Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Wilamowice. Badania partycypacyjne w praktyce.

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 3700-CW12-AL
Kod Erasmus / ISCED: 14.7 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0314) Socjologia i kulturoznawstwo Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Wilamowice. Badania partycypacyjne w praktyce.
Jednostka: Wydział "Artes Liberales"
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

fakultatywne

Założenia (opisowo):

Mile widziana, lecz nie wymagane, będzie posiadania podstawowej wiedzy z zakresu antropologii kulturowej oraz doświadczenie w badaniach terenowych. Wymagana jest również wiedza z zakresu wybranego przez siebie, projektu badawczego. Uczestnicy kursy muszą być gotowi na wzięcie udziału w kilkudniowym wyjeździe badawczym.



Skrócony opis:

Proponowane zajęcia mają spełniać dwa cele. Po pierwsze, ich zadaniem jest zapoznanie studentów z tematyką Wilamowic, jaka od kilku lat podejmowana jest przez Wydział „Artes Liberales”. Po drugie, mają one przygotować uczestników kursu do podejmowania inicjatyw badawczych i społecznych we współpracy ze społecznościami lokalnymi, w oparciu o partnerskie relacje.

W realizacji założonych celów pomóc ma struktura kursu. W trakcie jego pierwszej części studenci posiądą wiedzę dotyczącą Wilamowic, jaka pomoże im w ogólnych ram projektu badawczego. Projekty te będą omawiane, rozwijane i dopracowywane w drugiej części semestru. Realizacja indywidualnych lub grupowych projektów nastąpi w trakcie kilkudniowych zajęć terenowych (30 h), jakie odbędą się w Wilamowicach. Efekty projektów przedstawione zostaną w trakcie Dnia Języka Ojczystego - cyklicznej imprezy organizowanej przez Wydział „Artes Liberales” wraz z wilamowskimi organizacjami.

Pełny opis:

Ćwiczenia mają za zadanie przygotowanie do prowadzenia samodzielnych badań terenowych. Studentom przybliżona zostanie metodologia badań terenowych, związane z nimi aspekty etyczne. Zaprezentowana zostanie idea badań partycypacyjnych. Szczególny nacisk położony zostanie na współpracę z małymi społecznościami oraz aspekty interdyscyplinarności w praktyce badawczej. Uczestnicy kursu zapoznają się z historią i kulturą Wilamowic. Uzupełnieniem zajęć będzie prowadzona nauka podstaw języka wilamowskiego.

Druga część ćwiczeń poświęcona zostanie przygotowaniu przez uczestników kursu autorskich projektów związanych z rewitalizacją kulturową. Będą one odpowiadać osobistym zainteresowaniom naukowym oraz spełniać kryterium interdyscyplinarności. Prowadzone będą regularne konsultacje dotyczące konkretnych projektów. W ich trakcie prowadzący omawiać będą zarówno ich merytoryczną warstwę jak również udzielać praktycznych wskazówek, jakie pomogą je urzeczywistnić. Indywidualne podejście w tej fazie zajęć pozwoli na możliwie najlepsze przygotowanie studentów do badań w Wilamowicach. Zwieńczeniem tej fazy będą zajęcia, na których poszczególne grupy/osoby zaprezentują dopracowaną ideę projektów.

Przykładowe obszary tematyczne, jakich mogą dotyczyć projekty: badanie relacji człowiek-przyroda i związków między różnorodnością językową a przyrodniczą w Wilamowicach; wykorzystania teatru jako narzędzia rewitalizacji językowej i kulturowej; tworzenie narzędzi z zakresu humanistyki cyfrowej wspierających dokumentację i nauczanie języka wymysiöeryś; relacja człowiek – przedmiot-tożsamość: inwentaryzacja zbiorów kultury materialnej, edycja archiwaliów dotyczących Wilamowic.

Zajęcia terenowe odbędą się w Wilamowicach. Faza ta trwać będzie kilka dni (30 h). Ma ona charakter zalecany ale nieobowiązkowy. Studenci, którzy nie będą w stanie wziąć udziały w zajęciach terenowych, uzupełnienie tej formy będą indywidualnie ustalać z prowadzącymi. W trakcie badań studenci, we współpracy z lokalną społecznością i pod opieką prowadzących, realizować będą przygotowywane w trakcie semestru projekty. Ostatniego dnia zajęć terenowych ich wyniki zaprezentowane zostaną mieszkańcom Wilamowic i badaczom w trakcie Dnia Języka Ojczystego. Realizacja projektu stanowić będzie podstawę dla oceny końcowej.

Zajęcia terenowe będą refundowane i ich koszty nie będą obciążały studentów uczestniczących w kursie.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)