną wiedzę o znaczeniu archeologii funeralnej i jej specyfice; pogłębi się ich wiedza o świecie greckim, a zarazem o zachowaniach człowieka wobec śmierci w różnych częściach świata, aspektach metodologicznych i terminologicznych archeologii śmierci, kierunkach jej rozwoju i osiągnięciach

- nabędą świadomość niepowtarzalnej charakteru źródła archeologicznego, jakim są pochówki jego miejscu w odtwarzaniu minionych społeczeństw.

Metody i kryteria oceniania:

Zamierzone efekty nie będą możliwe do osiągnięcia bez uczestnictwa w wykładach, a ocenę stopnia realizacji powyższych zamierzeń zapewni końcowy egzamin ustny, polegający na wspólnej rozmowie uczestników (słuchaczy i prowadzącego) zarówno o źródłach archeologicznych jak i aspektach teoretycznych ich interpretacji.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)