Uniwersytet Warszawski - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Podstawy ekonomii

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1900-12EN
Kod Erasmus / ISCED: 14.3 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0311) Ekonomia Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Podstawy ekonomii
Jednostka: Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

obowiązkowe

Założenia (opisowo):

Analiza matematyczna na poziomie podstawowym (rachunek pochodnych, ekstrema funkcji, optymalizacja funkcji jednej i wielu zmiennych, pomocnicza funkcja Lagrange’a).

Tryb prowadzenia:

w sali

Skrócony opis:

Celem zajęć jest zapoznanie studentów z wybranymi pojęciami mikro i makroekonomii na poziomio podstawowym. W trakcie wykładu studenci zapoznają się z podstawami teoretycznymi omawianych problemów, w trakcie ćwiczeń zaś będzie miejsce na przećwiczenie w praktyce poznanych pojęć oraz na przeprowadzenie eksperymentów w ramach ekonomii eksperymentalnej.

Kurs będzie zaliczany na podstawie następujących elementów:

obecność i aktywność na zajęciach (30%),

esej na wybrany temat (30%),

test zamknięty na koniec zajęć (40%).

Pełny opis:

ZAJĘCIA 1 - WSTĘP

Współczesna mikroekonomia i jej metodologia, modele, pojęcia równowagi, wartości krańcowe, przypomnienie niektórych elementów analizy matematycznej, racjonalność ekonomiczna, jak podejmujemy decyzje, eksperyment

ZAJĘCIA 2 - DZIAŁANIE RYNKU

Aukcja jako rynek doskonały, eksperyment na zajęciach: aukcja słowna/sprzedajemy i kupujemy, popyt i podaż, równowaga na rynku akcji, statyka porównawcza

ZAJĘCIA 3 – POPYT RYNKOWY

Omówienie eksperymentu, agregacja popytu, elastyczności, elastyczność a przychód, podział podatku między producentów i konsumentów

ZAJĘCIA 4 – POLITYKA GOSPODARCZA

Jak podatki zmieniają równowagę rynkową, inne narzędzia gospodarcze (cła, subwencje, kwoty importowe, płace minimalne, ograniczenia cenowe), czemu rząd to robi?

ZAJĘCIA 5 - WYBÓR KONSUMENTA

podejście modelowe: konsumpcja (zbiór konsumpcyjny, ograniczenie budżetowe, zmiany ograniczenia budżetowego), polityka bonów żywnościowych, zmiany w ograniczeniu na skutek: opodatkowania, racjonowania, subsydiowania, typowe preferencje, różne dobra, i dlaczego wybieramy, to, co wybieramy?

ZAJĘCIA 6 – FIRMY NA RÓŻNYCH RYNKACH

Koszty, funkcja produkcji, strategie firmy na rynku doskonale konkurencyjnym, strategie monopolisty, dyskryminacja cenowa - jak to działa w praktyce?

ZAJĘCIA 7 – RÓWNOWAGA OGÓLNA

Jak gospodarka wykorzystuje swoje zasoby, teoria efektów zewnętrznych, dobra publiczne - kto ma je dostarczać?

ZAJĘCIA 8 - PROBLEMATYKA MAKROEKONOMII

Współczesny rynek pracy - bezrobotni i pracujący/insiderzy i outsiderzy, handel zagraniczny a konkurencyjność przedsiębiorstw, inflacja

TEST

Literatura:

Materiały dostarczane przez prowadzącą.

Efekty uczenia się:

Kurs ma na celu zapoznanie studentów z wybranymi problemami współczesnej ekonomii ze szczególnym uwzględnieniem teorii wyboru konsumenta, teorii firmy, organizacji rynku, efektów zewnętrznych oraz wybranych zagadnień makroekonomicznych. Zakłada się, że student po odbyciu kursu swobodnie będzie poruszał się w problematyce ekonomicznej na poziomie wiedzy podstawowej.

Metody i kryteria oceniania:

Kurs zalicza się na podstawie łącznej ilości punktów uzyskanych w trakcie kursu, łącznie można otrzymać 100 punktów, z czego:

obecność i aktywność na zajęciach (30 punktów),

esej na wybrany temat (30 punktów),

test zamknięty na koniec zajęć (40 punktów).

punkty ocena końcowa

81-100 bardzo dobra

72-80 dobra plus

64-71 dobra

57-63 dostateczna plus

50-56 dostateczna

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Warszawski.
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
tel: +48 22 55 20 000 https://uw.edu.pl/
kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0 (2024-03-22)