Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Geologia historyczna (dla geologii poszukiwawczej)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-OGHW-GEP
Kod Erasmus / ISCED: 07.302 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Geologia historyczna (dla geologii poszukiwawczej)
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy: Przedmioty obowiazkowe na II roku studiów pierwszego stopnia na kierunku geologia poszukiwawcza
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Znajomość tabeli stratygraficznej, znajomość podstawowych cech morskich i lądowych środowisk sedymentacji. Ogólna znajomość paleogeografii Europy i Polski w fanerozoiku. Ogólna znajomość teorii geotektonicznych tłumaczących budowę i zjawiska zachodzące w skorupie ziemskiej.

Skrócony opis:

Dwusemestralny wykład i stowarzyszone z nim ćwiczenia mają na celu przedstawienie geologicznej historii Ziemi, w tym dziejów samej planety i historii życia. Systematyczne omówienie historii Ziemi poprzedza wprowadzenie dotyczące zasad datowania skał i procesów oraz klasyfikacji stratygraficznej. Omawiane jest powstanie układu słonecznego i Ziemi, zaś charakterystyka prekambru skupia się na wczesnej ewolucji skorupy ziemskiej, atmosfery i hydrosfery oraz początkach ewolucji biologicznej. Fanerozoiczna historia Ziemi na tle tektoniki płyt ukazuje dalsze przekształcenia paleogeografii światowej, prowincje facjalne i biogeograficzne, zdarzenia tektoniczne i ewolucję basenów sedymentacyjnych. Rozwój kontynentów ilustrują głównie przykłady z Europy i Ameryki Północnej. Historia życia przedstawia główne etapy ewolucji i ekspansji biologicznej, radiacje i kryzysy, zmiany paleogeografii oraz ich powiązanie z fizyczną dynamiką planety.

Pełny opis:

Wykład ma za zadanie przedstawienie teoretycznych podstaw interpretacji dziejów Ziemi w oparciu o dane paleontologiczne, paleomagnetyczne, geotektoniczne i facjalne. Zajęcia rozpoczynają się przedstawieniem przedmiotu i wprowadzeniem w zasady datowania skał i procesów. Fanerozoiczna historia Ziemi poprzedzona jest obszernym omówieniem prekambryjskiego etapu dziejów Ziemi, z uwzględnieniem wczesnej ewolucji planety, mechanizmów formowania się skorupy ziemskiej, prekambryjskich przekształceń paleogeograficznych, ewolucji atmosfery i hydrosfery. Prekambryjska historia życia omawia chemiczną fazę syntezy żywych organizmów, ewolucję i zapis paleontologiczny Monera i Protoctista oraz przedstawia teorie dotyczące organizmów ediakarańskich oraz początków Metazoa. Fanerozoiczna historia Ziemi przedstawiona jest w czterech głównych blokach stratygraficznych: wczesny paleozoik, późny paleozoik, mezozoik i kenozoik. W obrębie każdego z bloków omówione są: podstawy podziału stratygraficznego, przemiany paleogeografii światowej i główne zdarzenia geotektoniczne, ewolucja życia, paleontologiczne podstawy stratygrafii, regionalny zapis historii kontynentów oraz wykształcenie facjalne na obszarze dzisiejszej Europy i Ameryki Północnej. W bloku dotyczącym starszego paleozoiku prezentowana jest struktura zmian różnorodności biologicznej, kryzysy i radiacje, ze szczególnym naciskiem na kambryjską eksplozję ewolucyjną oraz radiację ordowicką. Prezentowana jest szczegółowa historia i budowa kaledonidów europejskich. Blok późnopaleozoiczny omawia zagadnienie zlodowaceń permsko-karbońskich oraz przyczyny i przebieg eustatycznych zmian poziomu morza. Ważnym zagadnieniem jest historia amalgamacji Pangei wraz z przedstawieniem historii i budowy łańcucha waryscyjskiego. Przedstawione są zróżnicowanie życia i struktura ekologiczna w morzach późnopaleozoicznych, rozwój ryb w dewonie, ekspansja życia na lądy oraz główne kryzysy faunistyczne w późnym paleozoiku: fran/famen i perm/trias. Mezozoiczna historia planety skupia się na omówieniu rozpadu Pangei i powstaniu oceanów: atlantyckiego i Tetydy. Prezentowane są najważniejsze etapy rozwoju życia w mezozoiku, w tym triasowa odnowa życia w morzach po wymieraniu perm/trias, ewolucja dinozaurów oraz kryzys kreda/paleogen. Kenozoiczna historia Ziemi prezentowana jest z naciskiem na procesy formowania się obecnej geografii światowej w paleogenie i zmiany klimatyczne w paleogenie i neogenie z uwzględnieniem plejstoceńskiej epoki lodowej. Ewolucja życia w kenozoiku skupia się na ewolucji flory lądowej i jej prowincjonalizmie, radiacji przystosowawczej ssaków, rozwoju życia w trakcie i po zlodowaceniach plejstoceńskich oraz ewolucji hominidów. Regionalny zapis kenozoicznej historii kontynentów i oceanów prezentowany jest ze szczególnym uwzględnieniem budowy i ewolucji łańcucha alpejskiego i jego basenów przedgórskich. Wykład kończy się prezentacją kontynentalnego i oceanicznego zapisu historii epoki lodowej.

Literatura:

Orłowski S. i Szulczewski M. 1990. Geologia historyczna, część pierwsza. Wydawnictwa Geologiczne, Warszawa.

Stanley S.M. 2002. Historia Ziemi. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu przedmiotu student potrafi wymienić w porządku stratygraficznym główne etapy historii Ziemi z uwzględnieniem przemian paleogeograficznych, biotycznych i facjalnych. Zna podstawowe etapy rozwoju życia na ziemi, główne radiacje i kryzysy oraz najważniejsze zespoły skamieniałości charakteryzujące skały wszystkich systemów fanerozoiku. Zna teoretyczne podstawy interpretacji zjawisk orogenicznych. Umie powiązać dane pochodzące z różnych dziedzin geologii w spójną całość umożliwiającą odtworzenie dziejów wybranych obszarów Europy w poszczególnych interwałach stratygraficznych.

K_W05 - zna, rozumie i interpretuje procesy oraz zjawiska rozgrywające się w przeszłości i współcześnie na powierzchni Ziemi i w jej wnętrzu

K_W12 - zna główne etapy historii Ziemi z uwzględnieniem przemian paleogeograficznych, biotycznych i facjalnych

K_W13 - posiada ogólną wiedzę o organizmach kopalnych (bezkręgowcach, kręgowcach, roślinach i mikroorganizmach), zna podstawowe skamieniałości charakterystyczne dla wszystkich systemów fanerozoiku

K_U17 - umie posługiwać się podstawowymi urządzeniami optycznymi, wykorzystywanymi w badaniach geologicznych

Metody i kryteria oceniania:

Obecność na wykładach weryfikowana sprawdzaniem listy obecności (do 20% oceny); egzamin pisemny w pierwszym i drugim terminie.

Praktyki zawodowe:

brak

Zajęcia w cyklu "Rok akademicki 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2023-10-01 - 2024-06-16
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 60 godzin, 18 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Wojciech Kozłowski
Prowadzący grup: Wojciech Kozłowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Egzamin
Wykład - Egzamin
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)