Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Tektonika planet

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1300-OTPL2W
Kod Erasmus / ISCED: 07.305 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0532) Nauki o ziemi Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Tektonika planet
Jednostka: Wydział Geologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 2.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Ogólna znajomość geologii dynamicznej i tektoniki, znajomość Układu Słonecznego na poziomie liceum.

Skrócony opis:

Wykład przedstawia te wyniki dotychczasowych badań planet i księżyców Układu Słonecznego, które wskazują na występowanie na nich - obecnie i w przeszłości - procesów tektonicznych w szerokim znaczeniu tego terminu.

Pełny opis:

Zasadniczy wykład zaczyna się dla studentów Wydziału Geologii w II tygodniu semestru zimowego, gdyż jest poprzedzony wprowadzającym wykładem na temat podstaw tektoniki dla osób pozbawionych dotąd kontaktu z tą dziedziną. Po 3 wykładach wstępnych, omawiających głównie metody badania innych planet, następuje przegląd poszczególnych planet typu ziemskiego, a następnie lodowych księżyców – czyli wszystkich obiektów w Układzie Słonecznym posiadających sztywną, zdolną do odkształceń skorupę. Każdy z tych obiektów jest omawiany poczynając od budowy wewnętrznej (geosfery), poprzez wielkie jednostki strukturalne (geotektonikę), po struktury tektoniczne wszystkich typów widoczne na powierzchni.

Wykład 1: Tektonika i planety - definicje. Źródła danych

Wykład 2: Budowa wewnętrzna planet - "geotektonika".

Wykład 3: Powierzchnie planet i procesy je kształtujące.

Wykład 4: Księżyc - budowa wewnętrzna.

Wykład 5: Powierzchnia Księżyca.

Wykład 6: Merkury.

Wykład 7: Wenus – budowa wewnętrzna.

Wykład 8: Wenus - czynniki kształtujące powierzchnię.

Wykład 9: Mars - budowa wewnętrzna.

Wykład 10: Mars - czynniki kształtujące powierzchnię.

Wykład 11: Daleki Układ Słoneczny - księżyce Jowisza.

Wykład 12: Daleki Układ Słoneczny - księżyce Saturna, Urana i Neptuna.

Wykład 13: Test.

Pełny opis (konspekt) przedmiotu znajduje się na: https://geo.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/65/2022/05/Tektonika_Planet_konspekt_WG.pdf

Literatura:

Wykład opracowany i aktualizowany na podstawie znacznej ilości artykułów w pismach, głównie „Icarus”i „Earth and Planetarny Scence Letters” (dostępnych przez ICM Scence Server).

Wymagania egzaminacyjne ograniczają się do materiału zawartego w konspektach do wykładu (http://www.geo.uw.edu.pl/ztkg/planety.php).

Literatury „podręcznikowej” dotąd brak, właśnie się ukazała:

Watters T.R., Schultz R.A. (Eds.), 2009. „Planetary Tectonics”, Cambridge University Press.

Po polsku nieliczne pozycje, m.in.:

Atlas Układu Słonecznego NASA, 1999, Prószyński I S-ka.

Bullock M.A., Grinspoon D.H. Globalna zmiana klimatu na Wenus. Świat Nauki nr 5, 1999:26-33.

Nelson R.M. Merkury, zapomniana planeta. Świat Nauki 1/98.

McSween H.Y.1996. Od gwiezdnego pyłu do planet. Prószyński I S-ka.

Pappalardo R.T.et al. Ukryty ocean Europy. Świat Nauki, nr 3, 2000:46-55.

Efekty uczenia się:

Po ukończeniu zajęć student zna problematykę geologiczną wszystkich prac magisterskich wykonywanych w danym roczniku dla określonej specjalności. Posiada umiejętność zwięzłego zaprezentowania podstawowych problemów geologicznych terenu swojej pracy magisterskiej. Potrafi objaśnić podstawowe problemy, które rozwiązał w pracy magisterskiej.

K_W01 - ma wiedzę na temat procesów i czynników kształtujących Ziemię w zakresie geologii ogólnej ze szczególnym uwzględnieniem hydrogeologii, geologii inżynierskiej, tektoniki i kartografii geologicznej, gospodarki surowcami mineralnymi jak również ochrony środowiska

K_W02 - ma wiedzę na temat wielorakich związków między elementami środowiska, powiązaniami abiotyczno-biotycznymi oraz oddziaływaniami antropogenicznymi, zna podstawowe parametry i schematy opisujące te oddziaływania oraz metody ich zapisu matematycznego i analizy statystycznej.

K_W14 - ma pogłębioną wiedzę o powiązaniach dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów z innymi dziedzinami nauki i dyscyplinami naukowymi obszaru albo obszarów, z których został wyodrębniony studiowany kierunek studiów, pozwalającą na integrowanie perspektyw właściwych dla kilku dyscyplin naukowych

K_U02 - korzysta z zasobów internetowych danych geologicznych, potrafi dokonać ich weryfikacji, wykorzystuje do obliczeń geologicznych proste oraz zaawansowane programy komputerowe (np. Visual MODFLOW, AutoCAD czy Arc GIS), interpretuje wyniki obliczeń w sposób opisowy lub graficzny

K_K01 - rozumie konieczność ciągłego podnoszenia swoich zawodowych kompetencji oraz znajdowania nowych technologii w celu rozwiązywania problemów badawczych poprzez zapoznawanie się z literaturą fachową i aktami prawnymi

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie na podstawie końcowego testu (wyboru i uzupełnień), obejmującego materiał zamieszczony w internetowych konspektach wykładów. Egzamin poprawkowy – powtórny test.

Praktyki zawodowe:

brak

Zajęcia w cyklu "Semestr zimowy 2023/24" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-28
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Wykład, 30 godzin, 6 miejsc więcej informacji
Koordynatorzy: Wojciech Ozimkowski
Prowadzący grup: Wojciech Ozimkowski
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Wykład - Zaliczenie na ocenę
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)