Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Współczesne metody filozofii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3501-SZD-WMF
Kod Erasmus / ISCED: 08.1 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0223) Filozofia i etyka Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Współczesne metody filozofii
Jednostka: Instytut Filozofii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem zajęć jest zapoznanie słuchaczy z najważniejszymi metodami badawczymi stosowanymi przez współczesnych filozofów reprezentujących różne nurty i tradycje, w tym filozofię analityczną i kontynentalną.

Pełny opis:

Celem zajęć jest zapoznanie słuchaczy z najważniejszymi metodami badawczymi stosowanymi przez współczesnych filozofów reprezentujących różne nurty i tradycje, w tym filozofię analityczną i kontynentalną. Szczególną uwagę poświęcimy takim metodom, jak analiza pojęciowa, analiza języka potocznego, formalizacja problemów za pomocą narzędzi logiki, eksperyment myślowy, badanie empiryczne (w tzw. filozofii eksperymentalnej), metoda fenomenologiczna (wgląd w istotę i opis fenomenologiczny). Pogłębionemu poznaniu tych metod służyć będzie lektura tekstów dobrze egzemplifikujących ich zastosowanie, a przede wszystkim wykonywane przez uczestników zajęć zadania, polegające na użyciu danej metody do opracowania jakiegoś konkretnego zagadnienia. W ten sposób każdy ćwiczyłby się w posługiwaniu się różnymi metodami, również takimi, których nie uważa za swoje. Sprzyjałoby to elastyczności intelektualnej i otwartości na metodologiczny pluralizm filozofii.

Stosowane metody dydaktyczne:

Lektura tekstów źródłowych i omawianie ich na zajęciach;

Przygotowywanie przez studentów własnych prac będących ćwiczeniem w stosowaniu różnych metod filozoficznych.

Literatura:

Do uzgodnienia z uczestnikami na początku semestru.

Efekty uczenia się:

Wiedza:

Student zna i rozumie

- w stopniu umożliwiającym rewizję istniejących paradygmatów światowy dorobek, obejmujący podstawy teoretyczne oraz zagadnienia ogólne i wybrane zagadnienia szczegółowe - właściwe dla danej dyscypliny naukowej lub artystycznej

- główne tendencje rozwojowe dyscyplin naukowych lub artystycznych, w których odbywa się kształcenie, mogę to zrobić, ale dopiero jutro. Brakuje natomiast wykazu literatury.

Umiejętności

Student potrafi:

- wykorzystywać wiedzę z różnych dziedzin nauki lub dziedziny sztuki do twórczego identyfikowania, formułowania i innowacyjnego rozwiązywania złożonych problemów lub wykonywania zadań o charakterze badawczym, a w szczególności:

- definiować cel i przedmiot badań naukowych, formułować hipotezę badawczą,

- rozwijać metody, techniki i narzędzia badawcze oraz twórczo je stosować,

- wnioskować na podstawie wyników badań naukowych;

- dokonywać krytycznej analizy i oceny wyników badań naukowych, działalności eksperckiej i innych prac o charakterze twórczym oraz ich wkładu w rozwój wiedzy;

- transferować wyniki działalności naukowej do sfery gospodarczej i społecznej.

Metody i kryteria oceniania:

Opis wymagań związanych z uczestnictwem w zajęciach, w tym dopuszczalnej liczby nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: zaliczeniem zajęć, które się opuściło, będą prace pisemne zawierające ćwiczenia w zakresie metod omawianych na tych zajęciach.

Zasady zaliczania zajęć i przedmiotu (w tym zaliczania poprawkowego): Zaliczenie na ocenę na podstawie pracy na zajęciach i prac pisemnych. Zaliczenie poprawkowe na podstawie prac pisemnych.

Metody weryfikacji efektów uczenia się: prace pisemne.

Kryteria oceniania: wkład w zajęcia (referaty, udział w dyskusji) oraz samodzielnie przygotowywane ćwiczenia w analizie i argumentacji filozoficznej realizujące założenia różnych metod w ramach współczesnej filozofii.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)