Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Analiza basenów sedymentacyjnych - cz. II

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-OABS5W
Kod Erasmus / ISCED: 07.305 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Analiza basenów sedymentacyjnych - cz. II
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Skrócony opis:

Druga część 2-semestralnego przedmiotu dotyczy: pochodzenie i ewolucji basenów sedymentacyjnych oraz praktycznego wykorzystania ABS geologii podstawowej i poszukiwawczej (w szczególności złóż węglowodorów).

Pełny opis:

Wykład:

Część druga przedmiotu dotyczy pochodzenia i ewolucji basenów sedymentacyjnych oraz wykorzystania informacji uzyskanych z tej analizy do budowania wiedzy w zakresie geologii podstawowej i poszukiwawczej (w szczególności poszukiwaniu złóż węglowodorów). Przedstawione zostają cele i zadania ABS w aspekcie akademickim i przemysłowym, a następnie omówiona jest koncepcja ABS jako efekt rozwoju nauk geologicznych w drugiej połowie XX wieku: sejsmiki, sedymentologii, stratygrafii, geofizyki wiertniczej i geologicznej kartografii wgłębnej. Szczególne nacisk położony jest na postdepozycyjną ewolucję osadów w basenach sedymentacyjnych (subsydencję i historię termiczną). Na tle powyższych wiadomości omówione zostaje wykorzystanie ABS w geologii poszukiwawczej, a w szczególności geologii naftowej. Zakres tematyczny drugiej części wykładu i ćwiczeń ABS można zawrzeć w haśle: :”Od geologii podstawowej do systemu naftowego”.

Literatura:

R. GRADZIŃSKI et al. 1986. Zarys sedymentologii. Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa.

MIALL, A.D. 1985. Principles of sedimentary basin analysis. Springer Verlag; Berlin-Heidelberg-New York

EINSELE, G. 1982. Sedimentary Basins. Springer Verlag; Berlin-Heidelberg-New York

ALLEN, Ph.A. & ALLEN, J.R. 1993. Basin analysis. Blackwell Scientific Publications; Oxford

Efekty uczenia się:

Wykład:

Student potrafi powiązać wiedzę z dotychczasowych przedmiotów w jeden spójny algorytm umożliwiający zaproponowanie zestawu metod badań do rozwiązania problemów geologicznych w skali basenu sedymentacyjnego. Umie przedstawić sposoby pozyskiwania informacji, jej przetworzenia oraz wizualizacji w skali „od odkrywki do kontynentu”. Na podstawie systematycznie uporządkowanej wiedzy z zakresu poszczególnych basenów sedymentacyjnych potrafi przedstawić elementy systemu naftowego lub inne parametry niezbędne w poszukiwaniu złóż mineralnych.

Metody i kryteria oceniania:

Na egzaminie oceniana jest wiedza nabyta w ramach wykładu oraz ćwiczeń.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)