Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

II Język i kultura afrykańskaS

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3600-7-AF1-IIJKAS
Kod Erasmus / ISCED: 09.8 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: II Język i kultura afrykańskaS
Jednostka: Wydział Orientalistyczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem kursu jest nauka języka suahili od podstaw z uwzględnieniem kontekstu kulturowego. Nacisk zostanie położony na opanowanie struktur językowych i słownictwa, które umożliwią studentom posługiwanie się językiem suahili w różnych sytuacjach. Przedstawione zostaną szczegółowe informacje dotyczące języka suahili i jego miejsca na mapie językowej Afryki. Szczegółowo omówione zostaną wybrane zagadnienia gramatyczne. Warunkiem zaliczenia jest regularne uczęszczanie i przygotowywanie się na zajęcia, terminowe przesyłanie prac domowych. Na koniec semestru studenci rozwiążą test składający się z pytań otwartych i jednokrotnego wyboru, sprawdzający opanowanie materiału z zajęć.

Pełny opis:

Celem kursu jest nauka języka suahili od podstaw z uwzględnieniem kontekstu kulturowego. Zajęcia mają formę ćwiczeń. Ich celem jest rozwijanie znajomości struktur gramatycznych języka suahili oraz jego leksyki, sprawności językowo-komunikacyjnych (umiejętności czytania, rozumienia tekstu pisanego i ustnego, konstruowania wypowiedzi pisemnych oraz wypowiedzi ustnych) na poziomie podstawowym. Program obejmuje poznawanie struktur gramatycznych oraz słownictwa, a następnie ich utrwalanie poprzez różnego typu ćwiczenia, lekturę, tłumaczenie oraz proste konwersacje. Zastosowane zostaną następujące metody nauczania: elementy wykładu, praktyczna nauka języka, praca z tekstem. Wykorzystane zostaną materiały do nauki języka w postaci podręczników, słowników, tekstów oraz nagrań audio i wideo. Warunkiem zaliczenia jest regularne uczęszczanie i przygotowywanie się na zajęcia, terminowe przesyłanie prac domowych. Na koniec semestru studenci rozwiążą test składający się z pytań otwartych i jednokrotnego wyboru, sprawdzający opanowanie materiału z zajęć.

Literatura:

Podręczniki:

McGrath D., Marten, L. 2015. Colloquial Swahili: the complete course for beginners. Londyn, Nowy Jork: Routledge.

Mohamed K., Mazrui A. 2007. Swahili: a complete course for beginners. Nowy Jork: Random House.

Dodatkowe lektury i materiały:

Almasi O., Fallon M. D., Wared, N. P. 2014. Swahili grammar for introductory and intermediate levels: Sarufi ya kiswahili cha ngazi ya kwanza na kati. Nowy Jork, Oxford: University Press of America.

Ohly R., Kraska-Szlenk I., Podobińska Z. 1998. Język suahili. Warszawa: Dialog.

Internetowe zasoby do nauki języka suahili.

Teksty i ćwiczenia przygotowane przez osobę prowadzącą.

Efekty uczenia się:

WIEDZA

- absolwent ma podstawową wiedzę o drugim języku afrykańskim (suahili), jego strukturze, historii, piśmie (K_W12)

- absolwent ma świadomość złożonej natury wybranego języka afrykańskiego (suahili), jego miejsca i znaczenia w kontekście kultury i historii danego regionu Afryki (Afryka Wschodnia, Tanzania, Kenia) (K_W13)

UMIEJĘTNOŚCI

- absolwent posługuje się drugim językiem afrykańskim (suahili) na poziomie co najmniej podstawowym (K_U12)

- absolwent potrafi biegle posługiwać się systemem pisma (stosować reguły standardowej ortografii) wybranego języka afrykańskiego (suahili) i narzędziami służącymi do jego poznania i analizy (słowniki tradycyjne i elektroniczne, leksykony, korpusy językowe, bazy danych, etc.) (K_U16)

- absolwent potrafi poprawnie funkcjonować w środowisku językowym i kulturowym wybranego regionu Afryki (Afryka Wschdonia, Tanzania, Kenia) (K_U17)

KOMPETENCJE

- absolwent potrafi współdziałać i pracować w grupie oraz nawiązywać kontakty i budować relacje społeczne (K_K02)

- absolwent potrafi nawiązywać kontakty i współdziałać z przedstawicielami odmiennych kultur (K_K03)

Metody i kryteria oceniania:

Zajęcia mają formę ćwiczeń. Zastosowane zostaną następujące metody nauczania: elementy wykładu, praktyczna nauka języka, praca z tekstem. Wykorzystane zostaną materiały do nauki języka w postaci podręczników, słowników, tekstów oraz nagrań audio i audio-wizualnych.

Na ocenę końcową składają się:

1. Test końcowy składający się z pytań otwartych i jednokrotnego wyboru.

2. Prace domowe - oceniane jest wykonanie zadania, poprawność językowa, terminowość oddania pracy. Wykonanie wszystkich prac jest pierwszym warunkiem dopuszczenia do testu końcowego.

3. Kontrola obecności - dopuszczalne trzy nieobecności w semestrze. Uczęszczanie na zajęcia jest drugim warunkiem dopuszczenia do testu końcowego.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-19 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 30 godzin, 30 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Izabela Romańczuk
Prowadzący grup: Izabela Romańczuk
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Ćwiczenia - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)