Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

MENTIMETER online i na żywo. Prosta aplikacja do interakcji ze studentami podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów – ZIP

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 0508-MEN-OG-ZIP
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: MENTIMETER online i na żywo. Prosta aplikacja do interakcji ze studentami podczas wykładów, ćwiczeń i warsztatów – ZIP
Jednostka: Biuro Programu ZIP i Innowacji Dydaktycznych
Grupy: Przedmioty ogólnouniwersyteckie w ramach ZIP dla doktorantów
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

ogólnouniwersyteckie

Założenia (opisowo):

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wypełnienie i podpisanie (podczas pierwszych zajęć) Deklaracji uczestnika/uczestniczki projektu i Oświadczenia uczestnika/uczestniczki projektu. Rezygnacja z udziału w zajęciach w trakcie ich trwania wiąże się ze zwrotem kosztów żetonów ZIP wykorzystanych do rejestracji na zajęcia.

Oczekiwania pod adresem uczestników (umiejętności, oprogramowanie, sprzęt)

komputer z kamerą i mikrofonem, aplikacja Google Meet, założenie indywidualnego bezpłatnego konta na Mentimeter (uczestnicy zrobią to razem z trenerką w trakcie zajęć), korzystanie z przeglądarki Chrome.

Program – może być bardzo wstępny – prowadzonych przez siebie zajęć, najlepiej planowanych na najbliższy semestr.



Tryb prowadzenia:

zdalnie

Skrócony opis:

W trakcie różnych zajęć czasem potrzebujemy zebrać opinie studentów szybko, najlepiej anonimowo i w sposób angażujący i ciekawy. Aplikacja Mentimeter pozwala zadawać wcześniej przygotowane, a także przygotowane na szybko pytania zarówno otwarte jak i zamknięte, robić quizy, a także wyświetlać zwykłe slajdy. Zajęcia są przeznaczone przede wszystkim dla osób nigdy nie korzystających z tej aplikacji.

W trakcie różnych zajęć czasem potrzebujemy zebrać opinie studentów szybko, najlepiej anonimowo i w sposób angażujący i ciekawy. Aplikacja Mentimeter pozwala zadawać pytania zarówno otwarte jak i zamknięte, robić quizy, a także wyświetlać zwykłe slajdy. W trakcie kursu, uczestnicy nabędą podstawowe umiejętności do jej stosowania, korzystając z jej bezpłatnej wersji.

Pełny opis:

Na wykładach, ćwiczeniach, a nawet warsztatach, trudno nie zauważyć studentów, którzy korzystają z telefonów albo laptopów. Ucząc się online, część osób także równolegle wykonuje różne zadania na komputerze. Z kolei, gdy zadajemy pytania na forum, tylko część osób się angażuje. Jak zaangażować wszystkich? Jak zrobić to w komfortowy dla nich sposób? Jak zrobić to bez konieczności drukowania pytań? W trakcie zajęć uczestnicy będą mieli okazję wykształcić podstawowe umiejętności stosowania prostej aplikacji do interakcji ze studentami w trakcie wykładów, ćwiczeń i warsztatów, zarówno prowadzonych online jak i na żywo. Nabędą też wiedzę, jak planować i przeprowadzać takie techniki by maksymalizować ich efekty edukacyjne.

Szkolenie będzie prowadzone w oparciu o możliwości dostępne w ramach bezpłatnej wersji aplikacji Mentimeter. Uniwersytet Warszawski nie zapewnia uczestnikom możliwości wykupu płatnej wersji narzędzia.

Zajęcia prowadzone w formie synchronicznej w trybie zdalnym na Google Meet.

W trakcie różnych zajęć czasem potrzebujemy zebrać opinie studentów szybko, najlepiej anonimowo i w sposób angażujący i ciekawy. Aplikacja Mentimeter pozwala zadawać pytania zarówno otwarte jak i zamknięte, robić quizy, a także wyświetlać zwykłe slajdy. W trakcie kursu, uczestnicy nabędą podstawowe umiejętności do jej stosowania, korzystając z jej bezpłatnej wersji.

Prowadząca pracuje na Wydziale Psychologii UW, stosując interaktywne metody prowadzenia zajęć, do których wykorzystuje m.in. Mentimeter. Od 2004 roku prowadzi zajęcia specjalizacyjne i podyplomowe przygotowujące do pracy trenerskiej i prowadzenia zajęć metodami interaktywnymi.

Literatura:

Dla chętnych:

Christopherson, K.M., (2018). Going Mobile in the College Classroom. W R. J. Harnish, K. R. Bridges, D. N. Sattler, M. L. Signorella, & M. Munson (Eds.). The Use of Technology in Teaching and Learning. Retrieved from the Society for the Teaching of Psychology web site: http://teachpsych.org/ebooks/

Stutts, L. (2018). Class, Please Take Out Your Smartphone: Using Personal Response Systems to Increase Student Engagement and Performance. W R. J. Harnish, K. R. Bridges, D. N. Sattler, M. L. Signorella, & M. Munson (Eds.). The Use of Technology in Teaching and Learning. Retrieved from the Society for the Teaching of Psychology web site: http://teachpsych.org/ebooks/

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu szkolenia uczestnik:

● Zna podstawowe funkcje Mentimeter takie jak pytania otwarte i zamknięte w różnych formatach, quizy, pytania zaawansowane, prezentacje, obsługa zdalna przez telefon komórkowy, usuwanie odpowiedzi przy wizualizacjach typu chmura i przeglądanie i zapisywanie wyników.

● Zna wybrane przykładowe możliwości zastosowania Mentimeter – do zbierania informacji o uczestnikach, do wprowadzania nowej wiedzy, do oceny reakcji i uczenia się.

● Potrafi przygotować pytanie w Mentimeter i wyświetlić je online, potrafi je wprowadzić, przeanalizować i wyciągnąć wnioski zgodnie z cyklem Kolba.

● Rozumie reakcje odbiorców prezentacji z użyciem Mentimeter dzięki uczestniczeniu w prezentacjach innych osób i wymianie doświadczeń.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie. Kryterium zaliczenia jest obecność na zajęciach i przygotowanie w trakcie zajęć kilkuminutowej prezentacji z użyciem Mentimeter.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)