Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Najnowsze badania nad dziejami, kulturą i religią Portugalii I

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3305-NBKP1-1U
Kod Erasmus / ISCED: 08.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0220) Nauki humanistyczne Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Najnowsze badania nad dziejami, kulturą i religią Portugalii I
Jednostka: Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich
Grupy: Plan specjalności portugalskiej 1 rok 2 stopnia
Przedmioty podstawowe dla 1 roku studiów 2 stopnia, specjalność portugalska
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: portugalski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Studenci posiadają biegłą znajomość języka portugalskiego oraz mają podstawową wiedzę dotyczącą dziejów i szeroko pojętej kultury Portugalii.


Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z wynikami i metodami najnowszych badań nad dziejami i szeroko pojętą kulturą Portugalii. Zajęcia będą przestrzenią do dyskusji i wymiany myśli, do których inspirację mają stanowić materiały ujęte w sposób problemowy.

Pełny opis:

W trakcie kursu studenci poznają najnowsze badania dotyczące dziejów Portugalii oraz szeroko pojętej kultury tego kraju. Materiał zorganizowany w formie problemowej oraz w ujęciu interdyscyplinarnym i komparatystycznym (m.in. konteksty polski i portugalski) ma zachęcić uczestników do formułowania własnych zagadnień badawczych i rozwinięcia umiejętności opierających się na użyciu języka akademickiego. Zajęcia będą zatem stanowiły przestrzeń do dyskusji i wymiany myśli.

Proponowane bloki zajęciowe to między innymi: metodologia badań, trendy badawcze w ramach badań nad dziejami i kulturą Portugalii, nauki pomocnicze. Zaplanowane są także wizyty w zbiorach specjalnych BUW. Celem zajęć będzie także ukazanie, w jaki sposób dorobek portugalskich badaczy wpisuje się w „najnowsze badania". Szczegółowa analiza rzeczonego dorobku będzie kontynuowana w ramach drugiej części przedmiotu. Podczas zajęć wykorzystywane będzie podejście CLIL oraz autorskie materiały dydaktyczne.

Literatura:

A. Borges Coelho, „História e os oficiais da história", Lisboa 2021.

J.P. Oliveira e Costa, „Portugal na História. Uma identidade, Lisboa 2022.

E. Domańska i J. Pomorski (red.), „Wprowadzenie do metodologii historii", Warszawa 2022.

J. Guildi i D. Armitage, „The history manifesto”, Massachusetts 2014.

J. Mattoso, „A escrita da história” , Lisboa 2019.

J. Mattoso (dir.), „The historiography of medieval Portugal (c.1950-2010)”, Lisboa 2011.

M. do R. Morujão, „Estudos de diplomática portuguesa”, Lisboa 2001.

K. Pomian, „Przeszłość jako przedmiot wiedzy", Warszawa 1992.

R. Ramos (coord.), „História de Portugal", Lisboa 2015 i inne, najnowsze podręczniki poświęcone dziejom i kulturze Portugalii.

Artykuły z czasopism naukowych, w tym z numerów tematycznych, poświęconych omawianym zagadnieniom czy akta z obrad konferencji naukowych.

Inne najnowsze publikacje dostosowane do zainteresowań słuchaczy, nagrania z debat i konferencji a także bazy danych, korpusy, strony archiwów, bibliotek i instytucji oraz ćwiczenia przygotowane przez prowadzącą.

Efekty uczenia się:

Zna i rozumie terminologię związaną z najnowszymi kierunkami badań obejmujących dzieje Portugalii oraz szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe; umie wykorzystać terminologię w życiu zawodowym; zna specyfikę metodologiczną i teoretyczną badań nad dziejami i kulturą Portugali; zna wydarzenia i istotne aspekty dziejów, kultury i literatury portugalskiej i wie, w jaki sposób portugalscy badacze wpisują się najnowsze trendy badawcze oraz zna miejsce i znaczenie badania dziejów i kultury Portugalii z uwzględnieniem kontekstu interdyscyplinarnego, transdycyplinarnego i komparatystycznego; zna podstawowe szkoły, ośrodki i trendy badawcze w ramach badań nad dziejami i kulturą Portugalii oraz specyfikę przedmiotową i metodologiczną im właściwą; umie rozwijać i stosować tą wiedzę w działalności zawodowej; zna pojęcia związane z ochroną własności intelektualnej i rozumie konieczność zarządzania zasobami.

(S3_KW01, S3_W02, S3_KW03, S3_KW04, S3_KW05, S3_KW06)

Potrafi samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swój potencjał naukowy dotyczący najnowszych badań naukowych nad dziejami i szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym Portugalii oraz świadomie kierować procesem badawczym; umie opracować i przedstawić w formie ustnej i pisemnej wyniki będące efektem samodzielnie przeprowadzonej kwerendy/badań nad dziejami i kulturą Portugalii; potrafi przeprowadzić analizę naukową z użyciem portugalskiej terminologii właściwej dla badań nad dziejami i dziedzictwem kulturowym Portugalii oraz skorzystać ze stosownych metod i narzędzi badawczych, a także przedstawić samodzielne i oryginalne rozwiązania problemów badawczych.

(S3_KU01, S3_KU02 S3_KU03)

Jest gotowy do współdziałania w grupie w ramach różnych ról: lidera, członka, etc.

(S3_KK01)

Metody i kryteria oceniania:

Obowiązuje ocenianie ciągłe.

Metody bieżącej weryfikacji wiedzy: obecność na zajęciach (dopuszczalne dwie nieobecności), lektura tekstów (testy z lektur, sprawozdanie z lektury), aktywny udział w dyskusji i w pracach zleconych podczas zajęć (karty pracy), realizacja prac domowych. Studenci będą także zachęcani do przedstawienia wyników własnych kwerend w formie prezentacji/prac pisemnych. W sesji zostanie przeprowadzony egzamin pisemny.

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin, 12 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Anna Działak-Szubińska
Prowadzący grup: Anna Działak-Szubińska
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Konwersatorium - Egzamin
Tryb prowadzenia:

w sali

Uwagi:

Podczas zajęć zostaną omówione teksty w języku portugalskim, a także w językach polskim i angielskim.

Szczegółowy plan kursu i tematyka poszczególnych spotkań zostaną przedstawione i omówione na pierwszych zajęciach.

W czasie zajęć wykorzystujemy podejście CLIL.

Forma i kryteria zaliczenia przedmiotu mogą ulec zmianie w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Równoważne warunki zaliczenia zostaną ustalone zgodnie z wytycznymi obowiązującymi na Uniwersytecie Warszawskim, w porozumieniu z uczestnikami zajęć

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)