Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Praktikum z mikropaleontologii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-ORMP4L1
Kod Erasmus / ISCED: 07.304 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Praktikum z mikropaleontologii
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Zapoznanie się z mikroskamieniałościami prezentowanymi w ramach przedmiotu „Paleontologia II” prowadzonym na Wydziale Geologii byłoby wskazane, ale nie jest warunkiem koniecznym.

Skrócony opis:

Metodyka prac laboratoryjnych i dokumentacyjnych obejmująca macerację skał ilastych, węglanów oraz węgli brunatnych w celu pozyskania zawartych w nich mikroskamieniałości Przygotowywanie szlifów oraz preparatów na skaningowy mikroskop elektronowy (SEM).

Pełny opis:

Zadaniem praktikum jest nauczenie maceracji skał ilastych, wapiennych i węgli brunatnych w celu ekstrakcji zawartych w nich mikroskamieniałości wapiennych (otwornic), fosforanowych (konodontów i szczątków kręgowców) i organicznych (spor, pyłków dinocyst). W trakcie zajęć wykorzystywane są rozmaite techniki maceracji (przesiewanie na sitach, rozpuszczanie w kwasach, dezintegracja litych skal za pomocą soli glauberskiej). Zajęcia obejmują naukę wykonywania szlifów, preparatów mikroskopowych oraz przygotowywanie okazów do fotografii na skaningowym mikroskopie elektronowym.

Literatura:

1.Kurs preparacji skamieniałości. Instytut Paleobiologii PAN. 15-16 grudnia 2000r.(dostępne w sieci, wydane w formie kserokopii).

2.Metody opracowywania mikroskamieniałościi. Biuletyn Instytutu Geologicznego nr 134. Wydawnictwa Geologiczne.

3.Preparation techniques for acid-insoluble microfossils. Funkhouser J.W & Evitt W.R. Micropalaeontology 1959, vol. 5, p.369-375.

Efekty uczenia się:

Po zakończeniu zajęć student uzyskuje praktyczne umiejętności manualne (przesiewanie na sitach, posługiwanie się igłą preparacyjną, wykorzystanie w odpowiedniej kolejności prostych urządzeń i przedmiotów, jak również wiedzę (n.p. rodzaje niezbędnych odczynników pozwalających na macerację rozmaitego typu skał) pozwalająca na skuteczne przeprowadzenie procesu: od pobrania próbki skalnej - do pozyskania zawartych w niej mikroskamieniałości. Zna również zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują w trakcie poszczególnych etapów maceracji. Student potrafi wykonać szlify, preparaty mikroskopowe i przygotować okazy do dokumentacji (SEM, fotografia mikroskopowa).

K_W05 - zna mechanizmy kierujące ewolucją, poznaje przykłady procesów ewolucyjnych przebiegających w liniach rodowych wybranych grup organizmów, poznaje przyczyny wymierań organizmów

K_W07 - zna metodykę prac laboratoryjnych i dokumentacyjnych w celu pozyskania materiałów do badań

K_U10 - uzyskuje praktyczne umiejętności wykorzystywania aparatury i narzędzi, jak również wiedzę nt. rodzajów niezbędnych odczynników pozwalających na macerację rozmaitego typu skał

K_U11 - potrafi wykonać szlify, preparaty mikroskopowe i przygotować okazy do dokumentacji (SEM, fotografia mikroskopowa)

K_U16 - przestrzega przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w szkole wyższej oraz w trakcie prac terenowych

K_K01 - współdziała w grupach laboratoryjnych i na kursach terenowych

K_K02 - umie zaplanować etapy przygotowawcze do wykonania prezentacji i prac zaliczeniowych

K_K03 - realizując geologiczne zadania badawcze umie zidentyfikować problemy i zaproponować sposoby ich rozwiązania

K_K04 - zdobywa wiedzę i umiejętności przydatne do ewentualnego podjęcia studiów III stopnia

K_K05 - jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo swoje i innych podczas prac laboratoryjnych i w czasie kursów terenowych

K_K05 - rozumie potrzebę przedstawiania najnowszej wiedzy geologicznej w ramach prezentacji i przy wykonywaniu prac zaliczeniowych

K_K06 - zna zasady najprostszego i najefektywniejszego osiągania zamierzonych celów przy wykonywaniu prac geologicznych

K_K09 - rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie

Metody i kryteria oceniania:

Kontrola obecności, aktywność, zaliczenie na ocenę w formie pisemnej zdobytych wiadomości dotyczących metod ekstrakcji poszczególnych skamieniałości.

Praktyki zawodowe:

brak

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)